Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mater

Miejsce dyskusji, pytań oraz wydarzeń

Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mater

Postprzez Mikołaj Dreder » 24 wrz 2020, 10:39

Wasza Miłość,
Szanowni Państwo,

Powołan na stanowisko Rektora Uniwersytetu Krakowskiego, przez Miłościwie Panującego, po kilkudniowym okresie zwłoki (za co szczerze przepraszam), zabieram się do pracy i na sam początek chciałbym zaprosić Was, Moi Drodzy, do dyskusji o kształcie naszej Alma Mater. Wiadomym jest, że Uniwersytet tworzony jest z myślą oraz dla mieszkańców; dlatego chcę, aby był on taki jaki Państwo zechcą - a nie taki jak sobie wymyślę ja, jako jego sternik. Od razu też zapowiadam, że nie zamierzam w Krakowie tworzyć kalki Uniwersytetu Rotryjskiego, na którym od wielu lat pracuje, lecz zamierzam wykorzystać zgromadzone podczas pracy na nim doświadczenie, aby ożywić Uniwersytet Krakowski.

Przede wszystkim - liczę na zaangażowanie części osób, które aktywnie udzielały się do tej pory na Uniwersytecie Krakowskim. Potrzebował będę dwóch, może trzech osób, którym powierzyłbym urząd Dziekanów poszczególnych wydziałów UK. Same wydziały też będę chciał zreorganizować - uważam za niepotrzebne na Wydziale Historii opracowywanie realnej historii - tym bardziej, że RON na łamach Mikroświata działa już wiele lat i mamy wystarczające dziedzictwo i na tyle ciekawą historię, że żacy będą mieli o czym pisać. Jednocześnie informuję, że sam, jako aktywny mikroświatowy historyk, deklaruję pracę na Wydziale Historii UK, będzie to dla mnie przyjemność. Wydział Sztuki - poważnie zastanawiam się nad dalszym sensem utrzymywania tego wydziału - chociażby z uwagi na niską, jak dotychczas aktywność żaków. Również Wydział Prawa nie wygląda zbyt obiecująco - raptem trzy prace: krótko o konstytucji, o prawie spadkowym oraz o tym, czy jeden z Orańskich jest duchownym. Wypada, aby Wydział Prawa pozostał, chociaż patrząc na nikłe zainteresowanie to nie wiem, czy jest sens utrzymywać coś, co generalnie jest martwe. Również Wydział Teologiczny jest raczej przeznaczony do wykreślenia z oferty edukacyjnej - chyba, że uda się namówić jakiegoś teologa z Państwa Kościelnego, aby gościnnie prowadził tutaj zajęcia albo zaprosimy Jezuitów z ich ofertą edukacyjną, bo też taką działalność prowadzą. Byłbym szczerze wdzięczny, gdyby przedstawili Państwo swoje uwagi odnośnie omówionej struktury Uniwersytetu Krakowskiego. I niech ta dyskusja będzie początkiem prac nad reformą naszej Alma Mater.

Z wyrazami szacunku,
(+) Mikołaj Stefan kardynał Dreder
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Metropolita Gnieźnieński
Dziekan Kolegium Kardynalskiego

Pan na Nieborowie

Obrazek

Medale: 1
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1)
Tytuł: - Mieszkaniec

Re: Obiady czwartkowe - gruntowna przebudowa naszej Alma Mat

Postprzez Sebastian January II » 24 wrz 2020, 12:57

Wasza Magnificencjo, Rektorze,
liczę, że plany ożywienia uczelni zostaną zrealizowane. Sam zachęcam szlachtę i mieszczan do wzięcia udziału w tworzeniu uniwersytetu.
Król Polski, Wielki Książę Litewski

Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski etc. etc. etc.

Obrazek

Jego Królewska Mość

Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego II (1) Order Świętego Jerzego III (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)
Tytuł: 1. Wojewoda

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 24 wrz 2020, 17:04

Wasza Magnificencjo,
Cieszę się, że chce Ksiądz Prymas zająć się reformą Uniwersytetu Krakowskiego, który w ostatnim czasie przeżywał zastój.
Co do planów, uważam, że w związku z tym, że Rzeczpospolita jest państwem niejako historycznym czy historyzującym, powinien działać wydział realnej historii, którą powinno się poznawać. Popieram jednak plany prowadzenia wydziału historii mikronacyjnej. Dużo jest do zbadania i opracowania.
Wydział Sztuki może można by przenieść do muzeum narodowego?
Co do wydziału prawa, rzeczywiście ma raczej niewielki dorobek. Może jednak lepiej go nie zamykać...? Nie wiem.
Odnośnie wydziału teologii, nie mamy chyba aktywnych tutejszych teologów. Może by można kogoś zaprosić, tylko czy są chętni na studia? W sumie może i są, patrząc na pomysły pana Dominika de Roche. Ja swego czasu zapisywałem się na studia teologiczne na Uniwersytecie Rotryjskim, jednak nic w związku z tym nie zrobiłem, chyba z powodów realnych i zrezygnowałem. Myślę jednak nad ponownym zapisaniem się. :)

Ja chciałbym jeszcze oznajmić, że w archiwach jest wiele wartościowych wykładów i dzieł z dawnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polecam przejrzenie tego i lekturę. Mamy nawet teksty dotyczące polonistyki oraz wykłady z teologii ks. Ottona Kenta.
Dokładniej tam: viewforum.php?f=30.

Życzę powodzenia w odbudowie Uniwersytetu.
Obrazek

Podkanclerzy Wielki
szef Pieczęci Spraw Zagranicznych
Ambasador Rzeczypospolitej w Księstwie Sarmacji
Minister Księstwa Urbino
Dowódca 4 Chorągwi Jazdy Kozackiej Pułku Jazdy Litewskiej w Wilnie
Cześnik wileński
Pan na Białowieży i Łańcucie

Obrazek

Rotmistrz
Rotmistrz

Medale: 5
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Tytuł: 8. Cześnik
Gadu-Gadu: 50331381

Postprzez Michał Jerzy Potocki » 30 wrz 2020, 22:33

Jeśli o mnie chodzi to również będę mógł włączyć się w budowę tego uniwersytetu. Zacząłem coś tam pisać w tej Historii ale jeszcze nie na tyle aby uzyskać tytuł, może niedługo to się zmieni...
/-/ Michał Jerzy Potocki
Herbu Pilawa
Szlachcic Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Namiestnik Wojsk Koronnych
Kanclerz Wielki
Wojski Pomorski

Obrazek

Porucznik
Porucznik

Medale: 5
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Tytuł: 10. Wojski
Gadu-Gadu: 70637937

Postprzez Mikołaj Dreder » 03 paź 2020, 12:53

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):Wydział Sztuki może można by przenieść do muzeum narodowego?

Wydaje mi się, że najlepszą opcją będzie połączenie Wydziału Sztuki z Muzeum. Wydział sam w sobie nie daje nic uniwersytetowi, więc pod tym względem lepiej, aby scalić go z Muzeum, gdzie jest cień szansy, że obejrzymy ciekawe wystawy.

Albo po prostu go rozwiązać. ;)

Pan na Nieborowie

Obrazek

Postprzez Józef Wilhelm Potocki » 10 paź 2020, 23:46

Po zakończeniu prac nad uniwersytetem myślę, że będę chciał się zgłosić na studia i otrzymać jakiś certyfikat, stopień naukowy. Zatem czekam. A w między czasie jestem do dyspozycji i pomocy.
/-/ Józef Wilhelm Potocki

Herbu Pilawa
Chorąży 1 Chorągwi Husarskiej Pułku Jazdy Koronnej w Bydgoszczy
Wojski Łęczycki

Obrazek

Chorąży
Chorąży

Medale: 3
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Amarantowa Wstążka (1)
Tytuł: 10. Wojski
Gadu-Gadu: 71259207

Postprzez Mikołaj Dreder » 11 paź 2020, 18:02

Józef Wilhelm Potocki napisał(a):Po zakończeniu prac nad uniwersytetem myślę, że będę chciał się zgłosić na studia i otrzymać jakiś certyfikat, stopień naukowy. Zatem czekam. A w między czasie jestem do dyspozycji i pomocy.

Każda para rąk do pracy się przyda. Prace nad Uniwersytetem potrwają jeszcze długo, ale jeśli chce Waćpan się czymś zająć - w ramach przebudowy uczelni to zapraszam na PW.

Pan na Nieborowie

Obrazek

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dziedziniec Uniwersytecki