Oficjalna wykładnia prawa

Kancelaria Marszałka Sejmu. Miejsce składania wniosków do Marszałka oraz próśb o udzielenie głosu w debatach osobom nie będącym członkom Sejmu.

Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez August Medycejski » 06 paź 2018, 16:50

Panowie Bracia!

Poniżej przedstawiam projekt konstytucji, która pomoże rozwiązać problem oficjalnej wykładni prawa. Jak to zwróciłem uwagę przy okazji dyskusji nad kasatą Zakonów, brak nam instytucji, która interpretowałaby przepisy Rzeczypospolitej. Projekt nie jest z pewnością przeznaczony dla tego Sejmu, ale może dla przyszłego. Proszę o uwagi i ewentualne korekty.

  1. Nazwa jaką zasugerowałem to Palestra Stanów Koronnych i Litewskich. Jest to organ całkowicie wymyślony. Nie mam pojęcie ani wiedzy o tym, jaki organ zajmował się interpretacją prawa w dawnej Polsce. Być może ktoś z Panów Braci dysponuje w tej materii większą znajomością historii.
  2. Palestra składa się z dwóch deputatów wybieranych przez Sejm na czas wydania oficjalnej wykładni. Liczba dwóch jest nieprzypadkowa, bowiem zapobiega to, moim zdaniem, arbitralności wyroków.
  3. Wniosek o wykładnię może złożyć każdy stan sejmujący podczas obrad Sejmu. Wówczas Sejm przerywa procedowania nad materią, jeśli przebieg procedowania zależy od interpretacji przepisów. Sejm może wtedy przejść do innego punktu obrad lub zawiesić obrady.
  4. Wykładania podlega publikacji w Dzienniku Praw.

KONSTYTVCYJA SEYMOWA Z DNIA ... MIESIĄCA ... ANNO DOMINI ....
O PALESTRZE STANÓW KORONNYCH I LITEWSKICH



My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:

I.
Ustanawiamy Palestrę Koronną i Litewską, której powierzamy zadanie oficjalnej wykładni prawa Rzeczypospolitej.

II.
W skład Palestry wchodzi dwóch deputatów, których wybiera Sejm spośród szlachty na czas wydania oficjalnej wykładni prawa Rzeczypospolitej. Na deputatach spoczywa obowiązek wydania tejże wykładni w czasie, który nie przekracza dwóch niedziel. Po publikacji wykładni prawa w Dzienniku Praw, deputaci tracą swoją funkcję.

III.
Każdy z członków stanów sejmujących podczas obrad Sejmu ma prawo zgłosić wniosek o udzielenie oficjalnej wykładni prawa. Po złożeniu takiego wniosku Król Jegomość lub osoba odpowiedzialna za prowadzenie obrad zarządza zgłaszanie kandydatur na deputatów i głosowanie nad nimi. Deputatami zostaje dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. W przypadku równej ich ilości, zarządza się drugie głosowanie, ale tylko między kandydatami o równej ilości głosów.

IV.
Do czasu wydania oficjalnej wykładni, Sejm nie może procedować nad materią, której dotyczyć ma wykładania. Sejm w tym czasie może przejść do innego punktu obrad lub zawiesić obrady.

V.
Palestra pracuje w komnatach Trybunału Głównego.

VI.
Wykładnia udzielona przez Palestrę jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

VII.
Konstytucję tę Seym Walny wpierw uchwali, a pieczęć królewska mocy jej nada.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez Sebastian von Tauer » 06 paź 2018, 17:00

Ja bym proponował, by przyśpieszyć to wszystko, wyznaczać dwóch palestrantów którzy swą funkcję pełnią aż do odwołania.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 06 paź 2018, 17:39

Wielmożny Panowie
Zgadzam się z Wielmożnym Panem Hetmanem.
Proponuję jeszcze dwa dodatki
1. Ma być dwóch deputowanych, jeden z Korony, jeden z Litwy. Chcę aby oba narody były reprezentowane.
2. Deputowani nie mogą być z tego samego Rodu - aby nikt nie mógł zarzucić że są stronniczy.

I mam pytanie, myślę, że ktoś znajdzie rozwiązanie.
Co się dzieje jak deputowanie mają odmienne zdania i nie mogą się porozumieć ?
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez Borys von Targersdorf » 06 paź 2018, 17:49

W realnej Rzeczpospolitej funkcję, najbardziej zbliżoną do pomysłu JOX Augusta, pełnili referendarza.
Targersdorf Borisz baró
palatinus regni Hungarie



Gość zagraniczny
 
Posty: 624
Dołączył(a): 10 mar 2016, 00:34
Lokalizacja: Alba Regia Regnum Hungariae
Medale: 5
Ord Przyjaźni i Współpracy II (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Wojska (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Wykształcenie: najemnik

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 06 paź 2018, 17:51

Chyba nikt nie będzie protestował na nazwę referendarz, a mnie nazwa się podoba
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez August Medycejski » 06 paź 2018, 17:56

Aleksander Trzaska-Chojnacki napisał(a):1. Ma być dwóch deputowanych, jeden z Korony, jeden z Litwy. Chcę aby oba narody były reprezentowane.


Też o tym myślałem, ale jest nas (współtworzących wirtualną Rzeczpospolitą) dość niewielu. Nie chciałbym sytuacji, w której spośród mniej licznej szlachty litewskiej wyciągano by kogoś za uszy, by został deputatem.

2. Deputowani nie mogą być z tego samego Rodu - aby nikt nie mógł zarzucić że są stronniczy.


Ten argument jestem w stanie zrozumieć.

I mam pytanie, myślę, że ktoś znajdzie rozwiązanie.
Co się dzieje jak deputowanie mają odmienne zdania i nie mogą się porozumieć ?


Powinni raczej dążyć do jednomyślności. W realnych przypadkach, o ile się nie mylę, gdy skład orzekający wykładnię jest większy, obok oficjalnej wykładni pojawia się "mniejszościowa" - reprezentowana przez sędziów, którzy nie zgadzają się z oficjalną. Nie jest ona jednak wiążąca. Warto więc może zastanowić się nad tym, by w sprawach wątpliwych rozstrzygał głos np. Króla lub innego stałego urzędnika Rzeczypospolitej.

Sebastian von Tauer napisał(a):Ja bym proponował, by przyśpieszyć to wszystko, wyznaczać dwóch palestrantów którzy swą funkcję pełnią aż do odwołania.


Również o tym myślałem, jednak jestem bardziej praktyczny. Od chwili uchwalenia konstytucji o sądach mieliśmy w Rzeczypospolitej tylko dwie rozprawy przed Trybunałem. Funkcję deputata sejmowego nadal sprawuję ja, bo nie zostałem jej przez Sejm pozbawiony, ani się jej nie zrzekłem. Sądzę, że podobną częstotliwość wniosków o wykładnię możemy mieć w przypadku powołania Palestry. Innymi słowy, jest to organ konieczny, ale nie na tyle, by deputaci byli w ciągłym pogotowiu. Powinno się ich raczej powoływać doraźnie z grona osób, które mają pojęcie o panujących u nas przepisach i chętnych do sprawowania tej funkcji.

Borys von Targersdorf napisał(a):W realnej Rzeczpospolitej funkcję, najbardziej zbliżoną do pomysłu JOX Augusta, pełnili referendarza.


Może być i referendarz. :D
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez Sebastian von Tauer » 06 paź 2018, 18:08

Zdaje mi się, że jednak bardziej palestrant by się nadawał na nazwę urzędu - to palestranci zajmowali się prawem, referendarze zaś zbierali skargi i przedstawiali je królowi (referowali je).
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 06 paź 2018, 18:13

Mam pytanie.
Czy nie wystarczyłoby nadać tego obowiązku Trybunałowi i deputatom oraz zwiększyć liczbę deputatów do 2?
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez Sebastian von Tauer » 06 paź 2018, 18:17

Jest to słuszna uwagę. Zmieniłbym wtedy nazwę deputatów na palestrantów.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Oficjalna wykładnia prawa

Postprzez August Medycejski » 07 paź 2018, 07:28

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):Mam pytanie.
Czy nie wystarczyłoby nadać tego obowiązku Trybunałowi i deputatom oraz zwiększyć liczbę deputatów do 2?


Również i o tym myślałem, ale co do zasady Trybunał jest od rozpatrywania spraw i skarg wniesionych przez instytucje lub osoby. Wydało mi się lepszym rozdzielenie tej funkcji od wydawania wykładni, zwłaszcza że w moim zamiarze Palestra miałaby być urzędem niestałym, a doraźnym. Niemniej jeśli większość Panów Braci uważam, że nie warto powoływać do życia kolejnej instytucji, uparcie protestować nie zamierzam. ;)

Sebastian von Tauer napisał(a):Jest to słuszna uwagę. Zmieniłbym wtedy nazwę deputatów na palestrantów.


Mogą być i palestranci. Nazwę deputata zaczerpnąłem z ustawy o sądach.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kancelaria Sejmowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość