Strona 1 z 1

Majątek Kock

PostNapisane: 16 lip 2019, 10:44
przez Maurycy Orański
Majętność Kock
Znajduje się w województwie lubelskim. Od północy graniczy z majątkiem Biała Podlaska, a od wschodu z posiadłością brzeska, oboma należącymi do rodu Orańskich. Głównymi ośrodkami administracyjnymi są miasta Kock i Czemierniki. Inne ośrodki miejskie na jej terenie to Radzyń Podlaski,Parczew i Ostrów Lubelski. Oprócz nich jest jeszcze kilka miasteczek w tym Sosnowica lokowana z inicjatywy pierwszego pana na Kocku,podkomorzego podlaskiego Maurycego Orańskiego dla przybyszy z terenów Luksemburga. Głównym produktem wiejskim są zboża i warzywa, ale rozwija się także hodowla bydła i drobiu oraz browarnictwo. Na terenie majętności w niewielkich ilościach wydobywa się i przetapia żelazo.

Re: Majątek Kock

PostNapisane: 17 lip 2019, 12:47
przez Maurycy Orański
Zamek w Czemiernikach

Nazwa miejscowości wywodzi się od rosnącej niegdyś obficie na tych terenach trującej rośliny, zwanej "ciemiernik". Osada była notowana w źródłach już w XIV w., ale tzw. złoty okres dla Czemiernik rozpoczął się około 1509 r., gdy właścicielami okolicznych dóbr stali się Firlejowie. Największą sławę Czemierniki zawdzięczają Henrykowi Firlejowi, biskupowi płockiemu, fundatorowi murowanego kościoła, przykościelnego szpitala dla ubogich oraz szkoły. Równocześnie trwały prace nad wzniesieniem okazałej renesansowej rezydencji, którą ukończono w 1624 r. Przetrwała w całkiem dobrym stanie do dzisiaj.
Jest to unikatowa budowla, reprezentująca klasycyzujący nurt architektury odrodzenia. Pałac usytuowany jest niezwykle malowniczo nad brzegiem jeziora, które było częścią systemu obronnego. Z pozostałych stron dostępu do rezydencji broniły fortyfikacje bastionowe na planie nieregularnego czworoboku, które z dwóch stron i częściowo z trzeciej przylegały do stawów, a przy pozostałych bokach okalały je fosy. Bastiony posiadają sklepione kazamaty.Całości dopełnia wspaniały budynek bramny z tzw. samborzem, czyli pomieszczeniem dla straży. Wewnątrz obwarowań znajdował się ogród, uważany za jeden z najokazalszych w ówczesnej Rzeczypospolitej.
W czemiernickim pałacu schronił się swego czasu król Zygmunta III Waza z rodziną i dworem, kiedy uciekał przed panującą w Krakowie zarazą. W czasie wojny polsko-szwedzkiej Czemierniki zostały doszczętnie splądrowane przez Szwedów, ale obwarowanego pałacu nie udało im się zdobyć.