Strona 1 z 1

Majątek Łańcut-Zamość-Bełz

PostNapisane: 20 lip 2018, 16:54
przez Hieronim Sieniawski
Obrazek
Majątek Łańcut-Zamość-Bełz

Majętność ziemska Łańcut-Zamość-Bełz leży w granicach Korony Królestwa Polskiego, a dokładnie rzecz ujmując na terenach województw sandomierskiego, lubelskiego, ruskiego i bełskiego. Włości te są własnością Hieronima Sieniawskiego herbu Grzymała, który wyznaczył je na swą siedzibę.

Obrazek

W skład majętności wchodzi 7 miast (Łańcut, Zamość, Lubaczów, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski, Jarosław, Bełz), 15 miasteczek (Rzeszów, Sieniawa, Leżajsk, Szczebrzeszyn, Hrubieszów, Morańce, Grabowiec, Chmielek, Narol, Głogowiec, Ropczyce, Józefów, Rudnik nad Sanem, Strzyżów, Dynów), 2 dwory (Krzemienica, Rachanie), 3 duże zamki (Łańcut, Zamość, Bełz), 4 średnie zamki (Szczebrzeszyn, Morańce, Chmielek, Hrubieszów), 4 małe zamki (Narol, Dubiecko, Głogowiec, Rudnik nad Sanem) oraz 115 folwarków osadzonych na 532 wsiach.

Trzeba nadmienić, że okoliczne ziemie słyną z żyzności, a rolnicy prócz produkcji żywności i hodowli zwierząt również uprawiają znakomity oraz rzadkiego gatunku tytoń, który w manufakturach folwarcznych jest osuszany, a potem krajany na znamienite wyroby (począwszy od tabaki przez wkłady do fajek po cygaretki). Nadto w kilku browarach produkuje się wyśmienite piwo z najlepszej jakości chmielu. We włościach tych nie brakuje także wiejskich kowali, bednarzy, drwali, ceglarzy i innych chłopskich rzemieślników.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Re: Majątek Łańcut-Zamość-Bełz

PostNapisane: 20 lip 2018, 16:57
przez Hieronim Sieniawski
Obrazek
Kunstkamera zamkowa w Łańcucie

W rezydencji, na życzenie właściciela, zorganizowane zostało specjalne pomieszczenie zwane kunstkamerą. Tutaj gromadzone są dzieła sztuki takie jak rzeźby, obrazy, inkunabuły czy inne pamiątki, które gospodarz otrzymał lub nabył podczas swych podróży.

Obrazek



Obrazek
Pancerz husarski podarowany przez Jego Wysokość Sebastiana Januarego I w czasie wizyty w Łańcucie
29 marca 2016


Obrazek
Strój szlachecki bogato zdobiony fundacji Pana Mikołaja Hrychowicza zdobyty jako suplementarna nagroda za I miejsce w Hetmańskim Turnieju Początku Wiosny
1 kwietnia 2016


Obrazek
Pół funta orientalnego szafranu ofiarowane przez mieszczan krakowskich jako dodatek do nagrody za zajęcie I miejsca w Hetmańskim Turnieju Początku Wiosny
1 kwietnia 2016


Obrazek
Order Zasługi Rzeczypospolitej Obojga Narodów VI klasy nadany przez Jego Królewską Mość Sebastiana Januarego I
24 kwietnia 2016


Obrazek
Order Zasługi Rzeczypospolitej Obojga Narodów V klasy nadany przez Jego Królewską Mość Sebastiana Januarego I
6 września 2016