Strona 1 z 1

Katedra św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu

PostNapisane: 17 cze 2016, 10:48
przez Hieronim Sieniawski
Obrazek

Katedra św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu


Obrazek


Katedra św. Stanisława i św. Wacława – bazylika archikatedralna, umiejscowiona przy kompleksie zamkowym na Wawelu, stanowiąca własność Kościoła Rotryjskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Miejsce koronacji królów Polski oraz ich ostatecznego spoczynku. W murach Katedry Wawelskiej pochowanych zostało wielu władców polskich oraz duchownych.

W miejscu obecnego kościoła gotyckiego istniały niegdyś dwie katedry romańskie. Pierwsza z nich była poświęcona św. Wacławowi. Budowę świątyni rozpoczęto w 1020 w związku z utworzeniem w 1000 roku biskupstwa na zjeździe gnieźnieńskim. Wznoszenie zakończono za rządów Bolesława III Krzywoustego. Konsekracja odbyła się w 1142. Gmach ten miał kształt trójnawowej, wieżowej bazyliki z dwoma chórami, a także kryptą zbudowaną pod zachodnim chórem. W XIII wieku dobudowano kaplicę św. Mikołaja oraz Piotra i Pawła, zaś na środku wzniesiono konfesję św. Stanisława ze Szczepanowa - biskupa oraz męczennika. Katedra spłonęła w 1305 roku.

Odbudowę katedry zaczęto od kaplicy św. Małgorzaty. Prezbiterium było gotowe w 1346, a po osiemnastu latach cała świątynia. Dnia 28 marca 1364, w obecności króla Kazimierza Wielkiego, arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki konsekrował katedrę. Królowie, biskupi, magnaci przebudowywali dawne i wznosili nowe kaplice z przeznaczeniem na mauzolea, wyposażali ich wnętrza w dzieła sztuki, cieszące oczy wiernych po dziś dzień.


Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek