Stragany Maurycego Orańskiego

Stragany Maurycego Orańskiego

Postprzez Maurycy Orański » 07 gru 2020, 17:48

Stragan Polski

Pierwszy z segmentów stoiska należącego do pana kasztelana sandomierskiego poświęcony jest rodzimej kulturze. Głównym elementem są oczywiście smakowicie wyglądające dania przygotowane wedle receptury z dzieła Stanisława Czernieckiego, wzbudzające zainteresowanie mieszczan i innych mniej zamożnych gości chcących zakosztować smaków stołu magnackiego

-bigos z karpia i karp bez ości


-polewka grzybowa.
Obrazek

-oraz barszcz królewski





Najbardziej oblegane była jednak część ze słodkimi specjałami.
-zupą owocową-pamułą


-chałką


-i przekładańcem krakowskim



Na dniach spodziewane jest także przybycie gości zza granicy
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Stragany Maurycego Orańskiego

Postprzez Heinz-Werner Grüner » 08 gru 2020, 13:59

-Przyjacielu! Co Ty tutaj robisz? - spytał zaskoczony leutnant i bez dalszych "ceregieli" mówił dalej.
-Nałóż mi no tu szybko tego bigosu, tak mi ręce zamarzają, że muszę się ogrzać... - chwycił misę i czekał aż ktoś z obsługi mu nałoży.
No to jak, opowiadaj, co u Ciebie? - zapytał wicekróla.
Heinz-Werner Grüner

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 799
Dołączył(a): 18 lip 2020, 12:16
Medale: 2
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży

Re: Stragany Maurycego Orańskiego

Postprzez Maurycy Orański » 08 gru 2020, 14:10

Maurycy skinął na najbliższą dziewkę i gdy ta nakładało podporucznikowi jedzenie odezwał się:
-W rozjazdach jestem. Ledwo z Szan wyjechałem już musiałem w Synopie się pojawić bo na granicach niespokojnie. Z jednej strony Turkowie, a z z drugiej Mamelucy. Ciężkie życie na szczycie-tu nieznacznie się uśmiechnął
-Potem dowiedziałem się że około Skarlandu ktoś napadł na mój konwój. Przypadek?- w tym momencie lekko obrócił się również z uśmiechem w kierunku gdzie pachołcy pana Potockiego rozkładali jego stragan.-A jak tam sprawy w Wiedniu? Obrady spokojne?
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Stragany Maurycego Orańskiego

Postprzez Maurycy Orański » 08 gru 2020, 21:46

Rankiem do Warszawy zajechała spora karawana. Obsługiwali ją niecodziennie ubrani ludzie którzy potęgowali jeszcze zainteresowanie.
Obrazek

Obrazek

Zajechawszy obok stojącego już straganu polskiego natychmiast zabrali się do rozkładania swoich straganów wkrótce można było na nich znleźć


na greckim



zupę Avgolemono- z jajek i kurczaka, z dodatkiem soku z cytryny i ryżu

Obrazek
placentę, grecko-rzymskiego przodka znanej miejscowym tureckiej baklawy



Chleb Christopsomo



cytrusowo-cynamonowe ciasteczka Melomakarona


ciasteczka z migdałami Kourabiethes


ciasto orzechowe Karidopita

Za straganem śpiewał również mimo zimna chór


na łacińskim

gdzie mieszały się tradycje największych narodów łacińskich zamieszkujących Królestwo Jerozolimy-Hiszpanów i narodów dawnego Królestwa Niderlandów

Chrupki serowe Tetilla z sezamem i miodem


Turrón de Alicante


Chleb Cougnou z Belgii


Kerstkrans-holenderski kołacz wypełniony owocami i kremem orzechowym


Marcepan


holenderskie ciasteczka korzenne Speculaas
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Stragany Maurycego Orańskiego

Postprzez Heinz-Werner Grüner » 09 gru 2020, 15:10

Maurycy Orański napisał(a):Maurycy skinął na najbliższą dziewkę i gdy ta nakładało podporucznikowi jedzenie odezwał się:
-W rozjazdach jestem. Ledwo z Szan wyjechałem już musiałem w Synopie się pojawić bo na granicach niespokojnie. Z jednej strony Turkowie, a z z drugiej Mamelucy. Ciężkie życie na szczycie-tu nieznacznie się uśmiechnął
-Potem dowiedziałem się że około Skarlandu ktoś napadł na mój konwój. Przypadek?- w tym momencie lekko obrócił się również z uśmiechem w kierunku gdzie pachołcy pana Potockiego rozkładali jego stragan.-A jak tam sprawy w Wiedniu? Obrady spokojne?

-Spokojne, spokojne. Na razie planujemy, kombinujemy, przygotowujemy się. Bez zbędnych emocji. Ulice opustoszały od tego chłodu na dworze, ale z tego co mnie się zdaje niedługo znów się wir pracy zacznie czy to we Wiedniu, czy też w Budapeszcie, a nawet i w Pradze. Podobno tylko w Salzburgu namiestnictwo mają zlikwidować. - to powiedziawszy mrugnął do przyjaciela.
-Zabrałbyś kiedyś w podróż do tej waszej Nowej Kurlandii... Niech tylko się tam uspokoi na morzu. może bym jakąś dzierlatkę tam w końcu poznał... - Gruner zamyślił się.
Heinz-Werner Grüner

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 799
Dołączył(a): 18 lip 2020, 12:16
Medale: 2
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży

Re: Stragany Maurycego Orańskiego

Postprzez Maurycy Orański » 09 gru 2020, 19:31

-A to to już tyrpaj Jego Wysokość Arcyksięcia Przewodniczącego. Niech uruchomi jachty to się przepłyniem. Pod banderą z czarnym orłem nikt nam nic nie zrobi bo jak "Virbus Unitis" odpali salwę burtową to deseczka po nich nie zostanie.- odparł ze śmichem kasztelan-Moje łajby to jeno się dowloką do Jaffy to długo z niej nie wyjdą
-Musi tam teraz przygrzewać-westchnął Maurycy po czym nabrał łyżkę Turrón-Wyborne. Chcesz?-zwrócił się do rozmówcy
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3764
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Stragany Maurycego Orańskiego

Postprzez Heinz-Werner Grüner » 11 gru 2020, 12:58

-Czy chcę? Oczywiście, spróbuję! Ach.. Wszędzie by człek chciał być jednocześnie, a kiedy tak się nie da... - Gruner rozmarzył się, wcześniej jednak zdążył podstawić naczynie do napełnienia...
Heinz-Werner Grüner

Obrazek



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 799
Dołączył(a): 18 lip 2020, 12:16
Medale: 2
Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Stopień: Chorąży


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Jarmark Świąteczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość