Wykład III " Akty Prawne "

Dziekan: vacat

Wykład III " Akty Prawne "

Postprzez Pius IV » 25 mar 2011, 21:04

Akty Prawne - to normatywne przepisy prawa obowiązującego na terenie Rzeczpospolitej. W hierarchii aktów prawnych wyróżniamy:

1. Konstytucję;
2. Ratyfikowane umowy międzynarodowe;
3. Ustawy i Uchwały Sejmu Walnego oraz Dekrety Królewskie z Mocą Ustawy;
4. Orzeczenia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego;
5. Dokumenty monarsze: Dekrety Królewskie, Postanowienia Królewskie, Zarządzenia, Rozkazy etc., etc., etc.;
6. Dokumenty ministerialne: rozporządzenia, postanowienia, zarządzenia i ogłoszenia;
7. Dokumenty organów resortowych, zarządzenia władz uczelni etc., etc., etc.;
8. Akty prawa miejscowego i inne.


Proces anulowania aktów prawnych

Ad. 1
Konstytucji Rzeczpospolitej nie można anulować. Sejm, w drodze podjętej uchwały, może wprowadzić do niej poprawki lub zmienić ją w całości, lecz nie ma możliwości anulowania fundamentalnego aktu prawnego, ponieważ jest bazową podstawą do systemu prawno-administracyjnego. Próby anulowana Konstytucji powinny być poczytane jako zdrada stanu przez usiłowanie obalenia podstawy funkcjonowania Rzeczpospolitej.

Ad. 2
Ratyfikowane umowy międzynarodowe wypowiada król lub osoba przez niego upoważniona, stosując Dekret Królewski w tej sprawie. O wypowiedzeniu umowy międzynarodowej Kancelaria Królewska zobowiązana jest poinformować Ministra kompetentnego do Spraw Zagranicznych.

Ad. 3
* Ustawy i Uchwały Sejmu Walnego- może anulować Sejm w drodze podjętej uchwały, król na mocy Dekretu Królewskiego z Mocą Ustawy lub Trybunał Konstytucyjny na mocy orzeczenia orzekającego o niezgodności aktu prawnego z Konstytucją.

* Dekrety Królewskie z Mocą Ustawy - wprowadzane są tylko podczas Stanu Wyjątkowego. Możliwość anulowania tego rodzaju Dekretu posiada jedynie król lub Trybunał Konstytucyjny w przypadku, kiedy jest on niezgodny z Konstytucją.

Ad. 4
* Wyroki i Orzeczenia Sądu Najwyższego - mogą zostać zachowane, zmienione lub uchylone częściowo/w całości na mocy decyzji organu odwoławczego, czyli króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Decyzja organu odwoławczego jest ostateczną.

* Wyroki i Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - nie podlegają anulacji ze względu na wydanie ich przez najwyższą władzę sądowniczą w kraju.

Ad. 5
Dekrety Królewskie - mogą zostać anulowane przez Króla w drodze własnego postanowienia lub przez Trybunał Konstytucyjny w przypadku niezgodności z Ustawą Zasadniczą.

Ad. 6
Rozporządzenia ministerialne - mogą zostać anulowane przez króla na mocy własnego postanowienia, Sąd Najwyższy lub Trybunał Konstytucyjny, jeśli staną w sprzeczności z prawem.

Ad. 7
Mianowania i nobilitacje - mogą zostać anulowane przez króla na mocy własnego postanowienia lub Sąd Najwyższy na mocy wyroku skazującego.

Ad. 8
Akty prawa miejscowego - mogę zostać anulowane przez organ, który je wydał (np. kasztelan miasta Warszawy) lub przez osobę nad nim zwierzchnią (kasztelan Warszawy - Król). W szczególnych wypadkach na mocy orzeczenia sądowego wydanego przez którąkolwiek instytucję sądowniczą.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Katedra Prawa i Administracji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron