Nowy system stopni wojskowych

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Nowy system stopni wojskowych

Postprzez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat » 28 maja 2022, 14:09

Skoro wróciłem pośród żywych, podzielę się z Państwem pewną ciekawostką - w dawnej Rzeczpospolitej funkcjonował pewien system oznaczania urzędów i godności, przy pomocy paru prostych symboli dodawanych do herbów piastujących je dostojników, można znaleźć je w książce J. A. Jabłonowskiego Heraldica to jest osada klejnotów rycerskich... wydanej we Lwowie w roku 1742.
Wymieniono tam 18 rodzajów udostojnień:
1. łowczych - dwa rogi myśliwskie po bokach tarczy, ustnikami ku sobie,
2. krajczych - nóż z widelcem półmiskowym skrzyżowane pod tarczą,
3. podczaszych - po obydwu stronach tarczy po dwa naczynia, jedno pod drugim,
4. oboźnych - dwa topory bojowe, tudzież halabardy skrzyżowane pod tarczą,
5. generałów artylerii - dwie armaty łożami ku sobie pod tarczą,
6. strażników - po prawej stronie orzeł ukoronowany, po lewej lew, podtrzymujące tarczę,
7. pisarzów - po prawej stronie kałamarz z piórem i takież pióro poniżej niego, po lewej bibelot na kształt róży o płatkach sześciu,
8. koniuszych - pod tarczą dwie szable skrzyżowane, w koronie chorągiew złamana,
9. referendarzów - dwie pieczęcie z orłem królewskim po prawej mniejsza, po lewej większa, stemplami ku sobie,
10. mieczników - bo bokach tarczy po mieczu w słup ostrzem ku górze,
11. chorążych - w koronie chorągiew z orłem królewskim,
12. podkomorzych - za tarczą dwa klucze skrzyżowane,
13. podskarbich - po bokach tarczy po postaci ludzkiej klucz dzierżącej,
14. kanclerzy - za tarczą dwie latarnie skrzyżowane, na których szczycie po gołębiu, pod tarczą pieczęcie, prawa koronna, lewa litewska,
15. marszałków - za tarczą dwie laski marszałkowskie skrzyżowane,
16. hetmanów - za tarczą dwie buławy skrzyżowane,
17. regimentarzów generalnych - za tarczą podpora z chorągwi, buław, sztandarów, trąb, armat i werbli wzniesiona,
18. senatorów (bez rozróżnienia na wojewodów i kasztelanów) - po bokach tarczy rózgi liktorskie w skos, pod nimi po fotelu senatorskim.

Oczywiście duchowieństwo tak katolickie, jak prawosławne miało własny zestaw insygniów - kapelusze, infuły i mitry; tradycyjną oznaką szlachectwa była korona złota trójlistna, z dwoma perłami, dla ludu przyjął się francuski tortillon - wałek, czy przepaska na hełmie.

Mam nadzieję, że kogoś to zainteresuje ;)
Jakub Wereszczyński-Bagrat

książę Abachazji


Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1804
Dołączył(a): 13 gru 2014, 19:55
Lokalizacja: Wereszczyn, Korona Królestwa Polskiego
Medale: 9
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Szkoła Rycerska

Poprzednia strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron