Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mater

Miejsce dyskusji, pytań oraz wydarzeń

Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mater

Postprzez Mikołaj Dreder » 24 wrz 2020, 10:39

Wasza Miłość,
Szanowni Państwo,

Powołan na stanowisko Rektora Uniwersytetu Krakowskiego, przez Miłościwie Panującego, po kilkudniowym okresie zwłoki (za co szczerze przepraszam), zabieram się do pracy i na sam początek chciałbym zaprosić Was, Moi Drodzy, do dyskusji o kształcie naszej Alma Mater. Wiadomym jest, że Uniwersytet tworzony jest z myślą oraz dla mieszkańców; dlatego chcę, aby był on taki jaki Państwo zechcą - a nie taki jak sobie wymyślę ja, jako jego sternik. Od razu też zapowiadam, że nie zamierzam w Krakowie tworzyć kalki Uniwersytetu Rotryjskiego, na którym od wielu lat pracuje, lecz zamierzam wykorzystać zgromadzone podczas pracy na nim doświadczenie, aby ożywić Uniwersytet Krakowski.

Przede wszystkim - liczę na zaangażowanie części osób, które aktywnie udzielały się do tej pory na Uniwersytecie Krakowskim. Potrzebował będę dwóch, może trzech osób, którym powierzyłbym urząd Dziekanów poszczególnych wydziałów UK. Same wydziały też będę chciał zreorganizować - uważam za niepotrzebne na Wydziale Historii opracowywanie realnej historii - tym bardziej, że RON na łamach Mikroświata działa już wiele lat i mamy wystarczające dziedzictwo i na tyle ciekawą historię, że żacy będą mieli o czym pisać. Jednocześnie informuję, że sam, jako aktywny mikroświatowy historyk, deklaruję pracę na Wydziale Historii UK, będzie to dla mnie przyjemność. Wydział Sztuki - poważnie zastanawiam się nad dalszym sensem utrzymywania tego wydziału - chociażby z uwagi na niską, jak dotychczas aktywność żaków. Również Wydział Prawa nie wygląda zbyt obiecująco - raptem trzy prace: krótko o konstytucji, o prawie spadkowym oraz o tym, czy jeden z Orańskich jest duchownym. Wypada, aby Wydział Prawa pozostał, chociaż patrząc na nikłe zainteresowanie to nie wiem, czy jest sens utrzymywać coś, co generalnie jest martwe. Również Wydział Teologiczny jest raczej przeznaczony do wykreślenia z oferty edukacyjnej - chyba, że uda się namówić jakiegoś teologa z Państwa Kościelnego, aby gościnnie prowadził tutaj zajęcia albo zaprosimy Jezuitów z ich ofertą edukacyjną, bo też taką działalność prowadzą. Byłbym szczerze wdzięczny, gdyby przedstawili Państwo swoje uwagi odnośnie omówionej struktury Uniwersytetu Krakowskiego. I niech ta dyskusja będzie początkiem prac nad reformą naszej Alma Mater.

Z wyrazami szacunku,
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Sebastian von Tauer » 24 wrz 2020, 12:57

Wasza Magnificencjo, Rektorze,
liczę, że plany ożywienia uczelni zostaną zrealizowane. Sam zachęcam szlachtę i mieszczan do wzięcia udziału w tworzeniu uniwersytetu.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 24 wrz 2020, 17:04

Wasza Magnificencjo,
Cieszę się, że chce Ksiądz Prymas zająć się reformą Uniwersytetu Krakowskiego, który w ostatnim czasie przeżywał zastój.
Co do planów, uważam, że w związku z tym, że Rzeczpospolita jest państwem niejako historycznym czy historyzującym, powinien działać wydział realnej historii, którą powinno się poznawać. Popieram jednak plany prowadzenia wydziału historii mikronacyjnej. Dużo jest do zbadania i opracowania.
Wydział Sztuki może można by przenieść do muzeum narodowego?
Co do wydziału prawa, rzeczywiście ma raczej niewielki dorobek. Może jednak lepiej go nie zamykać...? Nie wiem.
Odnośnie wydziału teologii, nie mamy chyba aktywnych tutejszych teologów. Może by można kogoś zaprosić, tylko czy są chętni na studia? W sumie może i są, patrząc na pomysły pana Dominika de Roche. Ja swego czasu zapisywałem się na studia teologiczne na Uniwersytecie Rotryjskim, jednak nic w związku z tym nie zrobiłem, chyba z powodów realnych i zrezygnowałem. Myślę jednak nad ponownym zapisaniem się. :)

Ja chciałbym jeszcze oznajmić, że w archiwach jest wiele wartościowych wykładów i dzieł z dawnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polecam przejrzenie tego i lekturę. Mamy nawet teksty dotyczące polonistyki oraz wykłady z teologii ks. Ottona Kenta.
Dokładniej tam: viewforum.php?f=30.

Życzę powodzenia w odbudowie Uniwersytetu.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Miguel de Catalan » 30 wrz 2020, 22:33

Jeśli o mnie chodzi to również będę mógł włączyć się w budowę tego uniwersytetu. Zacząłem coś tam pisać w tej Historii ale jeszcze nie na tyle aby uzyskać tytuł, może niedługo to się zmieni...
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Mikołaj Dreder » 03 paź 2020, 12:53

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):Wydział Sztuki może można by przenieść do muzeum narodowego?


Wydaje mi się, że najlepszą opcją będzie połączenie Wydziału Sztuki z Muzeum. Wydział sam w sobie nie daje nic uniwersytetowi, więc pod tym względem lepiej, aby scalić go z Muzeum, gdzie jest cień szansy, że obejrzymy ciekawe wystawy.

Albo po prostu go rozwiązać. ;)
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Józef Wilhelm Potocki » 10 paź 2020, 23:46

Po zakończeniu prac nad uniwersytetem myślę, że będę chciał się zgłosić na studia i otrzymać jakiś certyfikat, stopień naukowy. Zatem czekam. A w między czasie jestem do dyspozycji i pomocy.
Skazany na karę śmierci, infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 696
Dołączył(a): 09 lut 2020, 21:18
Lokalizacja: Bracław
Medale: 9
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Podskarbi Nadworny
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 71259207
Wykształcenie: Wyższe oficerskie

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Mikołaj Dreder » 11 paź 2020, 18:02

Józef Wilhelm Potocki napisał(a):Po zakończeniu prac nad uniwersytetem myślę, że będę chciał się zgłosić na studia i otrzymać jakiś certyfikat, stopień naukowy. Zatem czekam. A w między czasie jestem do dyspozycji i pomocy.


Każda para rąk do pracy się przyda. Prace nad Uniwersytetem potrwają jeszcze długo, ale jeśli chce Waćpan się czymś zająć - w ramach przebudowy uczelni to zapraszam na PW.
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 110
Dołączył(a): 21 lip 2020, 08:08
Medale: 3
Order Świętego Jerzego III (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Namiestnik

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Beata Adrianna Zep » 26 paź 2020, 23:53

Kiedy uniwersytet będzie od nowa działał? :D :?:
/-/ Beata Adrianna Zep
Królowa Polski i Wielka Księżna Litewska
Księżniczka Urbino
Hrabina Lunano

Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 250
Dołączył(a): 27 gru 2012, 04:30
Lokalizacja: Urbino
Medale: 5
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Gadu-Gadu: 71001722
Wykształcenie: prof. historii

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 06 gru 2020, 01:31

Chciałbym oznajmić, że mam pewne pomysły, jak można by przekształcić strukturę Uniwersytetu.

Mianowicie, byłbym za tym, aby utrzymać wydziały: teologiczny (jeśli jest szansa na odbudowę czy znalezienie nauczyciela) i historyczny, a zamknąć Wydział Prawa i Wydział Sztuki, w zasadzie chyba nie bardzo aktywne. Chyba że by się znalazł ktoś, kto by się nimi chciał zająć, ale uważam, że na razie można by je zamknąć.
Ponadto, byłbym za utworzeniem w przyszłości Wydziału Mikrozofii i Historii Najnowszej czy też Nauk o Mikronacjach - nazwa do ustalenia. Ten wydział dotyczyłby kwestii typowo mikronacyjnych - nauka o mikronacjach, która przeżyła rozwój m.in. w Bialenii czy w Akademii Neksjalistycznej funkcjonującej obecnie w Księstwie Sarmacji. Sądzę, że na początek odpowiednim by było włączenie do niego historii mikronacyjnej czy też zwanej najnowszą. Nauki te tak naprawdę łączą się ze sobą.

Co do mnie, na razie jestem na studiach magisterskich z mikrozofii ogólnej na AN u ks. bp. Janusza Zabieraja. Po tym, jeśli nadal będę się kształcił dalej, mam zamiar wesprzeć odbudowę naszego Uniwersytetu. Planów miałbym kilka na własne kształcenie, ale zobaczymy, jak się powiedzie. W każdym razie, chciałbym wesprzeć odbudowę.
Mam nadzieję, że ktoś inny także. Zachęcam do wstępowania na różnorakie studia za granicą czy dokształcanie się, aby móc zbudować odpowiednią kadrę akademicką u nas.

Co do pomysłów, uważam również, że warto by organizować na UK różne wydarzenia, jak na przykład dysputy publiczne na różne tematy, konkursy różnorakie czy przeglądy muzyczne ulubionych utworów związanych z naszą kulturą.

Takich moich kilka przemyśleń. Mam nadzieję, że uda się w przyszłości odbudować Uniwersytet Krakowski.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Miguel de Catalan » 06 gru 2020, 01:47

Zamierzam podjąć się studiów na kierunku historycznym. Myślę jeszcze nad wybranie uczelni. Jak zrobię magistra, to wezmę i wspomogę szeregi kadry akademickiej.
Nad doktoratem pomyślę. Ale myślę że mam na to czas.
Chciałaby jakaś uczelnia mnie na swoje studia?
Otwieram przetarg. :D ;)
Skazany na karę infamii i konfiskaty majątku przez sąd grodzki za kloning, zdradę stanu i podszywanie się pod inne osoby.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 3427
Dołączył(a): 09 lut 2020, 15:04
Lokalizacja: Kamieniec Podolski
Medale: 10
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pułkownik
Gadu-Gadu: 70637937
Wykształcenie: mgr. net. Historii

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dziedziniec Uniwersytecki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron