Majątek Borysów.

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Maurycy Orański » 04 mar 2017, 13:38

Zdrowie! Za naszą przyszłą batalię!
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 04 mar 2017, 18:05

Rankiem Samuel rozporządzenia wydał, co by do łowów przygotowania poczyniono, aż doniesiono mu, że syn przyjechał ze swoimi wojskami. Zatem ruszył Ciwun ku swemu pierworodnemu- Witaj, synu drogi!- mocno Jacka uściskawszy w swoich ramionach. Zajętyś bardzo w Zakonie i w Rotrii, skąd słuchy mnie doszłe, że wielką robisz tam karierę, iże czasu dla rodzica nie masz To rzekłszy powiadomił wszystkich o rozpoczęciu polowania. Na łowy czas!

Obrazek
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 04 mar 2017, 18:35

Polowanie


Ruszyłem więc skrajem lasu, po prawej zaś szli pozostali myśliwi. W lewej ręce muszkiet, prawa wolna. Zaś przy pasie miałem toporek, noży kilka do rzucania i róg. Ruszyłem tędy w okolice, gdzie słyszałem obudzone już niedźwiedzie. Na Ukrainie śniegu już nie ma, a tu jeszcze jest. Niemniej dla śnieg plusem był, gdyż ślady łatwiej wytropić było. Po mniej niż pół godzinie znalazłem to co mnie interesowało. Mianowicie ślady niedźwiedzia. Pomyślałem sobie, iż bój z niedźwiedziem w pojedynkę ciężki będzie, niemniej z Kozakami dawałem rade to i niedźwiedź mi nie straszny. Tropiłem go więc przez kolejną godzinę, aż wreszcie ujrzałem Go w całej swej krasie. Brunatny, wielki i potężny. Załadowałem muszkiet i oparłem Go o gałąź. Celowałem, tak aby trafić, aby jednym strzałem położyć.
Dasz radę, nie trudniejsze to od gromienia kozaków rzekłem sobie w duszy i wypaliłem z muszkietu. Niestety chybiłem, swą obecność zdradziłem. Ruszył ku mnie, ja zaś wiedząc, iż drugi raz załadować nie zdążę. Zacząłem do niedźwiedzia rzucać nożami. Wszystkie trafiły, jeno on się tym nie przejął. Stanął na dwóch swych wielkich łapach. W tym czasie ja zaś po toporek sięgnąłem i wbiłem Go niedźwiedziowi w brzuch. Ten jednak za nic miał również i toporek. Machnie jedna łapą, machnie drugą, ja zaś uniki zrobiłem i z muszkietem na drzewo wspinać się zacząłem. Niedźwiedź zaś za mną tez się wspina. Staję na stabilnej gałęzi szybko ładuje i nie myśląc wiele strzelam do niedźwiedzia, ten zaś pada na ziemie. Nie zdarzyłem się nacieszyć oczu mych widokiem lezącego niedźwiedzia, gdyż gałąź mego ciężaru nie wytrzymała i po chwili wraz z nią znalazłem się na niedźwiedziu. Ten zaś ryknął z bólu. Nie mając więcej oręża, niż muszkiet. To kolba muszkietu zacząłem go uderzać. Jednak wkrótce muszkiet mi się złamał zaś niedźwiadek tylko ogłuszony. Wyciągam więc z niego toporek i w jakiś sposób próbuje Go dobić. Uderzam w brzuch, w plecy, w kark, nic... Nadal dycha, to uderzam go w szyję. Jak tylko uderzyłem, zobaczyłem nadlatująca łapę misia, sam zaś wylądowałem na konarze najbliższego drzewa. Spojrzałem na niedźwiedzia i z radością westchnąłem, gdyż niedźwiadek bez głowy żyć nie powinien. Wziąłem głowę i cielsko na plecy i po swoich śladach do Borysowa z niedźwiedzią skóra i głowa wróciłem.


Obrazek
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Maurycy Orański » 04 mar 2017, 20:51

Takoż i ja nie próżnowałem. W przeciwieństwie do samotnego łowcy Pana Kraka ja wyruszyłem z dość licznym orszakiem zabierając ze sobą kilka klatek i mocne arkany i lassa. Dla dodania wyp[rawie ochoty zaintonowałem starą piosenkę łowiecką.

Śpiewaliśmy przez cały Borysów. Zaraz po dotarciu do brzegów puszczy konie oddaliśmy koniowodnym a sami ruszyliśmy w głąb boru. Poruszaliśmy się bardzo ostrożnie. Nie minęło wiele kwadransów nim zoczyliśmy stado saren.

Podeszliśmy ostrożnie. Ja pierwszy napiąłem łuk. Sarna padła jak rażona piorunem. Po mnie kilku moich ludzi także posłało strzały. Pozbieraliśmiy upolowane zwierzęta następnie ruszyliśmy dalej w las. Wynajęci tropiciele po jakiś trzech kwadransach złapali na śniegu trop głównego celu wyprawy- lisa rudego. Jakiż było wśród nas poruszenie. Uda się, czy się nie uda?-każdy z nas zadawał sobie w duszy pytanie. Tyle razy żołnierze utyskiwali że przez głupie ćwiczenia łowieckie zapomną wojennego rzemiosła. Teraz jednak emocje wzięły górę. Wszyscy czuli się jak przed bitwą. Niewiele czasu zajęło wytropienie legowiska lisów. Spuściliśmy ze smyczy szkolone psy. Te znalazły wyjścia i zaczęły je rozkopywać . Przerażone lisy zaczęły wyskakiwać na powierzchnie.
Teraz!- zakrzyknąłem. Świsnęły arkany. Lisowczycy spisali się jak należy.Zwierzęta znalazły się w morderczych pętach
Schwytaliśmy parę.

Sprawnie ją skrępowawszy umieściliśmy w klatkach i ruszyliśmy z powrotem do Borysowa.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 05 mar 2017, 11:49

Brnąc w śniegu spoglądał starosta miński wokoło, by widzieć co się dzieje. Pachołkowie szli z pewnym oddaleniem przyczajeni, psy od czasu do czasu szczekały a niekiedy dało się zauważyć przemykające jakieś zwierzę. Po upływie jakiejś godziny lub dwóch Pan Samuel ustrzelił piękną łanię. Dobrze wycelował z muszkietu.

Obrazek


Nie upłynęła godzinka, gdy ktoś ze służby doniósł o wielkim odyńcu zbliżającym się ku Wielmożnemu Ciwunowi. Radziwiłł zaś dowiedziawszy się, sięgnął po kolejny muszkiet. Był gotowy. Słychać było już jego porykiwania, psy zaczęły głośniej ujadać i trudniej je było utrzymać na smyczach. Gdy już było widać olbrzyma, spuszczono ujadające psy, które szybko dotarły do zwierza i zaczęły go obszczekiwać biegając wokół niego. Odyniec zaś kręcił się w kółko, jakby tańczył, odpędzając się od psów. Wówczas to Pan Samuel przyłożył muszkiet do ramienia, wycelował… i dzik padł.

Obrazek


Gdy tak szli, w oddali zobaczyli jak ktoś samotnie dzwigał wielkiego zwierza, Samuel posłał ludzi do pomocy.

Obrazek
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 05 mar 2017, 19:34

Dźwiedź... Niedźwiedź, sam ubiłem, własnoręcznie. Chyba Go wypcham i postawię w swojej kamienicy. Chyba, że znajdę jakieś inne zastosowanie. Jakieś rady co z tym zrobić Mości Samuelu?
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 06 mar 2017, 12:03

Mości Danielu, można go wypchać i postawić w dobrym miejscu, by robił wrażenie na gościach. Mam ludzi co sprawią się niezgorzej w tej materii. Można też wyprawić skórę, na chłodne zimowe dni jak znalazł- powiedział gospodarz. wydał też polecenia, by przygotowano balie do kąpieli po łowach dla gości.

Obrazek
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 07 mar 2017, 17:38

Po miłej gościnie w Borysowie, jak i wielu miłych wieściach jakie do niego przybyły. Pożegnawszy się z Samuelem i Jackiem Radziwiłłami, ruszyłem w dalszą drogę. Przy okazji zabrałem niedźwiedzia chcąc Go postawić jako trofeum w swoim warszawskim pałacu.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 22 sty 2018, 21:50

W Borysowie rozgorzały wielkie przygotowania na ucztę, co ma się tu odbyć. Wszak sam Krół Jegomość ma przybyć, a oprócz Niego także inni goście, jak Wielmożny Hetman. Wszędy słudzy Ciwuna rozpierzchli się, by wszystko nagotować na przyjęcie dostojnych gości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Majątek Borysów.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 31 sty 2018, 13:42

Ciwun swoim sługom nakazał pilnowanie, co by wcześniej znać dano o nadjeżdżających gościach.

Po upływie długich dni usłyszano- Jaaadąąą!! Jaaadąąą!!


[Proszę wybaczyć jeśli nie będzie odzewu z mojej strony, przez najbliższe 2 dni będę trochę zajęty :( ]
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Majątki Samuela Radziwiłła

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron