Obiady czwartkowe - sprawa Merkuriusza i Uniwersytetu

Miejsce dyskusji, pytań oraz wydarzeń

Obiady czwartkowe - sprawa Merkuriusza i Uniwersytetu

Postprzez Stanisław von Tauer » 07 lis 2017, 21:49

Wielmożni,
w tymże panelu zajmiemy się możliwymi zmianami w Uniwersytecie Krakowskim, które postaram się w najbliższym czasie przedstawić. Chciałbym także omówić sprawę Merkuriusza i ogólnie wszystkich "gazet" jakie onegdaj i dziś są i były wydawane w naszej ojczyźnie. Odnośnie Merkuriusza, także moje pomysły wobec niego przedstawię najbliższym czasie, żadna reforma jednak nie zostanie wprowadzona bez zgody pana Samuela Radziwiłła, właściciela wcześniej wspomnianego pisma, oraz JO Augusta Medycejskiego, właściciela Konfederacji Kijowskiej.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Obiady czwartkowe - sprawa Merkuriusza i Uniwersytetu

Postprzez August Medycejski » 08 lis 2017, 06:30

Przyznam szczerze, że jestem ciekaw pomysłów Waszmościa na temat naszej prasy.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Obiady czwartkowe - sprawa Merkuriusza i Uniwersytetu

Postprzez Stanisław von Tauer » 10 lis 2017, 18:52

Waszmościowie,
Jaśnie Oświecony,
mój pomysł na reformę kulturalną, bo to najlepsze określenie mojego planu (nie będzie to jednak wielka reforma, jak w przypadku gospodarki) jest następujący:
W mojej opinii, Statut i Konstytucja Uniwersytetu Krakowskiego powinny zostać niezmienione. Przepisy w nich zawarte i sposób funkcjonowania naszej Alma Mater według mnie, nie są winne kryzysowi, z jakim boryka się Uniwersytet. Tak samoż bezpośrednio nie jest winna temu moja osoba, i mój częściowy braku zaangażowania, jeśli chodzi o sprawy UK. Moim zdaniem możliwośc publikowania na Uniwersytecie co tylko się chce, (jedynie potrzebna jest moja zgoda) jest najlepszym rozwiązaniem.
Prawdziwym problemem jest brak zaangażowania i/lub czasu obywateli RON, oraz jeszcze jedna rzecz. Jako że nikogo nie będę na siłę zmuszał do pisania prac na Uniwersytecie,a więc innymi słowy nie zdołam niczego zrobić z pierwszym powodem kryzysu Uniwersytetu, chciałbym zająć się tą drugą rzeczą, którą jest, a raczej są trudności związane z napisaniem publikacji na temat z prawdziwego świata. Wielu z nas nie studiowało historii, prawa, czy też sztuki, obrało zupełnie inny kierunek. Niektórzy w ogóle jeszcze nie myślą o studiach, skupiają się albo na maturze, albo są na jeszcze wcześniejszym etapie nauki. Mimo, że takie osoby są bardzo dojrzałe jak na swój wiek (a przynajmniej na tym forum, bo nie wiem, jak zachowują się poza wirtualnym światem) to żeby napisać rzetelną pracę, na przykład na temat panowania Stefana Batorego, muszą się nieźle wysilić, gdyż wiedzę o panowaniu tegoż króla mogą przyswoić tylko poprzez książki lub komputer, a nie przez wykładowców, jak jest w przypadku studentów. Sprawia to, że pisząc publikację, o ile zechcą ją napisać, są niedoinformowani przez co treści w niej zawarte mogą być błędne. Dlatego chciałbym temu przeciwdziałać, ustalając zasadę, że na Uniwersytecie publikować będzie można jedynie wykłady o historii naszego v-świata i mikronacji. Według mnie, świat realny powinniśmy zostawić tym, którzy w realu są profesorami. Oczywiście, jeśli spośród naszej społeczności znajdzie się ktoś, kto wykształcenie w danym kierunku posiada, pozwolę mu publikować dzieła o historii prawdziwej Polski. Ale nikomu innemu nie.
Natomiast wykłady o v-historii są bardzo łatwe do napisania, wystarczy tylko zajrzeć do kronik, lub na stare forum, spytać się najstarszych mikronatów, bo są wszakże i tacy, którzy początek całej tej zabawy pamiętają.
Co waszmościowie na to?
Natomiast w Izbie Szlachty, tak jak to zrobił ongiś Jaśnie Oświecony Henryk Hrychowicz, publikować skopiowane z internetu dzieła o obyczajach szlacheckich, sarmackiej modzie itp.
Postaram się także za niedługo zamieścić tutaj moją opinię nt. naszej prasy.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Obiady czwartkowe - sprawa Merkuriusza i Uniwersytetu

Postprzez August Medycejski » 11 lis 2017, 09:47

Nie do końca się zgadzam z Waszmością. To prawda, że wielu z nas nie ma rzetelnego wykształcenia historycznego, ale to nie powinno stać na przeszkodzie w publikowaniu wykładów związanych z realną historią Polski. Wprowadziłbym raczej wymóg zamieszczania w takich pracach bibliografii i źródeł, z których autor korzystał, by móc jego pracę zweryfikować pod kątem rzetelności i prawdziwości podanych informacji.

Sądzę również, że Wasza Magnificencja powinien rozważyć częstsze nadawanie stopni naukowych. Pięcie się po drabinie uczelnianej hierarchii może zachęcać do częstszych publikacji.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Obiady czwartkowe - sprawa Merkuriusza i Uniwersytetu

Postprzez Sebastian von Tauer » 12 lis 2017, 14:52

Nie rozumiem, jak ograniczenie możliwości pisania prac dla obywateli może sprawić, że Ci zechcą pisać. Sam studiuję Filologię Polską - nie jest to kierunek historyczny, jednak mam tam przedmiot "Literatura Staropolska - a w poczet tejże literatury wchodzą kroniki, pamiętniki itp. dzieła. Czy zatem ja też nie będę mógł publikować wykładów historycznych?
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Obiady czwartkowe - sprawa Merkuriusza i Uniwersytetu

Postprzez Stanisław von Tauer » 17 lis 2017, 11:14

Oczywiście, że będzie Waszą Wielmożność mógł!
Jeśli na studiach będzie Jaśnie Oświecony omawiał twórczość, dajmy na to Wacława Potockiego, to będzie mógł waszmość napisać o o nim wykład. Tak samo jeśli będzie JO studiował dzieła jakiegokolwiek innego sarmackiego pisarza. Ponadto, jeśli posiada Waszą Książęca Mość wiedzę, która pozwala na napisanie rzetelnego wykładu o tematyce innej niż filologia polska, to nie będę waszmości powstrzymywał przed napisaniem takowego.
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1661
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dziedziniec Uniwersytecki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość