Uchwały I posiedzenia RMK

Uchwały I posiedzenia RMK

Postprzez Maciej Gerwazy Lisewicz » 29 lip 2020, 18:42

Uchwały
Pierwszego Posiedzenia Rady Miast Królewskich


W imię Boże,
za zgodą miłościwie nam panującego JKM Sebastiana Januarego I
i pod patronatem Komisarza Miast Królewski Pana Jana Lubomirskiego
Obradujący w Królewskim Mieście Wilnie uchwalili co następuje:

1. Przyjmuje się dla trzech miast stołecznych następującą oficjalną tytulaturę:
- Królewskie Stołeczne Miasto Warszawa
- Królewskie Stołeczne Miasto Kraków
- Królewskie Stołeczne Miasto Wilno

2. Powołuje się w każdym z miast królewskich stałe szpitale miejskie. Podlegają one Radzie Miejskiej właściwego miasta, które organizuje szkolenia służb medycznych, dostarcza do szpitala medykamenty, narzędzia, szarpie i inne potrzebne akcesoria.
Powołuje się Inspektora Medycznego, który przynajmniej raz na dwa miesiące każdy szpital skontroluje.

3. Powołuje się organizację cechową, zrzeszającą wszystkich rzemieślników z królewskich miast. Cech ma prawo wybierać swojego mistrza. Mistrz organizuje Bractwo Kurkowe, które ćwiczy się w strzelaniu, a raz do roku konkurs organizuje, którego zwycięzca Królem Kurkowym zostaje. Tenże Król Kurkowy w czasie wojennym staje się dowódcą zbrojnych cechowych rekrutujących się spośród Bractwa. Cechom powierza się opiekę nad murami miejskimi, których część w razie wojny Bractwo Kurkowe obsadzi.

4. Powołuje się Straż Miejską, która dobrego porządku w miastach królewskich pilnować będzie, na wypadek zaś wojny - obsadzać część fortyfikacji miejskich. W szczególnych terminach Straż Miejska może walczyć poza granicami miasta dołączona do korpusów wojskowych. Wtedy jej kompetencje w mieście przejmuje Milicja Miasta Królewskiego, złożona głównie z członków Bractw Kurkowych.
Powołuje się Inspektora Straży Miejskich, którzy przynajmniej raz na dwa miesiące skontroluje każdą ze Straży Miast Królewskich. W razie potrzeby zorganizuje ów Inspektor ekstraordynaryjne Straży tych szkolenia.
W każdym z miast królewskich może być ufundowana straż w sile kompanii.

5. Prosi się uniżenie Jego Wysokość Króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów o nadanie każdemu z miast królewskich praw do organizacji Jarmarków Królewskich, z wyznaczeniem terminów onych.

6. Prosi się uniżenie Jego Wysokość Króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów, o mianowanie zasługujących na to osób (spośród wszystkich posiadających Obywatelstwo RON) na stanowiska Żupników: Wielickiego, Bocheńskiego, Ruskiego i Wielkopolskiego.

7. Przyjmuje się dla Rady Miast Królewskich herb, będący herbami sześciu miast królewskich wpisanymi w owal.Avatar użytkownika
Kwatermistrz
Kwatermistrz
 
Posty: 193
Dołączył(a): 31 gru 2019, 14:09
Lokalizacja: Kraków
Medale: 2
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)
Godności Kancelaryjne: .
Tytuł: - Mieszkaniec

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dokumenty Rady Miast Królewskich

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron