Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesznika

Miejsce swobodnych i luźnych rozmów

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Sebastian von Tauer » 23 sty 2023, 23:26

Jak bawimy się w cytaty, proszę bardzo, z Janowej ewangelii:

"W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał15. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska! Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie".

Nie wpadnijmy w pułapkę bycia miękką kluchą. Co innego wybaczyć, co innego wymierzyć karę i prawa dotrzymać, zapobiegać i czuwać.

Panie Michale, nadzwyczaj mętnie się waćpan tłumaczysz. W imię koleżeństwa czynisz waść ciągle działania, które Rzeczypospolitej szkodzą, na arenie międzynarodowej pośmiewisko z nas robią! Opieszałość pana w sprawie Potockiego miałem dawniej za przywarę charakteru. Dziś mam wrażenie, że to nie niedostatek woli działania, a zła wola jest po pana stronie. Po tym, co się działo, Potocki - i to ten realny - jest persona non grata w mikroświecie nie bez przyczyny. Nie bez przyczyny infamia na nim ciąży. Zrujnował kilka mikropaństw, na szwank je narażając. Proszę sobie przypomnieć jak za granicą pisano o nas! Ledwo reputację odbudowaliśmy, znów staliśmy się państwem poważnym, a pan co? Wiedząc, że kloner kolejną swą tożsamością znów dobiera się do tronu ojczyzny-matki pan nic nie robisz, jeszcze cicho jak trusia siedzisz, choć na discordowym kanale kancelarii wprost pisałem o podejrzeniach. Oj, miał pan niejedną okazję donieść administracji. I co? I nic. Bo ważniejsza dla pana koleżeństwo z Potockim. Dość z tym. W moich oczach skompromitował się pan ostatecznie, nie masz waść honoru.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Joachim Cargalho » 24 sty 2023, 00:20

To może jeszcze inny cytat:

J 8,44
Wy jesteście z waszego ojca, Diabła, i chcecie spełniać pragnienia waszego ojca. Ten był zabójcą, gdy rozpoczął, i nie stał mocno w prawdzie, ponieważ prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, mówi zgodnie z własnym usposobieniem, gdyż jest kłamcą i ojcem kłamstwa.


Choć zamknąć dyskusję można kolejnym:

J 10,1
Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem.


Będziecie pewnie prężyć muskuły i przekrzykiwać się wzajemnie o racje wobec postępowania. Wpuszczenie wilka do swego stada nigdy nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Wybranie czarnej, wśród owiec niczego nie przyniesie. Znacie potrzeby Rzeczypospolitej i wiecie jakie umiejętności musi posiadać Wasz Król. Kolejny Sejm na pewno dokona już roztropnego wyboru.



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 34
Dołączył(a): 25 lut 2022, 23:37

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 24 sty 2023, 00:23

Istotnie, może trzeba mi było w odpowiednim czasie przekazać informację administracji, jeszcze zanim do wszystkiego doszło. No cóż.

Przyznaję, postać pana Potockiego jest dość zastanawiająca. On twierdzi że nie ma złej woli, gdy tymczasem istotnie, jak Mości Książę pisze, naraził na szwank niejedną mikronację.
Ja to rozumiem tak, że on nie mając złych intencji zaczął proceder klonerski, aż w końcu wpadł tak, że już nie był w stanie tego odkręcić. Jako von Baden nie chciał powtarzać dawnych błędów, aż wreszcie gdy mu zagroziło ujawnienie, wyjawił wszystko, a w każdym razie wiele. Przeprosił za to co zrobił, chciał działać od początku. Towarzyszyło mu przekonanie, że skoro posługuje się inną postacią, nie jest już to Potocki. Istotnie, można to uznawać za próbę omijania infamii. Choć przyznam, że znów trzeba by zastanowić się nad odpowiednią interpretacją, czym jest postać w mikroświecie i czy skazując jedną, za skazaną mamy każdą kolejną postać danej osoby realnej, czy nie. To jest sprawa do rozważenia.

Dobre intencje nie przekreślają złych środków. Cel nie uświęca środków, więc nie można usprawiedliwiać nielegalnych działań klonerskich. Ale z czym teraz mieliśmy do czynienia? Do końca nie mam pewności.

Sebastian von Tauer napisał(a):Potocki - i to ten realny - jest persona non grata w mikroświecie nie bez przyczyny


Czy można to tak nazwać? Nie jestem pewien. Mało jest takich osób, które byśmy tak postrzegali w mikroświecie.

Pan Michał jest trudną osobą tu w mikroświecie. Gorące spory powodują, że emocjonalnie do tego podchodzi, co można było zobaczyć w tym wątku.

Chciał zmienić swoje postępowanie. Rzeczywiście, nie był to najlepszy sposób, by kandydować u nas.
I było to rzeczywiście błędem, nawet jeśli przyniósłby Rzeczypospolitej okres poprawy aktywności.

Sebastian von Tauer napisał(a):W moich oczach skompromitował się pan ostatecznie, nie masz waść honoru.

Staram się postępować jak należy. Owszem, nie zawsze to wychodzi. Jednakże staram się nie kierować interesem partykularnym. Zapewne mój ogląd sprawy był zakłócony przez punkt widzenia pana Michała.
Jeszcze niedawno miał inny plan na swój powrót, zresztą byłby to sposób właściwszy, związany z poinformowaniem króla. Jednak wtedy nadeszło bezkrólewie... Swoją drogą niecały miesiąc temu pisałem mu, że interrex powinien wiedzieć, że jest Michałem oraz że nie wiem, czy to rozsądne by kandydował. Potem natomiast jakoś wyszła mi ta kwestia z myślenia i jakby przekonałem się, że może jednak pan Friedrich zostać królem. Rzeczywiście lepiej by było, bym o tej kwestii pamiętał. No cóż, trzeba było inaczej postąpić. Wprawdzie też nie byłem tak do końca przekonany do kwestii jego kandydatury, ale jednak nie protestowałem i swoją pomoc zaoferowałem.

Ktoś powie może, że pan Potocki jest niereformowalny. Jednakże, może też pod wpływem wielomiesięcznych nacisków, a może z własnej refleksji, podjął się złożenia przeprosin i wyjaśnień, a to uznaję za duży krok we właściwą stronę. Niestety, rzeczywiście, okoliczności tegoż były nie najlepsze. Nawet jeśli to inna wirtualna osoba, to nie powinien kandydować, przynajmniej na razie. Zaś gdyby zatrzymać go na etapie zatwierdzenia przez interrexa, uniknęlibyśmy tej kryzysowej i przykrej sytuacji.
Tak więc, Wielmożni Państwo, przepraszam, że nie postąpiłem inaczej w odpowiednim momencie.
A trzeba mi było może też próbować odwieść pana Michała od kandydowania.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3408
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Samuel Radziwiłł » 24 sty 2023, 12:39

Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że Pan Michał znając realnie Potockiego, tę znajomość przedłożył nad dobro Rzeczpospolitej :(

Gdyby Potocki/Baden miał honor, to zamiast tej ckliwej opowiastki, stanął przed sądem i poddał się całej procedurze. Wtedy pokazał by, że dokonała się w nim zmiana, a tak postąpił jak poprzednio.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2465
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Ernest Bogusław Kotwicz-Dönhoff » 24 sty 2023, 14:56

Niesamowite, mówiąc to nie mam na myśli coś dobrego, żeby nie odpuszczać, Pan Potocki, a panem go już nazwać nie można, więc Potocki nie zachował się ,,ok", to nie jest fair psuć innym zajęcie, kloningiem, ja, Proboszcz Parafii Pomorskiej nie popieram tego, i sam oświadczam, że jakby coś, jam nie jest jego klonem, żeby nie było.
Wyrokiem sądu uznany za konto klonerskie i zablokowany.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 12
Dołączył(a): 22 sty 2023, 17:17
Lokalizacja: Pomorsko
Wykształcenie: Teologia i Filozofia

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Konrad Radziwiłł » 24 sty 2023, 14:59

To brzmi jak coś co powiedzialby klon. :)
Ale tak na poważnie to nie ma chyba potrzeby podania w paranoi. W związku z tym mam prośbę do administracji o wyższa kontrole w związku z nowymi kontami
Cześnik Wileński

Porucznik w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 1354
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Porucznik
Wykształcenie: Oficer

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Ernest Bogusław Kotwicz-Dönhoff » 24 sty 2023, 15:01

Konrad Radziwiłł napisał(a):To brzmi jak coś co powiedzialby klon. :D

Przepraszamż za to, :oops:
Wyrokiem sądu uznany za konto klonerskie i zablokowany.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 12
Dołączył(a): 22 sty 2023, 17:17
Lokalizacja: Pomorsko
Wykształcenie: Teologia i Filozofia

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Konrad Radziwiłł » 24 sty 2023, 15:03

A tak przy okazji szanowny Panie Ernescie, jakiego wyznania Pan jest przedstawicielem?
Cześnik Wileński

Porucznik w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 1354
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Porucznik
Wykształcenie: Oficer

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Ernest Bogusław Kotwicz-Dönhoff » 24 sty 2023, 15:06

Konrad Radziwiłł napisał(a):A tak przy okazji szanowny Panie Ernescie, jakiego wyznania Pan jest przedstawicielem?

Kościół Rotryjski jakże inny.
Wyrokiem sądu uznany za konto klonerskie i zablokowany.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 12
Dołączył(a): 22 sty 2023, 17:17
Lokalizacja: Pomorsko
Wykształcenie: Teologia i Filozofia

Re: Rozliczenie z przeszłością czyli spowiedź starego grzesz

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 24 sty 2023, 15:24

Wielmożni Państwo, jeszcze raz przepraszam i proszę o wybaczenie, że nie przeciwstawiłem się takiemu obrotowi sprawy.

Na discordowym kanale Edelweiss myślę że słusznie pisali ostatnio panowie Heinz Werner Grüner i Joachim Cargalho.

Rzeczywiście, pana Friedricha niekoniecznie można rozpatrywać (w odniesieniu do wyroku) w oderwaniu od pana Michała Potockiego, jako zupełnie nową osobę.

A inaczej by się sprawa miała, gdyby pan Friedrich przedstawił się co do swej tożsamości przed elekcją.

Szkoda że do tego dopuściłem. A gdyby nie ta elekcja, to być może przyjęto by go z powrotem. Był plan, by uzyskać zgodę na jego powrót, ułaskawienie, ale jego chęć kandydowania była widać silniejsza. Cóż, źle się zadziało.

Samuel Radziwiłł napisał(a):Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że Pan Michał znając realnie Potockiego, tę znajomość przedłożył nad dobro Rzeczpospolitej :(


Nie widziałem w tym zagrożenia dla Rzeczypospolitej. Przyjmując zaś interpretację pana Michała, nie widać tu raczej znamion przestępstwa.

Ale rzeczywiście, chociaż można uznawać, że zmienia się postać i traktuje się ją odrębnie, to jednak raczej mimo to należy postrzegać ją, wedle prawa karnego, jakby była tą samą osobą, skoro tą samą osobą jest realnie. Tak więc, choć nie było to wcześniej dla mnie oczywiste, postać Fryderyka — żywego czy martwego — należy raczej rzeczywiście traktować jako postać infamisa.

Nie działałem intencjonalnie przeciwko Rzeczypospolitej. Właściwie też w tej sprawie działałem niezbyt dużo (trochę doradzałem i oferowałem swą pomoc), raczej odpowiedniego działania zaniechałem.

Gdyby tylko Friedrich od początku postawił jasno publicznie, kim jest...

Gdyby Potocki/Baden miał honor, to zamiast tej ckliwej opowiastki, stanął przed sądem i poddał się całej procedurze. Wtedy pokazał by, że dokonała się w nim zmiana, a tak postąpił jak poprzednio.


Uważam, że dobrze pan Michał postąpił, publikując swe przeprosiny i wyjaśnienia. Może forma była zbyt obszerna i jest pewnego rodzaju szybkim tokiem myśli, jednak myślę że to co napisał płynęło z serca i mam nadzieję, że było szczere.
Odnośnie do kwestii stanięcia przed sądem, pozwalam sobie zauważyć, że pan Friedrich miał wytyczony proces sądowy, rozprawa miała się odbyć, zastanawiałem się nad byciem jego obrońcą (uważałem wtedy jego interpretację za słuszną). Pan Michał podjął decyzję o opublikowaniu swojego oświadczenia, ale nie znaczy to, że uciekłby przed sądem (choć z drugiej strony, pewności też nie mam). Ostrza partyzan hajduków księcia von Tauera uniemożliwiły przeprowadzenie procesu — zaś zgodnie z jego interpretacją nie było po co sądzić pana Friedricha, skoro był już infamisem.

Wielmożni Państwo, zawiodłem Państwa, nie podjąłem odpowiedniego działania, za co przepraszam.
Popełniłem błąd, przyjmując taką interpretację.

Nie pomyślałem też o tym, że z czysto ludzkiej strony nie godzi się, by bez powiadomienia o tym innych będąc w innej postaci infamisem, kandydować na ich tron królewski. Czy raczej... może pomyślałem i uważałem że nie jest ten pomysł rozsądny, dając temu wyraz panu Michałowi, jednak w ciągu paru ostatnich tygodni przestałem o tym myśleć z tej perspektywy, a to był błąd.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3408
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Karczma zwana Rzym

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości