Majątek Nieborów

Majątek Nieborów

Postprzez Maurycy Orański » 17 sie 2017, 10:50

Pałac w Nieborowie

Barokowy pałac zbudowany na miejscu wcześniejszego gotycko-renesansowego dworu Nieborowskcch między 1690 a 1996 zaprojektowany przez wybitnego Tylmana z Gameren na zlecenie kardynała Michała Stefana Radziejowskiego-ówczesnego prymasa.
Rezydencja na planie prostokąta ma dwie kondygnacje. Fasada jest symetryczna, 13-osiowa. Budynek przykryty jest dachem łamanym. Przy elewacji północnej znajdują się dwie wieże ozdobione boniowaniem, pilastrami, gzymsami i blendami. Na wieżach hełmy barokowe. Na osi elewacji północnej i południowej pozorne ryzality z tympanonami. Układ wnętrza dwutraktowy.
W pałacu znajdują się ciekawe zbiory majoliki nieborowskiej, biblioteka z około 12. tysiącami tomów starodruków i obrazy . Do najbardziej znanych elementów wyposażenia należą kopie znanych rzeźb. Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, rzeźba św. Cecylii. W bibliotece dwa globusy z XVII wieku wykonane przez włoskiego geografa, kartografa i encyklopedystę Vincenzo Marię Coronelliego
Pałac otacza ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim) przez Tylmana z Gameren
Zgodnie z założeniami francuskiej szkoły ogrodowej Le Notre'a, ogród nieborowski posiada położone przed południową elewacją pałacu partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką aleję lipową z trawnikiem dywanowym wytyczoną na osi założenia pałacowego, otoczoną symetrycznie rozplanowanymi po obu jej bokach gabinetami i boskietami, uformowanymi ze strzyżonych szpalerów grabowo-lipowych.
Od strony zachodniej ogród opiera się o wielki kanał zaprojektowany w kształcie węgielnicy. Za kanałem znajduje się park krajobrazowy, zaś po stronie wschodniej ogrodu zabudowania gospodarcze: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. Po stronie północnej pałacu, w okolicy dziedzińca dojazdowego położony jest Pawilon Myśliwski, mieszczący dzisiaj pokoje gościnne, zaś bliżej bramy budynek Manufaktury Majoliki.

wnętrza pałacu


Sień główna

Korytarz Rzymski

Główna klatka schodowa

Sypialnia Pana

Sypialnia Gościnna

Gabinet Zielony

Sala Biała

Mała Jadalnia

Biblioteka

Gabinet Żółty

Salon Czerwony

Gabinet Biblioteczny
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
podskarbi wielki

ObrazekAvatar użytkownika
Rotmistrz
Rotmistrz
 
Posty: 1666
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Rotria
Medale: 8
Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 60564017
Tytuły: podkomorzy podlaski
miecznik poznański
strażnik podolski

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Majątki Maurycego Orańskiego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości