Strona 22 z 22

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 07:45
przez Aleksander Trzaska-Chojnacki
Po pierwsze jeżeli bedzie podatek od budowy szkół, rezydencji itp, to nikt nie bedzie nic budował, a to nie o to chodzi.
Po drugie nigdzie nie jest napisane, ze inne związki wyznaniowe maja być traktowane na specjalnych prawach.
Po trzecie podatek od dochodu miesięcznego dałbym na 5 %, tylko czy to nie spowoduje ze tacy jak ja będą cały czas kupować i inwestować. Z jednej strony to dobrze bo kraj sie owija, z drugiej znowu podniosą sie głosu zexmajatki soe powiększają

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 08:09
przez Maurycy Orański
Po pierwsze, nie chodzi o podatek a koszty utrzymania. Jeśli budynki takie nie generują kosztów to tak jakby stały puste. Służbie trzeba płacić, podobnie nauczycielom, lekarzom, księżom, muzykom kościelnym, ministrantom etc.
Po drugie: jak najbardziej nie powinno tu być mowy o specjalnym traktowaniu. Wszystkim po równo. Choć ewentualnie można by przyjąć że związki są pod protekcją króla i one nie płacą. Płaciły by tylko osoby fizyczne.

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 08:37
przez Konrad Radziwiłł
Nie wiem ile lat temu, ale pamietam, ze w grudniu o takich oplatach juz rozmawialismy. Moze to byloby dobre?

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 14:29
przez Aleksander Trzaska-Chojnacki
A jakie są przychody z dóbr krółewskich ?

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 19:11
przez Jerzy IV
Co do podatku i narzekań, że dopiero co został zniesiony stąd moja propozycja co do jego regularności oraz obligatoryjności.

Jeśli zaś się zwiększy koszty utrzymania, to zwyczajnie będzie zapewne mniej budynków kosztownych.
Zapewne będzie ciężko znaleźć inne rozwiązanie. Moja propozycja przynamniej zostawia pewne furtki gwarantujące że biednej nowej szlachty się od razu nie ścina, nie trzeba obkładać obciążeniami, a ci co mają więcej gorsza i nie wiedzą co z nim zrobić wykupując znowu kolejne majątki, to mogą go równie dobrze podzielić i dać część do Szkatuły Tronu. Najlepiej to byłoby zostawić to aby każdy wedle swego sumienia kupował i budował, no czasem chyba to zawodzi. Nie wiem już co myśleć. Może zostawić bez żadnego rozwiązania, ale to wtedy nie dziwmy się, że jeśli żadne legacje nie zostaną wprowadzone, to, że za maks. kilka lat cała RON będzie wykupiona i tym samym żadna nowa osoba nie kupi, ani nie będzie mogła mieć nadanego majątku. Może i to czarny scenariusz i pewnie mało prawdopodobny, ale kiedyś nikt nie wpadłby na wykupienie całego województwa, dziś to nie jest problemem by po byciu aktywnym przez 2,3 lata uzbierać sobie na jakieś mniejsze województwo.

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 19:24
przez Maurycy Orański
Niestety nie pamiętam co było mówione o opłatach, Najjaśniejszy Panie.


Synu, mnie o to chodzi aby było mniej. Żeby utrzymywanie dużego dworu lub sanktuarium było pewną gratyfikacją za wytrwałe i dobre gospodarowanie

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 20:06
przez Samuel Radziwiłł
Maurycy Orański napisał(a):Dopierośmy podatek znieśli.
Ja chętnie widział bym nakaz utrzymania rezydencji, szkół i kościołów
Za 10% ich wartości.


Można by tu pomyśleć o sposobie podobnym do tego w Księstwie Urbino, gdzie koniecznością jest opłata na utrzymanie konkretnych budowli, szczególnie tych reprezentacyjnych.

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 24 lis 2025, 22:14
przez Aleksander Trzaska-Chojnacki
Wasza Królewska Mość
Wielmożni Panowie
To może coś innego zaproponować bogatym. Nie wiem co ?
ale może iść w tym kierunku
Na pewno podniósłbym opłaty za wojsko, i zrezygnował i ilości podanych jednostek.
Jak kogoś stać to dlaczego nie, ale ceny naprawdę powinny być duże i zakupu i utrzymania.
Żeby każdy mógł cokolwiek mieć, to może stworzyć za małe pieniądze eskorta szlachcica w ilości 20-30 hajduków

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 25 lis 2025, 06:37
przez Maurycy Orański
Jaśnie Oświecony Książę Samuel dobrze określił to co jest moim zamiarem.

Re: Sejm Walny XXX VII MMXXV

PostNapisane: 25 lis 2025, 07:59
przez Konrad Radziwiłł
To moze byc sluszna droga.