Patriarsza celebracja w Archikatedrze Gnieźnieńskiej

Patriarsza celebracja w Archikatedrze Gnieźnieńskiej

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 30 cze 2022, 14:59

Patriarsza celebracja w Archikatedrze Gnieźnieńskiej



Dzwony Archikatedry w Gnieźnie obwieszczały rozpoczęcie uroczystej celebracji, którą sprawował Jego Świątobliwość Klemens V, w celebracji uczestniczyli chłopi i szlachta oraz miejscowi duchowni.

Obrazek

Następnie zabrzmiała sygnatura i z wielowiekowej zakrystii wyszła procesja wejścia, którą prowadził turyfer z dymiącą kadzielnicą oraz krucyferariusz z złotym krzyżem, dalej kroczyli Biskupi, księża i diakoni oraz alumni, a na końcu niesiony na lektyce był Patriarcha Klemens V. Organista zaintonował Te Deum.



Następnie Patriarcha Rotrii okadził ołtarz, a wierni wraz z organistą odśpiewali Kyrie.



Następnie organista doniosłym głosem zaintonował Glorię.

Następnie diakon odśpiewał Ewangelię, a następnie Patriarcha wygłosił uroczystą przemowę, której wszyscy słuchali z nadzieją.

Umiłowani Bracia i siostry,

Dziękujemy za miłą i udaną pielgrzymkę, niestety ale obowiązki wzywają nas do Rotrii, ale przybędziemy wkrótce by przewodniczyć koronacji Jego Królewskiej Mości Stefana II Daniela.

We fragmencie Ewangelii, podanym nam dzisiaj przez Kościół, czytamy o cudzie odpuszczenia grzechów paralitykowi, choć tytuł perykopy nadany przez redaktorów Biblii Tysiąclecia brzmi: uzdrowienie paralityka. Jezus widząc paralityka wiedział, że największą jego biedą są jego grzechy i brak ufności, że może być od ich ciężaru uwolniony. Widząc wiarę tych, którzy go przynieśli, Jezus powiedział do paralityka: „Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy”. Ten cud rzeczywiście dokonał się, jednak nie był widoczny dla tych, którzy nie wierzyli, że Jezus jest Synem Bożym. Wszyscy wiedzieli, że grzechy może odpuścić jedynie Bóg, stąd pojawiły się myśli obecnych tam uczonych w piśmie, że Jezus bluźni. Pan Jezus znając i rozumiejąc powód takich myśli, zanim powiedział do paralityka „wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu”, tłumaczył, dlaczego to robi: „aby wiedzieli, że Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów”. Gdy wszyscy zobaczyli, że paralityk wstał i poszedł do domu „wielbili Boga, że takiej mocy udzielił ludziom”. Czy widząc człowieka odchodzącego od konfesjonału wyrywa się z nas uwielbienie Boga? Przecież jesteśmy świadkami cudu.
W dzisiejszych czasach dokonuje się w imię Jezusa wiele cudów fizycznych uzdrowień. To wielki dar, bo każde uzdrowienie fizyczne w widoczny sposób pokazuje zarówno osobom uzdrowionym jak i świadkom cudów moc Boga, często jest początkiem nawrócenia wielu osób, czyli początkiem wiary, że Jezus jest Zbawicielem. Najważniejsze, co się wtedy dzieje, nadal pozostaje niewidoczne dla oczu. Niech te wydarzenia zawsze prowadzą nas do uwielbienia Boga.

Na koniec udzielimy wam naszego błogosławieństwa. Benedicat Vos omnipotens Deus + Pater + et Filius + et Spiritus Sanctus.


Potem celebracja trwała zwyczajnie, Patriarcha udzielił komunii i pobłogosławił wiernych. Po zakończeniu celebracji Patriarcha wsiadł ponownie do karety, którą udał się do portu w Gdańsku, aby następnie powrócić do Rotrii.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archikatedra Gnieźnieńska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość