Pokłony dla Jego Majestatu

Dwór Jego Królewskiej Mości

Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Marek Wiktorowicz » 07 paź 2018, 23:51

Niech Bóg zachowa w opiece Jego Królewską Mość, wierną szlachtę Jego i wszystkie Stany Rzeczypospolitej!

Z pewnym wahaniem, na skutek wieści, jakie mi przekazał Jego Mość Aleksander Trzaska-Chojnacki, postanowiłem zjawić się ponownie w Rzeczypospolitej. Nie należy mego przybycia traktować jak próby pełnego powrotu do życia politycznego kraju - Bóg mi świadkiem, że zasłużyłem już na słodką emeryturę, a realne życie nie pozostawia mi zbyt wiele nczasu na mikronacyjną działalność.

Niemniej zjawiam się tutaj powodowany poczuciem obowiązku. Podczas ostatnich moich rządów dałem obietniczę reformy gospodarczej, którą prawnie przeprowadziłem, lecz faktycznie nie wcieliłem jej w życie. Teraz jednak, za pozwoleniem Jego Królewskiego Majestatu, mogę w ciągu najbliższych kilku dni wcielić reformę w życie.

Aby to jednak móc z głową uczynić, rekomenduję, ażeby obradujący obecnie Seym przyjął krótką Konstytycję, której treść proponuję poniżej.

KONSTYTVCYA SEYMU WALNEGO
WS. REALIZACYI WIELKIEY REFORMY GOSPODARCZEY

I. Seym Walny to postanawia, iż w życie wcielona być musi konsyytucja Seymu Walnego o wielkiey reformie gospodarczey. Wprowadzenie jej powierza księciu na Kiejdanach.

II. Seym Walny waruje, iż dla sprawiedliwości planowanej zmiany w życiu gospodarczym wprowadza prawo, iże szlachcic winien najmniej raz na dwa miesiące pobierać dochód z majątku. Jeśli zaś tego nie uczyni, dochód idzie na zmarnowanie krom 10 denarów i nie będzie ponownie gromadzony. Po pobraniu onych 10 denarów ponownie będzie się dochód gromadził. Prawo to ma moc wsteczną.

III. Seym to takoż waruje, iż wszelkie dochody z majątków do pełnego denara winny być arytmetycznie zaokrąglone.

IV. Konstytucja niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia, a pieczęć królewska mocy jej nada.


Zmiany proponowane przez Konstytucję mają dodatkowo mobilizować do aktywności. Ot, gdybym ja dziś dochody pobrał, Państwo wielokrotnie by zbankrutowało :) Po cóż to? Wszak zboże nie sprzedane, pola nie zaorane i nie obsiane, majątki nie doglądane - nijakiego dochodu nie dadzą!

Upraszam seym, ażeby prawo nowe przyjął niezwłocznie i zezwolił mi na reformę. Doszło mnie, iż dochodów pobierać nie sposób bo złota brak w Skarbcu. Temu takoż zaradzę, monety nowe wybijając.

Nie wiem, jaki status przychodzi mi posiadać w Rzeczypospolitej. Wiele miesięcy mnie nie było, toteż proszę o informację - czy mię statusu i władztwa nad majątkami pozbawiono? :)

Powyższe zmiany przeprowadziwszy, postaram się od czasu do czasu do RON zaglądać, jednak obiecać niczego nie mogę. Niemniej radą swą zawszem służyć gotów.

Pro fide, lege et rege!
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Maurycy Orański » 08 paź 2018, 06:46

Witam serdecznie. Majątki nadal są Jaśnie Oświeconego. Na Pw mam kilka spraw. Mam nadzieję że znajdzie Wasza Książęca Mość czas na ich rozwiązanie.

Wysłane z mojego SM-J330F przy użyciu Tapatalka
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez August Medycejski » 08 paź 2018, 07:04

Miło widzieć Jaśnie Oświeconego w Rzeczypospolitej!

Marek Wiktorowicz napisał(a):Aby to jednak móc z głową uczynić, rekomenduję, ażeby obradujący obecnie Seym przyjął krótką Konstytycję, której treść proponuję poniżej.


Hmm... Sejm już skończony, ale Król Jegomość może zwołać ekstraordynaryjny, który zająłby się tym projektem.

Nie wiem, jaki status przychodzi mi posiadać w Rzeczypospolitej. Wiele miesięcy mnie nie było, toteż proszę o informację - czy mię statusu i władztwa nad majątkami pozbawiono? :)


Osobiście nic mi o tym nie wiadomo.

Zapewne Jaśnie Oświecony nie będzie zbyt szczęśliwy, jeśli dołożymy mu więcej pracy. Otóż Sejm postanowił o kasacie Zakonów, a ich majątki i wojska rozdzielono między Skarb Państwa i tych, którzy je wnieśli do Zakonów. Jeśli się nie mylę, nie sposób zmienić właściciela majątku przez panel administratora, trzeba to (chyba) uczynić ręcznie. I tutaj pojawia się prośba do Jaśnie Oświeconego. :D
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Marek Wiktorowicz » 08 paź 2018, 08:15

Mości Panowie,

wszystkim się z wolna zajmiemy, jeno o cierpliwość prosimy :)

W tym tygodniu powinno udać się podzielić majątki. Z ciekawości, skąd decyzja o kasacie? Myślałem, ze zakony prawnie umocowane nie były i stanowiły prywatną w gruncie inicjatywę?
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 08 paź 2018, 08:30

Z radościa witam Wasza Książęcą Mość. :)



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 3417
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 11
Order Orła Białego (1) Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Albert Orański » 08 paź 2018, 08:46

Ja również pragnę powitać dawno nie widzianego przyjaciela.
/-/ Albert Kardynał Orański
Książę Niderlandów, Rotrii, Mediolanu
Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 129
Dołączył(a): 07 gru 2013, 18:05
Medale: 1
Gwiazda Ukrainy (1)
Gadu-Gadu: 47829220
Wykształcenie: królewskie

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 08 paź 2018, 09:41

Witam Mości Książę
Cieszę się, że WKW wróciła do nas
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg

Ordynat Prusko-Pomorski

Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 3471
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 20
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Hetman Polny Litewski

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Marcin Zagłoba » 08 paź 2018, 11:05

Powitać serdecznie! ;)
(-) Jego Eminencja Marcin kardynał Zagłoba herbu Samson

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego


Obrazek



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 186
Dołączył(a): 16 lip 2018, 00:39
Medale: 3
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON VI (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 5663759

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Adriano Vittorino » 08 paź 2018, 11:53

Witaj Dostojny Bracie,

czy znalazłbyś czas też, żeby ruszyć trochę sprawy Urbino i jego gospodarki?

Pokornie proszę
Adriano Vittorino Zep
Książę Urbino
Stolnik kaliski
Obrazek



Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 647
Dołączył(a): 27 lip 2011, 08:23
Medale: 7
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 37354723
Wykształcenie: dr net.

Re: Pokłony dla Jego Majestatu

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 08 paź 2018, 15:54

Witam serdecznie Jaśnie Oświeconego!

Mam jeszcze pytanie.
Czy mógłby JO w wolnym czasie zająć się systemowymi sprawami tych, którzy otrzymali niedawno szlachectwo a system wciąż mieszczański mają?


Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie :-)
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Następna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dwór Królewski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości