Strona 1 z 1

Stragany kujawskie rodu von Tauer

PostNapisane: 07 gru 2020, 16:29
przez Sebastian von Tauer
Obrazek


Dziś, po dalekiej drodze z Bydgoszczy, ludzie książęcy przystąpili do rozkładania straganów, na których wystawiane będą pochodzące z kujaw specjały. Uczestnicy jarmarku będą tu mogli kupić regionalne ozdoby i jedzenie, zapoznać się z wyglądem chłopskich strojów z tych regionów, poznać historię i geografię tej krainy.

OTWARCIE JUŻ WKRÓTCE

Obrazek

Re: Stragany kujawskie rodu von Tauer

PostNapisane: 08 gru 2020, 19:27
przez Sebastian von Tauer
Pierwszego dnia goście odwiedzający jarmark mogli dowiedzieć się o geografii i historii krainy, z której pochodził pan Sebastian.

Kujawy to mała choć znacząca kraina, leżąca u pogranicza Wielkopolski, Mazowsza i Pomorza, w której widać wpływy z okolicznych rejonów. Rozciąga się na lewym brzegu rzeki Wisły u środka jej biegu. Najważniejsze miasta leżące na Kujawach to Bydgoszcz (będąca i w XVII w. największym miastem w tej okolicy), Włocławek i Inowrocław, ważną miejscowością jest także Brześć Kujawski, z którego pochodziła gałąź Piastów Władysław Łokietka oraz Kazimierza Wielkiego.
Kujawy od początku istnienia Polski wchodziły w skład tego państwa. To tu lokowana została jedna z najstarszych diecezji, zmieniająca na przestrzeni dziejów nazwy, najczęściej jednak zwana Kujawską lub Kujawsko-Pomorską, której siedziba mieści się we Włocławku. Miejscowi biskupi często zostawali prymasami. Podczas rozbicia dzielnicowego Kujawy wchodziły w skład Mazowsza, jednak szybko usamodzielniły się, a nawet rozpadły na mniejsze księstwa, takie jak: Inowrocławskie, Brzeskokujawskie czy Bydgosko-Wyszogrodzkie. Największe znaczenie osiągnęły za rządów Władysława Łokietka, kujawskiego Piasta, który został królem Polski. Otaczał się on kujawskim rycerstwem, których miał za najwierniejszych spośród swych ludzi. Podczas wojen z Zakonem Krzyżackim miejscowości leżące na północy Kujaw przechodziły z rąk do rąk. Powstało tu wiele warownych osad, miast i zamków, mających być przeciwwagą dla analogicznych budowli krzyżackich, leżących na drugim brzegu Wisły. Warto wspomnieć o tym, że podczas wojny i negocjacji pokojowych ze zbuntowany Gdańskiem, Stefan Batory czuł się pewnie dopiero, gdy wjeżdżał na Kujawy i nocował na bydgoskim zamku, wolnym od buntowniczych Pomorzan.
Kraina ta słynie z rozległych pól, jedynych z najżyźniejszych w całym kraju, równać im się mogą tylko ziemie ukrainne, daleko na wschodzie. Cechą charakterystyczną kujawskiej ziemi jest jej czarny kolor.

Kujawy podczas rozbicia dzielnicowego:
Obrazek


Kujawy w XVI-XVIII w:
Obrazek


Czasem do Kujaw zalicza się także Ziemię Dobrzyńską oraz Sieradzko-Łęczycką (Kujawy z tymi ziemiami oznaczone kolorem beżowym):
Obrazek



Re: Stragany kujawskie rodu von Tauer

PostNapisane: 28 gru 2020, 20:20
przez Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Historia to piękna nauka, jednak chodzi w parze z trawieniem. Jakieś kujawskie specjalności można na straganie Jego Książęcej Mości zakupić? Coś leczniczego to wypicia też będzie, bo ledwo żem przyjechał tu odkąd lepiej się poczułem.