Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMXVIII

Tu odbywają się obrady Sejmu Wielkiego, prowadzone przez Marszałka Sejmu. Prawo zabierania głosu przysługuje wyłącznie Posłom i Senatorom oraz osobom upoważnionym przez Marszałka.

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez Aleksander Trzaska-Chojnacki » 17 maja 2018, 22:39

Panowie Bracia
Proponuję, aby szlachta wyraziła zgodę na ślub monogamiczny.
Jego Królewska Mość będzie miał żonę jak sobie życzy
a Rzeczpospolita nie będzie miała Królowej
Jeżeli są to tylko interesy dwóch rodów wszyscy powinni być zadowoleni.
Andrew von Habsburg, Herzog von Hohenberg
Pan na Mazowszu
Komtur Dynemburga Zakonu Kawalerów Mieczowych

ObrazekAvatar użytkownika
Strażnik Wielki
Strażnik Wielki
 
Posty: 1366
Dołączył(a): 12 gru 2010, 12:20
Medale: 12
Order Virtuti Militari II (1) Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON III (1)
Order Zasługi RON IV (1) Order Świętego Jerzego II (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez Roderyk Colonna » 17 maja 2018, 23:06

Bardzo dobra koncepcja IMć Pana Trzaski-Chojnackiego, co wtedy jednak z ewentualnymi korzyściami dla Rzeczpospolitej?
Co do obaw Pana Radziwiłła, może JKMość zgodziłby się na dołączenie przedstawiciela braci szlacheckiej do rozmów nad mariażem? Inna sprawa, że zapewne niepotrzebnie by je to przedłużyło. A co do korzyści jeszcze - nawet jeśli jednak dla Rzplitej za wiele ich nie stanie, wystarczy, żeby żadnego zła też nie przyniósł. Jakoś piewcy wad mariażu z Karoliną Aleksandrą niczego konkretnego nie wymienili.Avatar użytkownika
 
Posty: 62
Dołączył(a): 11 gru 2014, 16:52

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez August Medycejski » 18 maja 2018, 05:32

Panowie Bracia!

Ponownie słyszę w niektórych wypowiedziach czarnowidztwo. Musicie pamiętać, że król Polski jest elekcyjny i kadencyjny. Małżeństwo nie zwiąże Rzeczypospolitej ze Wspólnotą Korony Ebruzów na nieokreślony czas.

Jeśli według Panów Rzeczpospolita nie skorzysta w żaden sposób na tym ślubie, to dlaczego się mu sprzeciwiacie? Nic nie uzyskamy i nic nie utracimy. Rachunek nie wychodzi na plus, nie wychodzi na minus, można rzec, że równa się zeru. Według mnie jednak Rzeczpospolita zyska, choćby przez organizację ślubnej uroczystości. Zaprezentujemy się na arenie międzynarodowej; pokażemy, że wciąż istniejemy.

Obawy, że Rzeczpospolita znalazłaby się w strefie wpływów Dreamlandu również uważam za przesadzone. Jeśli kiedykolwiek jakikolwiek Dreamlandczyk zacząłby się mieszać w sprawy wewnętrzne narodu szlacheckiego, naród może zawiązać konfederację i zdetronizować króla i jego królową.

Na koniec dodam, że małżeństwo Jego Królewskiej Mości nie byłoby pierwszym. Dawniej król Marek Paweł był związany z moją siostrą, królową Skarlandu Eleonorą i nikt nie wieszczył upadku państwa.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda mazowiecki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie KrakowskimAvatar użytkownika
 
Posty: 1758
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda mazowiecki

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez Wilhelm Orański » 18 maja 2018, 10:05

I ja stawiam się na Sejm.

Daniel January von Tauer-Krak napisał(a):Wasza Królewska Mość!
A ja ich nie widzę, widzę za to same wady.

Ten, kto ich nie chce zauważyć, to ich nie zauważy. Tu nic nie poradzę, gdy stoi Pan na stanowisku „nie bo nie” i tupie nóżką…

Czyli jakimi? Kojarzą mi się Niderlandy, ale z tego co pamiętam (a mogę się mylić dawne czasy) to nie można zaliczyć tego do udanych "projektów".

Wpierw proszę sięgnąć do historii, również tej najnowszej, później zaś prezentować swe stanowisko. W tamtym czasie upadało wiele mikronacji, cały kontynent, niegdyś najprężniej działający, przeżywał kryzys. Niderlandy i tak długo się utrzymały. To również mniej więcej w tych czasach porzucano królestwa na rzecz republik. Nie dopatrywałbym się powodzenia lub niepowodzenia projektu w działaniach rodu, lecz bardziej w „trendzie”, który ogarnął wówczas cały mikroświat.

Tylko w mojej opinii pewne sprawy nie przystojną Monarsze. Jak pytanie o możliwości zamieszkania w trakcie pobytu w Kugarii.

Pana zdaniem lepiej zaszyć się w zamku? Jak dla mnie otwarta polityka Jego Królewskiej Mości jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Oczywiście można obrać na króla śpiącą królewnę, tylko czy wyjdzie nam to na dobre?

Dostaną zaproszenia, a nie zjadą i za pewne ich obecność ograniczy się do wyrazów gratulacji i spojrzenia na nasze forum.

Być może. A być może przybędą i wespół z nami będą świętować. Nie wiem jak Tauerowie, ale zarówno rody Orańskich, jak i Lichtensteinów mają wielu przyjaciół w całym mikroświecie, do których narzeczeni na pewno skierują zaproszenia. Być może ograniczyłoby się to do spojrzenia na forum, gdyby uroczystości nie przewidywały wspólnego świętowania, balu, dyskusji i wielu innych rozrywek. A z tego co wiem, są one planowane. Gdyby Tauerowie organizowali z takim podejściem tak ważne uroczystości, jak to przedstawia ich członek, zapewne rzeczywiście nikt by się nie zjawił ;)

Małżeństwo nie umocni, a co najwyżej włączy nas w orbitę wpływów WKE, zapewne w mniejszym stopniu, niż myślę. Niemniej małymi krokami może do tego dojść.

Proszę nie mówić o zagrożeniach bez żadnych konkretów. Pytam więc, co JKM Jerzy mógłby uczynić, będąc rzekomo „pod wpływami WKE” w państwie, w którym władza należy do szlachty?

Nie wiem, czy własnie tak powinniśmy się promować. Preferowałbym po prostu fora historyczne.

Fora historyczne? Cóż za staroświeckość! Myśli Pan, Mości Panie Tauer, że takich prób nie podejmowano? By zastosować odpowiednie środki, wpierw trzeba przeprowadzić analizę, tej u Pana najwidoczniej zabrakło.
Jednakże przypuśćmy nawet, że jest to skuteczna droga. Dlaczego więc Pan nie podjął się jej realizacji? A jeżeli się podjął, proszę o przedstawienie rezultatów.
Jego Eminencja
Wilhelm Jan Orański


ObrazekAvatar użytkownika
Bosman
Bosman
 
Posty: 215
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: Gdańsk
Medale: 5
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 53381222

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez August V » 18 maja 2018, 12:39

Aleksander Trzaska-Chojnacki napisał(a):Panowie Bracia
Proponuję, aby szlachta wyraziła zgodę na ślub monogamiczny.
Jego Królewska Mość będzie miał żonę jak sobie życzy
a Rzeczpospolita nie będzie miała Królowej
Jeżeli są to tylko interesy dwóch rodów wszyscy powinni być zadowoleni.

Również popieram pomysł pana Aleksandra Trzaski-Chojnackiego. Panowie bracia, choć sam uważam, że nasze obawy są uzasadnione, to jednak przesadzone.
Jeśli nadal wszyscy będą tak czujni i ostrożni, jak teraz, to nigdy nie dojdzie do tego, że wkroczymy w sferę wpływów WKE. Proszę zauważyć, że choć król zaręczył się dla chwały swego rodu, to w jego interesach nie leży zależność RON od innego państwa. Wydaję mi się, że panujący nam Jerzy III, nawet gdyby nie zostałby królem, i tak szukałby mariażu, by zwiększyć prestiż swej rodziny. Jednakże prawdopodobieństwo, że JKM Karolina przyjmie zaręczyny zwiększa się, gdy możliwy przyszły małżonek sam jest królem. Dlatego uważam, że choć Maurycy Orański będąc królem realizuje interesy nie tylko swych poddanych, ale i swego rodu, to te interesy nie leżą w sprzeczności z naszymi.
(-) Jego Królewska Mość August V, z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski etc. etc. etc.

ObrazekAvatar użytkownika
Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość
 
Posty: 1641
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez Henryk Mikołaj Hrychowicz » 18 maja 2018, 13:07

Mości Panowie !

Sprawa ożenku Jego Królewskiej Mości budzi spory niepokój, ale poczekajmy cierpliwie na wspomniane Matrimonialis Contractus. Teraz rozmawiamy o hipotetycznych korzyściach i stratach wynikłych z tego mariażu, te jednak jak zauważył książę August będą znikome bowiem nie mamy w Rzeczpospolitej monarchii dziedzicznej, by skutki tego małżeństwa miały wpływ na losy Rzeczpospolitej, tem bardziej że już za 6 niedziel król składa koronę. Rzeczowo do sprawy odnieść się będziem mogli, gdy poznamy szczegóły Matrimonialis Contractus.

Do jednej kwestii muszę się jednak ustosunkować już teraz. Nie będę stał na drodze do szczęścia JKM Jerzego III skoro pragnie on mieć u swego boku małżonkę, ale nie ma i nie będzie mojej zgody na koronację Karoliny Aleksandry. Królów Polski szlachta obiera na elekcji i nakłada na nich zobowiązania. Stad, tytuł królowej małżonki winien pozostać czysto honorowy i przysługiwać jedynie na czas panowania Jerzego III.
Obrazek
(-) Henryk Mikołaj von Groc Hrychowicz
Książę na HaliczuAvatar użytkownika
Hetman Polny
Hetman Polny
 
Posty: 2900
Dołączył(a): 15 sty 2015, 08:12
Lokalizacja: Halicz
Medale: 9
Order Virtuti Militari I (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Medal Wojska (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1)
Tytuły: Wojewoda Małopolski

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez August Medycejski » 18 maja 2018, 13:52

Henryk Mikołaj Hrychowicz napisał(a):[...] Królów Polski szlachta obiera na elekcji i nakłada na nich zobowiązania. Stad, tytuł królowej małżonki winien pozostać czysto honorowy i przysługiwać jedynie na czas panowania Jerzego III.


To prawda. Jeśli jest to możliwe, taki zapis powinien znaleźć się w kontrakcie małżeńskim. JKM Karolina Aleksandra będzie mogła używać tytułu królowej i wielkiej księżnej, dopóki JKM Jerzy III zasiadać będzie na polskim tronie. Podobnie było w przypadku mojej siostry-kuzynki Eleonory, która była polską królową, gdy Marek Paweł zasiadał na tronie, ale po upływie kadencji, tytułu już nie używała.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda mazowiecki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie KrakowskimAvatar użytkownika
 
Posty: 1758
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda mazowiecki

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez Borys von Targersdorf » 20 maja 2018, 09:39

I jak tam negocjacje?
(-)Borys Targersdorf

JW Regent Monarchii Austro-Węgierskiej
Honorowy Rycerz Zakonu Kawalerów Mieczowych
avatar wykonany w Atelier portretowe Beillschmidt & BlumeAvatar użytkownika
 
Posty: 545
Dołączył(a): 10 mar 2016, 00:34
Lokalizacja: Austro-Węgry
Medale: 4
Ord Przyjaźni i Współpracy II (1) Medal Wojska (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1)

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez Maurycy Orański » 20 maja 2018, 20:02

Czekamy aż JKM Karolina powróci do aktywności.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
podskarbi wielki

ObrazekAvatar użytkownika
Rotmistrz
Rotmistrz
 
Posty: 1665
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Rotria
Medale: 8
Order Virtuti Militari III (1) Order Zasługi RON V (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 60564017
Tytuły: podkomorzy podlaski
miecznik poznański
strażnik podolski

Re: Sejm Ekstraordrynaryjny - XV maja MMVIII

Postprzez August Medycejski » 21 maja 2018, 05:27

To może długo potrwać. ;) Czy szlachta mogłaby mimo to poznać zapisy kontraktu?
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda mazowiecki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie KrakowskimAvatar użytkownika
 
Posty: 1758
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda mazowiecki

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sala Obrad

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość