Prawa Urbino rotyjskiego (ZBIÓR)

Prawa Urbino rotyjskiego (ZBIÓR)

Postprzez Marek Wiktorowicz » 26 kwi 2017, 13:32

Obrazek

Zbiór praw Księstwa Urbino
z czasów lennej zależności od Państwa Kościelnego Rotria
od najstarszych po najnowsze spisane
(prawa nieobowiązujące)


Artykuł o Księstwie Urbino

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. O Księstwie i stolicy
Księstwo Urbino jest lennem Państwa Kościelnego Rotria. Stolicą Księstwa jest Domena Książęca, którą tworzą wszystkie ziemie nie nadane w lenno książęcym szlachcicom.

2. O władzy
Władza w Księstwie należy do księcia, który może ją sprawować pośrednio bądź bezpośrednio. Władzę ustawodawczą sprawuje książę Urbino. Władzę wykonawczą, w imieniu księcia, sprawuje Minister Księstwa Urbino. Władzę sądowniczą, w zakresie prawa Państwa Kościelnego Rotria, sprawują kompetentne organy państwowej władzy sądowniczej; w zakresie prawa Księstwa sprawuje ją książę.

3. O prawie
Prawo Księstwa musi być zgodne z prawem Państwa Kościelnego. Dalej hierarchię prawną stanowią: artykuły, postanowienia i wyroki książęce, rozporządzenia ministerialne, rozporządzenia organów powołanych przez Ministra Księstwa Urbino.

4. O obywatelstwie
Obywatelem Księstwa może mianować się każdy mieszkaniec Księstwa, który został wpisany w rejestr obywatelski. W każdej chwili książę Urbino może postanowić o wpisaniu lub wykreśleniu mieszkańca z rejestru obywateli. Wszystkim obywatelom i mieszkańcom Księstwa przysługują prawa zagwarantowane przez rotryjską ustawę zasadniczą.

5. O symbolach Księstwa
Herbem Księstwa jest tarcza podzielona pionowo na dwie części o stosunku długości 1:1; prawa część podzielona jest po środku linią krzywą na dwie części: górna część o kolorze ciemnoniebieskim, dolna zaś o kolorze bordowym z białym krzyżem greckim na środkowej części pola; lewa część jest błękitna, na niej znajduje się złote drzewo dębowe. Cała tarcza herbowa ogrodzona jest złotym obramowaniem oraz zwieńczona hiszpańska koroną diukową.
Flagą Księstwa jest prostokątny płat tkaniny o stosunku długości do szerokości 5:3 podzielony na dwie poziome części o stosunku szerokości 1:1; górna część jest złota, dolna zaś - błękitna; na dwie poziome części nałożony jest bordowy tójkąt równoboczny z białym krzyżem greckim pośrodku; trójkąt nałożony jest w taki sposób, że dzieli jeden bok z lewym bokiem całej flagi; dodatkowo, na granicę trójkąta oraz dwóch płatów nałożone jest ciemnoniebieskie obramowanie.
Hymnem Księstwa jest pieśń „Salve Regina”. Wszystkie symbole Księstwa przedstawione są w załącznikach.

6. O języku urzędowym
Językiem oficjalnym Księstwa jest język polski. Językami pomocniczymi są język włoski, język surmeński oraz łacina.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Załącznik 1. - Herb
[...]
Załącznik 2. - Flaga
[...]
Załącznik 3. - Hymn
Salve Regina! zawitaj Królowa,
Monarchini nieba, ziemi Cesarzowa;
Witaj Wiecznego, Matuchno Syna,
Witaj, zawitaj: Salve Regina.

O Miłosierna! miłosierdzia żądam;
Żywota pragnę, litości wyglądam:
Słodkości pełna, Matko jedyna,
Nadziejo nasza: Salve Regina.

Do Ciebie wzdycha serce grzesznikowe,
Woła do Ciebie plemię Adamowe.
Woła syn, woła córka Ewina,
Wespół wołając: Salve Regina.

Spraw Twą przyczyną, aby to wołanie
Wyjednało nam grzechów darowanie,
Racz nam przebłagać Twojego Syna,
Gdy Ci śpiewamy: Salve Regina.

Oto nasz ucisk, płacz i narzekania
Do żałosnego przywodzą wzdychania;
Osusz łzy, których pełna dolina,
Gdy Ci śpiewamy: Salve Regina.

Racz na nas wejrzyć, Matko miłosierna!
Rozbrój gniew Syna, Opiekunko wierna!
Niech nam sprawi Twoja przyczyna,
Gdy Ci śpiewamy: Salve Regina.


Zmieniony w tytule 2, Artykułem z dnia 20 marca 2015 roku. Wersja uwzględnia zmiany.


Artykuł Książęcy

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. O władzy książęcej
Z woli Patriarchy oraz ludu Urbino, książę Urbino sprawuje pełnię władzy w Księstwie. Jeśli uzna to za stosowne, może on podzielić się tą władzą z powołanymi przez siebie do tego celu organami.

2. O panowaniu księcia
Książę Urbino sprawuje swoją władzę dożywotnio lub do momentu abdykacji. W celu zapewnienia ciągłości władzy Książę może wyznaczyć swojego następcę. Następcy tronu przysługuje tytuł hrabiego Lunano. W razie śmierci lub zaginięcia lub abdykacji Księcia, nowym władcą zostaje wyznaczony przez niego członek rodziny książęcej. W przypadku braku wyznaczonego następcy zarząd księstwa przechodzi w ręce głowy rodu apo Zep, który bądź sam staje się księciem, bądź wyznacza go w porozumieniu z Patriarchą Państwa Kościelnego. Władza książęca rozpoczyna się wraz ze złożeniem przysięgi Patriarsze rotryjskiemu. Zgodnie z prawem Rotrii w przypadku wygaśnięcia rodu apo Zep księstwo przestaje istnieć.

3. O godności książęcej
Książę jest pierwszym mieszkańcem Księstwa. Przez to należy mu się największy szacunek. Należy zwracać się do niego „Wasza Książęca Mość” a mówić o nim „Jego Książęca Mość”. Przysługuje mu herb nadawany przez Patriarchę w porozumeniu z księciem. Żona jego nazwana będzie księżną i przysługiwać jej będą podobne godności co jej mężowi.

4. O kobiecie na książęcym tronie
Godność oraz władza książęca nie dyskryminuje między płciami, dlatego też kobieta również może zasiąść na tronie książęcym. Wtedy znana jest jako księżna Urbino, jej mąż zaś tytułować się będzie księciem.

5. O kompetencjach książęcych
Wykonując swoją władzę, książę: wydaje artykuły oraz postanowienia, które stanowią powszechne prawo na terenie Księstwa Urbino; powołuje Ministra Księstwa Urbino, który w jego imieniu sprawuje władzę wykonawczą w Księstwie; zawiera umowy z władzami rotryjskich księstw lennych oraz, pod opieką odpowiednich władz rotryjskich, z władzami pozarotryjskich jestestw politycznych; rozstrzyga spory, w których przynajmniej jedną stroną jest mieszkaniec lub organ Księstwa, które wynikają z praw przez niego ustanowionych; zezwala na wpisanie i postanowia o skreśleniu ze spisu obywateli Księstwa; nadaje oraz odbiera tytuły szlacheckie a wraz z nimi może nadać lub odebrać ziemie lenne; nadaje ordery przez siebie ustanowione; wprowadza oraz odwołuje mobilizację wojsk książęcych, podczas której sprawuje zwierzchnictwo nad nimi; powołuje regenta na czas swojej absencji. Powyższy zapis nie ogranicza władzy książęcej a jedynie podkreśla główne prerogatywy jego.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Artykuł Szlachecki

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. O tytułach szlacheckich
Tytułami szlacheckimi na terenie Księstwa Urbino są w kolejności od najwyższego: hrabia, baron i kawaler dla mężczyzn oraz: hrabina, baronowa, dama dla kobiet.

2. O nadawaniu i odbieraniu tytułów
Książę Urbino nadaje tytuły szlacheckie według własnego uznania kierując się pracą na rzecz Księstwa oraz księcia. Książę Urbino odbiera tytuł szlachecki na prośbę samego szlachcica bądź za naruszenie prawa lub przysięgi szlacheckiej.

3. O przysiędze szlacheckiej oraz herbie
W ciągu siedmiu dni od nadania tytułu szlacheckiego, osoba wyróżniona tytułem składa przysięgę wierności księciu Urbino oraz przedstawia swój herb szlachecki zawierający odpowiednią koronę rangową. Przysięga wierności brzmi: Przyjmując z rąk księcia Urbino tytuł (odpowiedni tytuł) przysięgam wierność Bogu, księciu oraz prawom Księstwa. Przysięgam dbać o bezpieczeństwo Księstwa i, w razie potrzeby, strzec Jego granic. Przysięgam również nigdy nie splamić honoru szlachcica Księstwa Urbino. Tak mi dopomóż Bóg.

4. O hrabstwach i baroniach
Wraz z nadaniem tytułu hrabiowskiego lub baronowego, książę Urbino wydziela z części Domeny Książęcej hrabstwo lub baronię, którym nadaje nazwę i przekazuje pod zarząd hrabiego lub barona. W przypadku awansu lub degradacji szlachcica, jego ziemia zmienia się odpowiednio. Hrabstwa oraz baronie są zarówno własnością odpowiedniego szlachcica jak również stanowią podział administracyjny Księstwa Urbino.

5. O małżonkach szlacheckich
Jeśli małżeństwo zostało uznane przez Księstwo Urbino, małżonkowie szlachciców Księstwa mają prawo posługiwać się tytułem swojego małżonka. Przywilej ten nie przysługuje dzieciom szlachciców Księstwa.

6. O służbie wojskowej
Szlachta Księstwa ma za zadanie bronić bezpieczeństwa i granic Księstwa Urbino. Wykonuje ona te obowiązki na podstawie przepisów odpowiedniego artykułu.

7. O starszeństwie
Poprzez starszeństwo rozumie się kolejność zajmowania miejsc lub zabierania głosu podczas oficjalnych uroczystości lub w innych przypadkach, które wymagają ustanowienia kolejności. Starszeństwo w Księstwie Urbino ustanawiamy w następujący sposób: książę Urbino wraz z małżonką zawsze zajmować będą pierwsze miejsce. Za nimi zajmować miejsce będzie biskup Urbino, o ile posiada obywatelstwo Księstwa Urbino. Następne miejsce zajmować będzie Minister Księstwa Urbino wraz z małżonką. Kolejne miejsce zajmą hrabiowie oraz hrabiny w kolejności nadania im tytułu hrabiowskiego. Baronowie oraz baronowe, w kolejności nadania im tytułu baronowego, zasiadać będą za hrabiami. Za baronami zasiadać będą kawalerowie oraz damy w kolejności nadania im tytułu kawalerskiego. Następnie zasiadać będą kawalerowie oraz damy orderów Księstwa. Na koniec miejsca zajmie reszta obywateli Księstwa, a za nimi mieszkańcy innych księstw oraz innych państw. O odstępstwach od starszeństwa decyduje książę Urbino.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Postanowienie o nadaniu tytułów kawalerskich

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Za pracę przy łożeniu fundamentów Księstwa Urbino oraz za czynną dyskusję nad kształtem urbinowskich praw podstawowych nadaję tytuły kawalera Urbino bratu Adrjanosowi Viktorjosigosowi della Rovere oraz monsignore Rafaelowi Manciniemu. Praca pierwszych urbinowskich szlachciców nie mogła pozostać niezauważona oraz nienagrodzona. Zapewniam również, że każdego, kto przyczyni się do budowy naszego wpólnego domu spotka odpowiednia nagroda. Nadając tytuły szlacheckie zobowiązuję Szlachetnych Panów do złożenia wizyty w Palazzo Ducale w ciągu tygodnia i złożenia wymaganych przysiąg oraz zaprezentowania swoich herbów szlacheckich przed tronem książęcym.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Artykuł Ministerialny

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. O służbie ministerialnej
Z woli księcia, Minister Księstwa Urbino pełni władzę wykonawczą w Księstwie. Wspomagany jest w swoich obowiązkach przez urzędników powołowanych przez siebie w tym celu.

2. O kadencji ministra
Minister powoływany jest przez księcia Urbino do czasu odwołania go w ten sam sposób. Przy wyborze ministra, książę kieruje się dobrem oraz prestiżem Księstwa.

3. O godności ministerialnej
Minister Księstwa Urbino jest drugą najważniejszą osobą w Księstwie. Z tego powodu należy mu się szacunek okazywany przez wszystkich mieszkańców Księstwa.

4. O kompetencjach ministra
Minister Księstwa Urbino: wydaje rozporządzania mające na celu wykonanie urbinowskiego prawa oraz zapewnienie odpowiedniego działania Księstwa; powołuje urzędy książęce, określa ich kompetancje oraz powołuje odpowiednie osoby na te urzędy; sprawuje nadzór nad wojskami książęcemi w czasie pokoju; wnioskuje do księcia o uznanie obywatelstwa, nadnie tytułów szlacheckich, nadnie odznaczeń, zarządzenia mobilizacji.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Artykuł Wojskowy

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. O Siłach Książęcych
Siły Książęce są zbrojnym ramieniem Księstwa Urbino. Dbają one o bezpieczeństwo mieszkańców oraz strzegą samorządności Księstwa. Siły Książęce dzielą się na stałe i zmobilizowane.

2. O Gwardii Książęcej
Stałe Siły Książęce noszą nazwę Gwardii Książęcej i składają się ze wszystkich zawodowych żołnierzy przyjętych do służby wojskowej. Gwardia Książęca dba o bezpieczeństwo księcia Urbino i Ministra Księstwa oraz strzeże porządku publicznego.

3. O mobilizacji
W wypadku zagrożenia bezpieczeństwa Księstwa Urbino lub na prośbę państwowych władz wojskowych, książę Urbino może zarządzić mobilizację Sił Książęcych. Podczas mobilizacji, obok stałych Sił Książęcych w stan gotowości postawiona jest cała szlachta Księstwa Urbino.

4. O dowództwie
Władzę nad Siłami Książęcymi sprawuje książę Urbino. W jego imieniu zarządzać Siłami może Minister Księstwa Urbino. Minister Księstwa może postanowić o ustanowieniu dodatkowych jednostek dowodzących Siłami Książęcymi. Podczas mobilizacji, książę Urbino może postanowić o podporządkowniu Sił Książęcych rozkazom państwowych władz wojskowych. Dodatkowo, żołnierze o niższym stopniu wojskowym winni wypełniać rozkazy żołnierzy o wyższym stopniu wojskowym jeśli dotyczą one spraw wosjkowych.

5. O stopniach wojskowych
Od najniższego, stopniami wojskowymi są: sergente (sierżant), maggiore (major), generale (generał). Książę Urbino decyduje o przyznaniu stopnia wojskowego, awansie i degradacji. Na czas mobilizacji Sił Książęcych, kawalerowie powołani są do służby w stopniu sergente; baronowie w stopniu maggiore; hrabiowie oraz Minister Księstwa w stopniu generale.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Artykuł Łukaszowy

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. O świętym Łukaszu Ewangeliście
Święty Łukasz Ewangelista był towarzyszem świętego Pawła, którego Zbawiciel nasz Jezus Chrystus nawrócił w drodze do Damaszku. Ewangelista spisał żywot naszego Mesjasza oraz dzieje Jego uczniów. Na stole Świętej Rodziny namalował między innymi ikonę Czarnej Madonny, przez co został uznany za patrona malarzy.

2. O Orderze Łukaszowym
Ustanawiam order, który nosi imię świętego Łukasza Ewangelisty. Nadawany on jest przez księcia Urbino, na wniosek Ministra Księstwa Urbino lub z własnej inicjatywy, osobom zasłużonym dla Księstwa na polu sztuki, malarstwa, grafiki i dziedzin z nimi związanych.

3. O klasach Orderu
Order Łukaszowy dzili się na trzy klasy. Pierwsza z nich, najwyższa, jest złota. Druga klasa jest srebrna. Natomiast trzecia klasa jest brązowa. Jeśli osoba odznaczona zostanie więcej niż jedną klasą orderu, nosi jedynie najwyższą klasę jej nadaną.

4. O odznaczonych
Mężczyźni odznaczeni Złotym Orderem Łukaszowym tytułują się kawalerami Złotego Orderu Łukaszowego. Kobiety odznaczone Złotym Orderem Łukaszowym tytułują się damami Złotego Orderu Łukaszowego. Kawalerowie oraz damy Srebrnego oraz Brązowego Orderu Łukaszowego tytułują się odpowiednio.

5. O starszeństwie
Wszyscy odznaczeni zajmują należne im miejsce w kolejności starszeństwa Księstwa Urbino. Złoci kawalerowie oraz damy biorą pierwszeństwo nad srebrnymi kawalerami i damami. Ci natomiast biorą pierwszeństwo nad brązowymi kawalerami i damami. Wśród swojej klasy orderu pierwszeństwo ustalone jest według daty nadania danej klasy.

6. O wyglądzie Orderu
Złoty, Srebrny oraz Brązowy Order Łukaszowy przedstawiony jest w załączniku.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Załącznik 1. - Złoty Order Łukaszowy
Załącznik 2. - Srebrny Order Łukaszowy
Załącznik 3. - Brązowy Order Łukaszowy


Okres regencji minął 28 sierpnia 2013 roku.

Postanowienie o wprowadzeniu regencji

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 18 sierpnia Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Po pracy na rzecz rozwoju naszego Księstwa przyszedł czas na odpoczynek. Postanowiłem opuścić granice Księstwa Urbino oraz naszego Mikroświata aby móc zregenerować siły i po powrocie móc jeszcze bardziej rozwijać nasze Księstwo oraz naszą Ojczyznę. Aby nie pozostawiać Urbino bez opieki książęcej postanowiłem powołać Regenta Księstwa Urbino w osobie Szlachetnego Pana kawalera Adriano Vittoriono della Rovere. Brat Regent sprawować swą funkcję będzie od dnia 19 sierpnia Roku Pańskiego 2013 do dnia 28 sierpnia tego samego roku lub do momentu odwołania. Powierzam mu wszystkie kompetencje książęce wynikające z wewnętrznego prawa naszego Księstwa oraz z przepisów prawa państwowego.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Dnia 4 kwietnia 2014 roku powołany został nowy Minister Księstwa Urbino - brat Alberto di Conti.

Postanowienie o powołaniu Ministra Księstwa Urbino

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 13 września Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Artykuł Ministerialny ogłoszony przeze mnie dnia 29 lipca Roku Pańskiego 2013 zezwala mi na powołanie Ministra Księstwa Urbino, który wspierać mnie ma w zarządzaniu Księstwem oraz w moim imieniu pełnić władzę wykonawczą. Odczuwając potrzebę pomocy w sprawowaniu pieczy nad powierzonym mi Urbino, na podstawie wspomnianego Artykułu, postanawiam powołać w dniu dzisiejszym brata Nicolasa Dredera na urząd Ministra Księstwa Urbino i powierzyć mu wszystkie prawa i obowiązki związane z tym urzędem. Niech Bóg błogosławi mu w wykonywaniu jego obowiązków i strzeże jego oraz nasze Księstwo.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Dnia 13 stycznia 2014 roku sergente Alberto di Conti został zwolniony ze służby wojskowej oraz został mu odebrany stopień sergente.


Postanowienie o przyjęciu do służby wojskowej

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 17 września Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Doceniając chęć zaangażowania się w prace Gwardii Książęcej Brata Alberto di Conti oraz jego gotowość do obrony Księstwa i swoich ziomków, a także pilnowania porządku publicznego w Mieście i poza jego granicami, postanawiam przyjąć go do służby wojskowej w Siłach Zbrojnych Księstwa Urbino i wcielić go do Gwardii Książęcej. Postanawiam również nadać Bratu Alberto di Conti stopień wojskowy sergente z nadzieją, że będzie wiernie służył swojemu księstwu i odważnie bronił jego granic.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Rozporządzenie Ministra Urbino
ws. utworzenia funkcji Dowódcy Gwardii Książęcej


§ 1. O Dowódcy Gwardii Książęcej
Dowódcą Gwardii Książęcej nazywamy wojskowego, który sprawuje realną władzę wykonawczo-ustawodawczą w Gwardii Książęcej Księstwa Urbino. Osoba Dowódcy Gwardii Książęcej mianowana jest przez Ministra Urbino za zgodą lub poleceniem Księcia Urbino.

§ 2. O powołaniu Dowódcy Gwardii Książęcej
Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Księstwa Urbino, a także sprawne działanie Gwardii Książęcej powołuje się na to stanowisko Sierżanta Alberto di Contiego.
Niniejszym postanawia się, że Rozporządzenie nr. 1/2013 wejdzie w życie z chwilą od dnia 6 października Roku Pańskiego 2013.

ks. Nicolas Dreder, Minister Urbino
dnia 5 października Roku Pańskiego 2013


Okres regencji minął 13 listopada 2013 roku.

Postanowienie o wprowadzeniu regencji

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 6 listopada Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Przytłoczony obowiazkami świata realnego związanymi z edukacją moją, postanowiłem oddać się nauce do czasu uporządkowania wszystkich spraw z nią związanych. Aby nie pozostawiać Urbino bez opieki książęcej postanowiłem powołać Regenta Księstwa Urbino w osobie Brata Nicolasa Dredera. Brat Regent sprawować swą funkcję będzie od dnia 6 listopada Roku Pańskiego 2013 do dnia 12 listopada tego samego roku lub do momentu odwołania. Powierzam mu wszystkie kompetencje książęce wynikające z wewnętrznego prawa naszego Księstwa oraz z przepisów prawa państwowego.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Dnia 23 marca 2014 roku kawaler Dreder został podniesiony do godności barona.

Postanowienie o nadaniu tytułu kawalerskiego

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 28 grudnia Roku Pańskiego 2013,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Za wzorowe wykonywanie obowiązków Ministra Księstwa Urbino, podejmowanie ciekawych inicjatyw mających na celu rozwój Księstwa oraz aktywną dyskusję nad tematami ważnymi dla życia całego Księstwa, nadaję Szlachetnemu Baronowi Nicolasowi Stefano Drederowi tytuł kawalera Urbino. Nadając tytuł szlachecki zobowiązuję Szlachetnego Pana do złożenia wizyty w Palazzo Ducale w ciągu tygodnia i złożenia wymaganej przysięgi oraz zaprezentowania swojego herbu szlacheckiego przed tronem książęcym.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Artykuł Rodzinnoksiążęcy

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 13 stycznia Roku Pańskiego 2014,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. o rodzinie książęcej
Rodzinę książęcą Księstwa Urbino tworzą spokrewnieni z panującym księciem Urbino potomkowie Vittorio Paolino della Rovere zgodnie z dyplomem nobilitacyjnym wydanym przez Jego Świątobliwość Aleksandra III dnia 19 czerwca 2012 roku oraz ich powinowaci. Zadaniem rodziny książęcej jest wspieranie księcia Urbino w wykonywaniu jego obowiązków oraz czuwanie nad tradycją Księstwa.

2. o tytułach książęcych
Tytuły książęce stanowią książę Urbino, księżna Urbino oraz księżniczka Urbino. Tytuły książęce przysługują panującemu władcy Księstwa Urbino, byłym władcom Księstwa Urbino, rodzeństwu władcy Księstwa Urbino, potomstwu wyżej wymienionych oraz małżonkom wyżej wymienionych. Męskim członkom rodziny książęcej przysługuje tytuł księcia Urbino. Żeńskim członkom rodziny książęcej będącym władcą Księstwa Urbino, byłym władcą Księstwa Urbino lub małżonką wyżej wymienionych przysługuje tytuł księżnej Urbino. Pozostałym żeńskim członkom rodziny książęcej przysługuje tytuł księżniczki Urbino.

3. o zwrotach grzecznościowych
Panującemu władcy Księstwa Urbino oraz małżonkowi panującej władczyni Księstwa Urbino przysługuje zwrot „Jego Książęca Mość”. Panującej władczyni Księstwa Urbino oraz małżonce panującego władcy Księstwa Urbino przysługuje zwrot „Jej Książęca Mość”. Innym męskim członkom rodziny książęcej przysługuje zwrot „Jego Książęca Wysokość” a innym żeńskim członkom rodziny książęcej przysługuje zwrot „Jej Książęca Wysokość”. Do członków rodziny książęcej należy zwracać się odpowiednio.

4. o sukcesji książęcej
Książę Urbino sprawuje swoją władzę do czasu śmierci bądź abdykacji. Po nim władzę przejmuje wyznaczony przez niego spośród członków rodziny książęcej, wykluczając książęcych małżonków, następca. Książę Urbino może wyznaczyć swojego następcę w chwili abdykacji lub na łożu śmierci. Może on również, odpowiednim postanowieniem, wcześniej wyznaczyć swojego następcę. Jeśli książę Urbino nie wyznaczy swojego następcy, wybrany on zostaje przez mieszkańców Księstwa Urbino spośród członków rodziny książęcej, wykluczając książęcych małżonków.

5. o herbie książęcym
Herb książęcy stanowi znak rozpoznawczy całej rodziny książęcej. Jest on tożsamy z herbem Księstwa Urbino. Prawo do używania herbu w celach prywatnych oraz publicznych posiadają wszyscy członkowie rodziny książęcej.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Postanowienie o zwolnieniu ze służby wojskowej

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 13 stycznia Roku Pańskiego 2014,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Zasmucony zniknięciem sergente Alberto di Contiego oraz długotrwałym brakiem zaangażowania w sprawy Gwardii Książęcej oraz Urbino w ogóle, postanawiam odebrać mu stopień sergente oraz zwolnić ze służby wojskowej, a tym samym wydalić z Gwardii Książęcej oraz Sił Książęcych Księstwa Urbino.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Postanowienie o nadaniu tytułu baronowego

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 23 marca Roku Pańskiego 2014,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


W zgodzie z przepisami Artykułu Szlacheckiego wydzielam z Domeny Książęcej ziemie wokół wsi Fermignano i ustanawiam na nich Baronię Fermignano, przedtsawioną w załączniku do tego postanowienia. Tym samym, na zakończenie posługiwania na urzędzie Ministra Księstwa Urbino, chcąc nagordzić go za sześć miesięcy ciężkiej pracy na rzecz naszego Księstwa i podejmowanie wielu owocnych inicjatyw, które zapiszą się w historii Księstwa Urbino postanawiam podnieść Szlachetnego Pana Nicolasa Stefano Dredera, kawalera Urbino do godności barona powierzając mu wspomnianą baronię i nominować go baronem Fermignano. Nadając tytuł szlachecki zobowiązuję Szlachetnego Barona do złożenia wizyty w Palazzo Ducale w ciągu tygodnia i złożenia wymaganej przysięgi oraz zaprezentowania swojego herbu szlacheckiego przed tronem książęcym.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Dnia 31 maja 2014 roku powołany został nowy Minister Księstwa Urbino - kawaler Giacinto Martino Mancini.

Postanowienie o powołaniu Ministra Księstwa Urbino

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 4 kwietnia Roku Pańskiego 2014,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Przyjmując rezygnację dotychczasowego Ministra Księstwa Urbino, Szlachetnego Barona Nicolasa Stefano Dredera, przedłożonej mi dnia 23 marca tegoż roku, pragnę podziękować mu za wysiłek, który włożył w kształtowanie naszego Księstwa. Aby nie powstal wakat na stanowisku zajmownym przez Szlachetnego Barona, powołuję brata Alberto di Contiego na jego następcę. Wielce się raduję z powrotu brata Alberto do Rotrii oraz do Urbino. Jeszcze bardziej cieszy mnie, że wyraził chęć podjęcia się tego wymagającego zadania oraz przyjął funkcję Ministra Księstwa Urbino. Niech Bóg błogosławi mu w wykonywaniu jego obowiązków i strzeże jego oraz nasze Księstwo.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Artykuł Świąteczny

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 30 kwietnia Roku Pańskiego 2014,
w drugim roku moich rządów,
w Ministerstwie w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


1. o świętach
Poza czasami wytężonej pracy potrzebny też jest czas odpoczynku, który pozwoli odpocząć oraz zmotywować się do dalszej pracy. Święta pozwalają na właśnie taki odpoczynek, ale przede wszystkim upamiętniają najważniejsze wydarzenia oraz tradycje grupy ludzi. Ustanawiam zatem trzy święta, które bądą obchodzone w całym Księstwie Urbino: Święto Ustanowienia Księstwa, Wspomnienie św. Tomasza Apostoła oraz Święto Plonów.

2. o Święcie Ustanowienia Księstwa
Święto Ustanowienia Księstwa obchodzone będzie 19 czerwca każdego roku na pamiątkę wydania przez Jego Świątobliwość Patriarchę Aleksandra III dnia 19 czerwca 2012 roku bulli Tituli Nobilitatis, ustanawiającej, między innymi, Księstwo Urbino. Święto to będzie świętem książęcym, co oznacza, że opiekę nad nim sprawować będzie sam książę Urbino.

3. o Wspomnieniu św. Tomasza Apostoła
Święty Tomasz Apostoł został ustanowiony patronem Urbino przez Kościół Święty, który wyznaczył dzień 3 lipca dniem Jego wspomnienia. Ja ten patronat potwierdzam i dzień 3 lipca za święto chcę mieć w Księstwie Urbino, znane jako Wspomnienie św. Tomasza Apostoła. Wspomnienie będzie świętem biskupim oraz katedralnym, co oznacza, że opiekę nad nim sprawować będzie urbińskie duchowieństwo z proboszczem Katedry pw. Świętego Anioła oraz biskupem Urbino na czele.

4. o Święcie Plonów
Całe Księstwo istnieje dzięki łaskawości Pana oraz ciężkiej pracy ludu wiejskiego, który żywi wszystkich mieszkańców Urbino. Dlatego Święto Plonów będzie świętem ludowym, co oznacza, że opiekę nad nim sprawować będą rolnicy, gospodarze i cały lud pracujący z Fermignano, Lunano, Fossombrone, Piobbico oraz wszystkich innych grodów i wsi Księstwa Urbino. Święto Plonów obchodzone będzie 23 września każdego roku i szczególnie tego dnia składane będą dzięki Bogu za udane plony a rolnikom za ich ciężką pracę.

5. o uroczystościach
Oprócz świąt wymienionych powyżej, Minister Księstwa Urbino może postanowić o wprowadzeniu oraz zorganizować inne uroczystości związane z tradycjami oraz upamiętnieniem wydarzeń. Będą to wtedy uroczystości ministerialne, co oznacza, że Minister Księstwa Urbino osobiście będzie sprawować nad nimi opiekę.
Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Dnia 18 lutego 2015 roku powołany został nowy Minister Księstwa Urbino - Tommaso Domenico kardynał de Mancini OFD.

Postanowienie o powołaniu Ministra Księstwa Urbino

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 31 maja Roku Pańskiego 2014,
w drugim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Wielce zasmucony zaniedbaniem swoich obowiązków przez obecnego Ministra Księstwa Urbino, brata Alberto Pietro Manciniego oraz zniknięciem jego osoby postanawiam odwołać go z piastowanego przezeń urzędu. Natomiast pokładając nadzieję w entuzjaźmie i dobrej woli Szlachetnego Pana kawalera Giacinto Martino Manciniego postanawiam w tej samej chwili ustanowić go następcą brata Alberto Pietro Manciniego oraz kontynuatorem dziedzictwa Szlachetnego Barona Nicolausa Stefano Dredera, tym samym powołując go na urząd Ministra Księstwa Urbino. Niech Bóg błogosławi mu w wykonywaniu jego obowiązków i strzeże jego oraz nasze Księstwo.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Postanowienie o mobilizacji Sił Książęcych

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 16 października Roku Pańskiego 2014,
w trzecim roku moich rządów,
w Koszarach Sił Książęcych w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Zaniepokojony wydarzeniami mającymi miejsce u sąsiadów naszych: w Świętej Stolicy, Wielkim Księstwie Toskani oraz Księstwie Mediolanu, niepewny czy partyzanckie akcje rotryjskich braci nie przesiąkną również do naszego Księstwa a uzurpatorzy legalnej i prawowitej władzy patriarszej nie zechcą podnieść rękę na Urbino, postanawiam ogłosić mobilizację Sił Książęcych mającą na celu zagwarantować bezpieczeństwo powierzonych mi poddanych. Stawiam w stan gotowości: generale Giacinto Martino Manciniego, generale Adriano Vittorino oraz maggiore Juana Lorenzo apo Zepa i Medici sam przejmując dowództwo nad całym wojskiem. Polecam, aby wszystkie oddziały zabezpieczyły granice naszego Księstwa odpierając wszelkie ataki uzbrojonych grup i osób. Mobilizacja obowiązywać będzie jak długo istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Księstwa, czyli do powrotu legalnej władzy Państwa Kościelnego Rotria. Niech dobry Pan ustrzeże nas od wszystkiego złego. Amen.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Postanowienie o nadaniu tytułów baronowych

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 10 listopada Roku Pańskiego 2014,
w trzecim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Postanowiłem wyrazić wdzięczność wiernym synom Księstwa Urbino poprzez powiększenie grona urbińskich baronów. Do Szlachetnego Barona Fermignano Juana Lorenzo de Medici y Zep pragnę dołączyć Szlachetnego Pana Giacinto Martino Manciniego, kawalera Urbino tworząc oraz nadając mu w lenno Baronię Fossombrone oraz Jego Książęcą Wysokość Adriano Vittorino della Rovere, księcia oraz kawalera Urbino tworząc oraz nadając mu w lenno Baronię Lunano. Od dzisiaj znani oni będą jako Szlachetny Baron Giacinto Martino Mancini, baron Fossombrone oraz Jego Książęca Wysokość Adriano Vittorio della Rovere, książę Urbino, baron Lunano. Niech powiększone grono urbińskich lenników będzie wyrazem uznania dla wszystkich trzech pracujących na rzecz Księstwa oraz zachętą do dalszej dla Niego pracy. Nadając tytuły szlacheckie zobowiązuję Szlachetnych Baronów do złożenia wizyty w Palazzo Ducale w ciągu tygodnia i złożenia wymaganej przysięgi oraz zaprezentowania swoich herbów szlacheckich przed tronem książęcym. Nową mapę podziału Księtwa Urbino przedstawiam z załączniku.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Postanowienie o abdykacji

Vittorio Paolino, książę Urbino,
dnia 13 lutego Roku Pańskiego 2015,
w trzecim roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Pogrążony w choroboe realiozy postanawiam o zrzeknięciu się stolca oraz diademu książęcego na rzecz syna mego, Jego Książęcej Wysokości Adriano Vittorino, księcia Urbino, barona Lunano. Zasługi Jego Książęcej Wysokości oraz otoczenie Szlachetnego Ministra Księstwa Urbino oraz Szlachetnego Barona Fermignano przekonują mnie, że drogie memu sercu Księstwo Urbino pozostawiam w dobrych rękach. Obiecuję tym samym Jego Książęcej Mości wszelką pomoc czy to czynem czy radą.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą złożenia przez Jego Książęcą Wysokość przysięgi Patriarsze rotryjskiemu.

(-) Vittorio Paolino,
książę Urbino


Postanowienie o powołaniu Ministra Księstwa Urbino

Adriano Vittorino, książę Urbino,
dnia 18 lutego Roku Pańskiego 2015,
w pierwszym roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Na prośbę arcybiskupa Giacinto Martino Manciniego OFD, barona Fossombrone, odwołuję go z urzędu Ministra Księstwa Urbino.
Na jego miejsce powołuję Tommaso Domenico kardynała de Mancini OFD.
Postanowienie wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Adriano Vittorino,
książę Urbino


Artykuł o zmianie Artykułu Książęcego

Adriano Vittorino, książę Urbino,
dnia 20 marca Roku Pańskiego 2015,
w pierszym roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


W celu zapewnienia ciagłości władzy ksiażęcej oraz wyróżnienia następcy tronu wprowadza się zmianę w tytule 2 Artykułu Ksiażęcego.

Tytuł 2 w brzmieniu:

2. O panowaniu księcia
Książę Urbino sprawuje swoją władzę dożywotnio lub do momentu abdykacji. Po śmierci lub abdykacji księcia, nowym władcą zostaje wyznaczony przez niego członek rodziny książęcej. Jego władza rozpoczyna się wraz ze złożeniem przysięgi Patriarsze rotryjskiemu.


Otrzymuje brzmienie:

2. O panowaniu księcia
Książę Urbino sprawuje swoją władzę dożywotnio lub do momentu abdykacji. W celu zapewnienia ciągłości władzy Książę może wyznaczyć swojego następcę. Następcy tronu przysługuje tytuł hrabiego Lunano. W razie śmierci lub zaginięcia lub abdykacji Księcia, nowym władcą zostaje wyznaczony przez niego członek rodziny książęcej. W przypadku braku wyznaczonego następcy zarząd księstwa przechodzi w ręce głowy rodu apo Zep, który bądź sam staje się księciem, bądź wyznacza go w porozumieniu z Patriarchą Państwa Kościelnego. Władza książęca rozpoczyna się wraz ze złożeniem przysięgi Patriarsze rotryjskiemu. Zgodnie z prawem Rotrii w przypadku wygaśnięcia rodu apo Zep księstwo przestaje istnieć.


Postanawiam, że Artykuł wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) Adriano Vittorino,
książę Urbino


Postanowienie o hrabstwie Lunano

Adriano Vittorino, książę Urbino,
dnia 20 marca Roku Pańskiego 2015,
w pierwszym roku moich rządów,
w Palazzo Ducale w Domenie Książęcej Księstwa Urbino


Postanawiam podnieść baronię Lunano do poziomu hrabstwa i zgodnie z Artykułem Książęcym przeznaczyć owo hrabstwo we władanie i zarząd każdorazowemu następcy tronu Księstwa Urbino.
Wyznaczam niniejszym także nowe granice hrabstwa i baronii według oficjalnej mapy Księstwa opublikowanej dnia dzisiejszego.
Postanawiam, że Postanowienie wejdzie w życie z chwilą ogłoszenia.

/-/ Adriano Vittorino
Książę Urbino
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Akty prawne nieobowiązujące

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość