Mowa tronowa Konrada Jakuba z okazji objęcia tronu

Miejsce na uroczyste i oficjalne audiencje u władcy.

Mowa tronowa Konrada Jakuba z okazji objęcia tronu

Postprzez Konrad Jakub » 13 lut 2019, 22:39

Obrazek


Jaśnie Wielmożni Panowie i wszyscy obywatele,

zwlekaliśmy ostatnim czasy z pierwszą mową tronową. Nie z powodu braku zainteresowania sprawami państwa jednak, a chęci jak najpełniejszego zapoznania się ze sprawami i sytuacją w kraju. Zanim człowiek podejmie decyzje, wiedzieć musi naprzód co zrobićby zechciał, i jakim sposobem to wykonać. Mając czas na przemyślenia i korzystając z niego, nie spieszyliśmy się przeto ze skierowaniem słowa w stronę wszystkich stanów w Rzeczypospolitej.

Pierwej jednak podziękować nam wypada Wielmożnym Panom na Sejmie zgromadzonym, za ufność i życzliwość okazaną na elekcji królewskiej. Doceniamy zarówno zgłoszenie nas do elekcji, jak i wybór ostatecznie przez Panów poczyniony. Cieszymy się, iż okazję mieć będziemy do sprawowania obowiązków w Rzeczypospolitej na najbliższy czas.

Co do zaś sprawunków jakie sobie obrać chcemy, pierwszą wolą naszą jest ostać na urzędach państwowych, na jakie król ma gestię powoływać, obecnych i powołanych wcześniej Panów. Pracę swoją wykonują uczciwie i z sercem, więc powodów do zmian nie widzimy. Serdecznie podziękować chcemy przy okazji tej, Jaśnie Oświecomemu Xięciu, Kanclerzowi naszemu, który od pierwszych dni, tak teraz, jak i mamy nadzieję na przyszłość, radą swoją nam służył i w obowiązkach naszych w mądrości swojej pomagał.

Sprawą pierwszą do przedyskutowania z Wielmożnymi, będzie na pewno rzecz koronacji królewskiej. Jakkolwiek nie chcemy wprowadzać obcego wyznania i jego ceremoniałów do kraju, tak z drugiej strony, obrządek rotryjski dla koronacji, który jest przecież sakramentalium, nie godzien jest odprawiania dla osoby wiary tej niepodzielający. Nie chcąc do grzechów przymuszać nikogo, zarówno świętokradztwa dla wiary rotryjskiej, jak i pogaństwa jeśli chcielibyśmy zaprowadzać rytuały Panom obce, skłaniamy się ku świeckiej ceremonii na Zamku Królewskim w Warszawie. Z obecnością Panów szlachty, możnych, dworu i pospołu. Sprawę tę jednak poruszyć mocniej chcemy na nadchodzącym Sejmie.

Drugą sprawą jest podjęcie takich prób, które przynajmniej załagodzą ostatnie w kraju tumulty i nienaski. Jak zaobserwować nam było dane, nieporozumienia co do działalności zakonnej przewijają się wśród rozmów państwowych. Rolą swoją jaką tutaj dla siebie widzimy, jest takie kierowanie dyskusją, ażeby racje wszystkich były jak najpełniej wysłuchane, a ustalenia końcowe, były kompromisem dla każdego. Liczymy w tej materii na mądrość poselską, z racji poruszenia dyskusji na najbliższym Sejmie Walnym.

Chcielibyśmy ponadto zorganizować wizytę z delegacją w kraju moim ojczystym, to jest Baridasie. Jakkolwiek my sami na tych ziemiach nie będziemy żadną nowością, to jednak możni z Polski i Litwy już tak. Delegacja taka, połączona z wymianą kulturalną i wzajemnym kontaktem między narodami, które w osobie jednego monarchy miały ostatnio okazję się spotkać, przyczynkiem być może do zawiązania serdecznych przyjaźni i ugody na czasy, które dopiero nadejść mają. A i w drugą stronę wolą naszą jest działać, tak więc i baridajskich oficjeli na zamki w Warszawie zaprosić w przyszłości chcemy. Warując wszystko oczywiście od tego, czy Panowie Szlachta radzi będą na te propozycje i zgody swojej raczą udzielić.

Do innych zadań i powinności na tronie, opisać swoją wolę chcemy dopiero w przyszłości. Nikt nie ma w sobie mądrości na tyle, żeby po krótkim czasie w nowym kraju na tyle posiadać zdolności, żeby od razu mieć plany na wszystko, i na wszystkich. I w tej materii na mądrość sejmową zdawać się będę, jak i urzędników naszych królewskich, ażeby zapałem naszym, z przypadku nie narobić komu kłopotu. Takowo lepiej na chłodno i w spokoju duszy planować dni kolejne, niźli w porywczości szkodzić tak sobie, jak i Rzeczypospolitej.


Miasto Królewskie Warszawa
XIII dzień miesiąca II A.D. MMXIX
Obrazek
Konrad Jakub
z łaski Urusa i woli Narodów Król Baridasu, Najwyższy Kapłan Málauski, wielki książę Arped etc. etc.Avatar użytkownika
 
Posty: 49
Dołączył(a): 16 lut 2016, 23:52

Re: Mowa tronowa Konrada Jakuba z okazji objęcia tronu

Postprzez August Medycejski » 14 lut 2019, 09:18

Dziękuję Waszej Królewskiej Mości za tę mowę. Ze swojej strony mogę tylko zapewnić, że będę pomagał na ile sił i czasu starczy. ;)
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie KrakowskimAvatar użytkownika
 
Posty: 1984
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Tytuły: Wojewoda sieradzki, Marszałek koronny

Re: Mowa tronowa Konrada Jakuba z okazji objęcia tronu

Postprzez Mateusz von Wolfenstein » 15 lut 2019, 18:31

Vivat Conradus Jacobus rex!
(-) Mateusz von Wolfenstein OT
(spolszczone: Wolfensztajn)
Wielki Marszałek Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Burmistrz Miasta Królewskiego Gdańska

ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 388
Dołączył(a): 15 kwi 2016, 16:10
Lokalizacja: Dantzig (Gdańsk)
Tytuły: Burmistrz Miasta Królewskiego Gdańska

Re: Mowa tronowa Konrada Jakuba z okazji objęcia tronu

Postprzez Marcin Zagłoba » 15 lut 2019, 19:34

Vivat!
(-) Jego Eminencja Marcin kardynał Zagłoba herbu Samson

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego


ObrazekAvatar użytkownika
 
Posty: 186
Dołączył(a): 16 lip 2018, 00:39
Medale: 3
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON VI (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Gadu-Gadu: 5663759


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Sala Tronowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości