EK 2/2018 Edykt kijowski

EK 2/2018 Edykt kijowski

Postprzez Stanisław von Tauer » 29 paź 2018, 22:15

Obrazek

Edykt Królewski
kijowski

Obrazek

My, August V, z Bożej łaski i woli Narodu, Król Polski, Wielki Książę Litewski, Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski, etc. etc. etc.
in Nomine Domini et ad perpetuam rei memoriam:

I
Niniejszym, by rząd Najjaśniejszej, rozbity wieloma rozpadami i dymisjami zebrać, jako, że nie godzi się, by rządu Rzeczypospolita rzetelnego nie posiadała, a także w wykonaniu prawa przez konstytucyję o Kancelaryi Jego Królewskiej Mości usankcjonowanego, powołujemy dla pomocy w wykonywaniu władzy Naszej kancelaryję królewską.

II
Kanclerzem Wielkim czynimy Jaśnie Oświeconego Xięcia Augusta Medyceusza, by ten nad sprawami wewnętrznymi Najjaśniejszej czuwał, koordynował pracę całej Kancelaryi i był nam podporą w rządzeniu państwem naszym. Wielkim zaufaniem go tym samym obdarzamy, i wierzymy w jego powodzenie, gdyż mądrość, rozsądek i doświadczenie Xięcia sprawiają, że będzie on Nam bardzo dobrym doradcą.

III
Buławę hetmańską składamy ponownie na ręce Jego Xiążęcej Mości Sebastiana von Tauera, któren jako jeden z niewielu wierności nad dochował i wytrwał na swym stanowisku. Nagradzamy więc go za to ponownym powierzeniem urzędu Hetmana.

IV
Pieczęć Spraw Zagranicznych pozostaje pod pieczą Jaśnie Wielmożnego Samuela Radziwiłła.
Obowiązkami jegomościa nadal będą wspieranie Nas w prowadzeniu polityki zagranicznej, zajmowanie się sprawami cudzoziemskimi oraz powoływanie i odwoływanie ambasadorów w zagranicznych krajach. Cieszymy się niepomiernie, iż jegomość Samuel nadal będzie członkiem Kancelarii Królewskiej, gdyż już uprzednio pokazał swoją postawą, iż oddany jest Najjaśniejszej, a i talentów ma bez miara. Wierzymy również, iż Wielmożny Samuel stworzy z Kanclerzem Wielkim zgrany duet.

V
Klucze do Skarbu Państwa, zarząd nad nim i królewskimi majątkami, takoż prowadzenie Księgi Ziemian Rzeczypospolitej, wypłaty dochodów i sprzedaż majątków ziemskich oraz inkasowanie wpłat za ich rozbudowę przekazujemy Wielmożnemu Maurycemu Orańskiemu, czyniąc go Podskarbim Wielkim.

VI
Na urzędzie Kuratora Wielkiego pozostaje Imć Pan Karol von Tauer - Sienicki. Będzie on nadal rozwijał naszą Alma Mater - Uniwersytet Krakowski, oraz dbał o kulturę i naukę na ziemiach polskich i litewskich.

VII
A to warujemy, iże każden członek Naszej kancelaryi w swych poczynania obowiązany jest zalecenia nasze wiernie wykonywać i wytycznych Naszych przestrzegać. Podkreślamy jednak, iż wspieranie Króla poprzez sprawowanie kancelaryjnego stanowiska, nie jest służbą Królowi, a Rzeczypospolitej.

Dano i pieczęcią opatrzono we Kijowie, dnia XXIX miesiąca X AD MMXVIII
August V, Rex


Obrazek
/-/ Stanisław von Tauer
herbu von Tauer
Pułkownik wojsk koronnych
Wojewoda łęczycki


ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 1662
Dołączył(a): 26 lis 2015, 16:17
Medale: 9
Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1)
Medal Wojska (1) Amarantowa Wstążka (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Gadu-Gadu: 66056090
Tytuły: Wojewoda łęczycki
Stolnik ruski

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Edykty i dekrety królewskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron