Strona 1 z 1

Majątek Koronowo

PostNapisane: 04 sie 2015, 16:16
przez Sebastian von Tauer
Obrazek


Majątek Koronowo


Zamek w Koronowie ***
Obrazek

Renesansowy Zamek w Koronowie, z portalem i dekoracjami sgraffitowymi elewacji, został wzniesiony na kamiennej skarpie w 1580 roku przez Leonarda von Rohnau - potwierdza to inskrypcja umieszczona nad głównym wejściem "W imię Boga Amen. 29 lutego 1580 roku Leonard von Rohnau rozpoczął budowę i dzięki Bogu przykrył ją dachem" - najprawdopodobniej w miejscu wcześniejszej budowli średniowiecznej. Zamek średniowieczny miał charakter obronny, na co wskazuje stroma skarpa po stronie zachodniej, fosa po stronie wschodniej oraz podwójne kamienne mury otaczające gmach. Zamek renesansowy zbudowano w formie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Na środku dziedzińca do tej pory rośnie 300-letnia lipa. Na początku XVII wieku do początkowej zabudowy dodano wieżę we wschodnim narożniku. Od tamtej pory kształt budynku pozostał nietknięty.

Zamek w Starym Jasińcu *
Według zapisów w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego historia grodu sięga roku 1264 w tym czasie kasztelanem jest tu Nasław. Znane są nazwiska wójtów, których tu Krzyżacy osadzili po przejęciu Pomorza. W roku 1390 był to Jan Becka - Pfleger czum Jeanitz, w roku 1433 Jakób. W roku 1349 Nowy Jasiniec wzmiankowano pierwszy raz w dokumentach pod nazwą Jessenicz. Po bitwie pod Grunwaldem spotkali się tu Król Polski i Wielki Mistrz Krzyżacki. Niestety obrady przerwał szturm na zamek znudzonego polskiego rycerstwa, które zamek zdobyło.
W średniowieczu Nowy Jasiniec pełnił funkcję granicznego grodu kasztelańskiego przy szlaku handlowym z Polski do Pomezanii. W XIV w. przejęty przez Krzyżaków, którzy przebudowali istniejący wcześniej zamek. Wzniesiony na planie prostokąta składał się z zamku właściwego i przedzamcza z wieżą bramną. Podczas wojen z Zakonem w wyniku bitwy wojsk polskich z krzyżackimi został zniszczony, a następnie odbudowany w 1454 roku. W latach 1466-1772 był siedzibą starostów niegrodowych. Ponownie przebudowany w renesansie. W latach 1773-1846 zamek pełnił funkcję kościoła ewangelickiego; później popadł w ruinę.
Następnie wykupiony i wyremontowany przez pana Sebastiana von Tauera

Ruiny zamku:
Obrazek
Rekonstrukcja zamku:
Obrazek
Obrazek
Jezioro Zamkowe do którego wpada Struga Graniczna, stanowiąca niegdyś granicę polsko-krzyżacką:
Obrazek

Koronowo
Obrazek

Historia Koronowa zaczyna się od przeniesienia z Byszewa konwentu cystersów i założenia w 1288 r. nowego klasztoru na terenach wsi Smeysche. Kolejne akty lokacji miasta z 1359 r., a następnie z 1368 r., wystawione przez króla Kazimierza Wielkiego, doprowadziły w 1370 r. do założenia miasta. Znaczące dla historii Polski było zwycięstwo w bitwie pod Koronowem wojsk polskich nad Krzyżakami, 10 października 1410 r., w rejonie wsi Wilcze – Łąsko Wielkie, upamiętnione 13-metrowej wysokości pomnikiem, wzniesionym u wylotu drogi z Koronowa w kierunku Koszalina.
Podczas kolejnych wojen Królestwa Polskiego z zakonem krzyżackim Koronowo było kilkakrotnie niszczone. Rozwój miejscowości nastąpił z końcem XV w. w wyniku rozwoju handlu zbożem, drewnem oraz produkcją garncarską i browarnictwem, którym sprzyjała swoboda spławu na Brdzie. W 1563 r. opat Adam Mirkowski odnowił przywilej lokacyjny i ufundował kościół oraz szpital Świętego Ducha. Od następnego stulecia rozpoczął się powolny upadek znaczenia miejscowości; w wyniku I rozbioru Polski w 1772 r. Koronowo zostało zagarnięte przez Prusy i znalazło się w zaborze pruskim[6]; w 1819 r. nastąpiła kasata zakonu, a w 1832 r. rozebrano kościół i szpital Świętego Ducha.

Kościół św. Ducha:
Obrazek
Ratusz:
Obrazek
Klasztor Cystersów:
Obrazek

miasteczko Sępólno Krajeńskie
Obrazek


Prawa miejskie miastu nadał król polski Kazimierz III Wielki 20 kwietnia 1360.
Pierwsze zapisy kronikarskie o osadnictwie na terenie obecnego miasta pojawiły się już w 1113. Pierwszym znanym właścicielem Sępólna został Hektor Ostroróg z Pakości, który wraz z rodziną zamieszkał w pałacu w Sikorzu. Początkowo miasto leżało w dolinie Sępolenki, później zmieniono bieg rzeki a miasto zaczęło rozbudowywać się na wyższych brzegach jeziora i rzeki. W 1359 Hektor Ostroróg ufundował kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Patronat nad kościołem otrzymali Miechowici (zakon bożogrobców z Miechowa). W tym samym roku Ostroróg zbudował młyn, a zatamowana śluzami woda zalała okoliczne obszary.
Ród Ostrorogów za czasów panowania Piastów należał do znakomitszych i najstarszych rodów możnowładczych.
W 1578 miasto miało 215 mieszkańców. W 1601 odbudowano szachulcowy kościół parafialny, rozbudowany w 1612. W tym czasie miasto było w posiadaniu rodziny Zebrzydowskich.
W 1629 miasto liczyło już 784 mieszkańców. Rodzina Zebrzydowskich, chcąc uaktywnić Sępólno pod względem handlowym ,w 1644 wydała zezwolenie na osadzanie się w mieście Żydów. W 1655 podczas wojny polsko-szwedzkiej zwanej potopem miasto dostało się pod władzę Szwedów. Rok później zostało wyzwolone przez Stefana Czarnieckiego, po czym w tym samym roku w mieście wybuchła zaraza, która pochłonęła ponad 1000 ofiar śmiertelnych. W 1674 odnowiony został przywilej lokacyjny, który miał stanowić podstawę odrodzenia miasta. W tym czasie Sępólno liczyło 540 mieszkańców.

Ratusz z pomnikiem:
Obrazek

Folwark Koronowo
Zakupiony przez Hetmana Wielkiego w czerwcu 2015 roku

Wsie: Łąsko Wielkie, Łąsko Małe, Witoldowo,

10 października 1410 r. w okolicach wsi miała miejsce zwycięska bitwa wojsk polskich z Krzyżakami. Pole bitwy:
Obrazek

Las w Witoldowie:
Obrazek

Folwark Stary Jasiniec
Folwark dokupiony w czerwcu 2015 roku.

Wsie: Stary Jasiniec, Nowy Jasiniec, Srebrnica

We wsi w tzw. Świętym Gaju są pochowani rycerze Krzyżaccy, polegli w bitwie o zamek. Kopiec w Świętym Gaju:
Obrazek

Przez wieś przepływa Struga Graniczna, stanowiąca niegdyś granicę polsko-krzyżacką. Struga Graniczna:
Obrazek

Stary Dwór
Folwark zakupiony przez pana von Tauera w listopadzie 2015 roku.

Wsie: Stary Dwór, Samociążek, Okole, Stopka, Bieskowo, Młynkowo, Więzowno

Jezioro Czarne:
Obrazek

Młyn:
Obrazek

Folwark Salno
Leżący nad jeziorem o tej samej nazwie, słynna miejscowość wypoczynkowa:

Wsie: Salno, Lucim, Gościeradz, Brzozowo, Dziedzinek,

Tablica poświęcona bł. ks. Franciszkowi Dachterowi:
Obrazek

Kapliczka w Dziedzinku:
Obrazek

Folwark Cierplewo
Folwark leżący w pobliżu Koronowa.

Wsie: Cierplewo, Lubiewo, Minikowo, Bysławek,

Kościół pw. św. Florianaw Minikowie:
Obrazek

Kościół w Bysławku:
Obrazek

Folwark Wilcze
Na terenie wsi miała miejsce słynna bitwa polsko-krzyżacka (bitwa pod Koronowem).

Wsie: Wilcze, Olszyniec, Kadzionka,

Pole bitwy:
Obrazek

Folwark Pruszcz
Folwark zakupiony przez Sebastiana von Tauera 12.12.15.

Wsie: Pruszcz Kujawski, Zawada, Łowin, Serock

Kościół św. Trójcy:
Obrazek

Kościół MB Różańcowej:
Obrazek

Folwark Wilcza Góra
Folwark zakupiony przez Sebastiana von Tauera.

Wsie: Wilcza Góra, Wilcze, Łąsko Wielkie, Nowy Dwór, Lipinki, Bieskowo, Stary Dwór, Skarbiew, Więzowo, Wiskitno

W lasach żyje dużo wilków:
Obrazek

Folwark Iłowo
Spory folwark w okolicach Sępólna.

Wsie: Dziechowo, Iłowo, Jazdrowo, Komierowo, Lutowo, Lutówko, Niechorz, Piaseczno, Radońsk, Sikorz.

Karczma:
Obrazek

Folwark Diabli Kąt
Spory folwark, zakupiony w listopadzie 2016 roku.

Wsie: Chmielniki, Diabli Kąt, Firlant, Gaj, Grochowiec, Kacze Doły, Kacze Raje, Kawle, Komierówko, Lutówko-Młyn.

wrzosowiska w pobliżu Firlant:
Obrazek