Rzeczpospolita Obojga Narodów,
czyli pierwsze kroki w mikronacji
Witaj przybyszu! Pierwsze, co powinieneś zrobić po przybyciu do Rzeczypospolitej, jeśli chcesz się tu osiedlić, to zadbać o swoje konto.
1) Przede wszystkim wejdź w
panel użytkownika - tam wybierz zakładkę
grupy. Na stronie, która ci się wyświetli zaznacz grupę
mieszczanie (lub inną, jeśli jesteś gościem zagranicznym lub osobą duchowną) i zatwierdź wybór klikając
wyślij (w prawym dolnym rogu, pod spisem grup). Następnie znów w tym samym panelu (klikając kółeczko po lewej stronie nazwy grupy)
zaznacz grupę mieszczanie (lub inną, do której dołączyłeś) i
kliknij "zmień domyślną grupę" (przycisk w lewym dolnym rogu - bardzo ważne,
bez tego nie zostanie zmieniony Twój kolor nicku!).
2)Kiedy już to zrobisz, w tym samym panelu użytkownika możesz ustawić swój awatar oraz podpis - pamiętaj, by pasowały one do klimatu panującego w Rzeczypospolitej.
Jeśli już to zrobiłeś, możesz przeczytać resztę tego poradnika, a następnie przywitać się z panami braćmi w
tym dziale
1. Rzeczpospolita Obojga Narodów jako mikronacjaMikronacja lub inaczej
wirtualne państwo (spotyka się również skrót:
v- państwo), to, najprościej mówiąc, symulacja państwowości w internecie. Mikronacje posiadają więc swoje wirtualne terytoria i obywateli — polityków, artystów, dyplomatów, prowadzą politykę zagraniczną i wewnętrzną, etc., etc. Rzeczpospolita jest jednym z wielu takich projektów w polskim mikroświecie (nazywanym
Polinem) i stara się odwzorować prawo, tradycję i zwyczaje Rzeczypospolitej Szlacheckiej, mniej więcej między 1500, a 1700 rokiem.
2. Rzeczpospolita- informacje ogólneRzeczpospolita Obojga Narodów zaczęła funkcjonować
06 listopada 2008 roku. Zastała założono przez pierwszego króla tej mikronacji — Augusta IV. Jego następców zawiera niniejsza
lista.
W Rzeczypospolitej panuje
Złota Wolność Szlachecka. Oznacza to, że każdy szlachcic ma realny i bezpośredni wypływ na politykę kraju. Szlachta cieszy się wieloma przywilejami ekonomicznymi i sądowymi. Zachęcamy do przeczytania
tego dokumentu, który wymienia przywileje szlacheckie.
Dodatkowo każdy szlachcic jest członkiem
Izby Poselskiej, jednego z trzech stanów sejmujących Rzeczypospolitej. Dwa pozostałe to
Izba Senatorska oraz
Monarcha. Izby Poselska i Senatorska obradują razem w
gmachu Sejmu Walnego. W skład Izby Senatorskiej wchodzą
kanclerz wielki oraz
prymas.
Sejm zwoływany jest przez króla raz na sześć miesięcy (sejm ordynaryjny), na którym brać szlachecka zajmuje się bieżącymi sprawami państwa (uchwala konstytucje sejmowe; przyjmuje, bądź odrzuca traktaty międzypaństwowe etc. etc.). Sejm zwołany może być również w sytuacji nadzwyczajnej, taki sejm nazywany jest sejmem ekstraordynaryjnym. Dodatkowo wyróżnić można sejm elekcyjny, który wybiera i proklamuje nowego monarchę w przypadku abdykacji poprzednika lub
zakończenia jego kadencji. Musisz bowiem wiedzieć, że
w wirtualnej Rzeczypospolitej król obierany jest na sześciomiesięczną kadencję.
Sejm Walny Władzę wykonawczą posiada król, który do pomocy powołuje urzędników
Kancelarii Królewskiej. W jej skład wchodzą:
- kanclerz wielki (kieruje polityką zagraniczną Rzeczypospolitej),
- podskarbi wielki (zajmuje się gospodarką kraju oraz skarbem królestwa),
- hetman wielki (dowodzi wojskiem koronnym i litewskim),
- kurator wielki (czuwa nad instytucjami kultury).
Ważnym jest, że
tylko obywatel może brać pełny udział w życiu Rzeczypospolitej. Jak nim zostać? O tym w następnym rozdziale.
Tylko szlachta może brać pełny udział w życiu politycznym kraju. 3. Wstęp do życia w Rzplitej - mieszczaństwoMieszczaństwo jest
luźnym związkiem prawnym przybysza z Rzeczpospolitą, który nie wymusza angażowania się w życie polityczne, ale pozwala na swobodną działalność gospodarczą. To idealne rozwiązanie dla
kosmopolitów niechętnie poświęcających całą aktywność jednemu państwu. Mieszczaninem zostaje automatycznie każdy, kto przybywa do Rzeczypospolitej, chyba, że dana osoba chce, by zaliczyć ją do stanu duchownego lub gości zagranicznych.
Jak dołączyć do grupy mieszczan lub dowolnej innej? Wejdź w "panel użytkownika", następnie "grupy" i wybierz tę, do której chcesz dołączyć. Musisz następnie wejść znów w panel użytkownika, tam zaś w zakładkę "grupy". Zaznaczyć (kółko po lewej stronie od nazwy grupy) grupę "mieszczanie" i kliknąć w przycisk u dołu po lewej "zmień domyślną grupę" - wtedy dopiero zmieni si twój kolor nicku.
Mieszczanie
nie posiadają obywatelstwa, ale mają prawo osiedlać się w miastach królewskich, mogą służyć w wojsku na niższych stopniach, działać w samorządnej radzie miast królewskich, zostać
burmistrzem lub
żupnikiem (godności te nadaje Rada Miast Królewskich, a jeśli nie jest ona utworzona - król), czy założyć własną sieć manufaktur, oraz kupować działki miejskie i kamienice.
Ponadto mieszczanie mają o wiele większe prawa w Nowej Kurlandii, gdzie mogą także posiadać ziemię i zdobywać stopnie oficerskie w armii!
Dobrym pomysłem na start jest złożenie wniosku do króla o zapomogę (w wysokości 2000 DPL) - pulę pieniędzy, którą dostaje każdy mieszczanin, by zacząć swą przygodę z Rzeczpospolitą.Wniosek składa się
w tym dziale.
Co z pieniędzmi zrobić? Najlepiej wykupić działkę w mieście królewskim i wybudować tam kamienicę lub manufakturę - to pozwoli ci na stały miesięczny dochód. Miasta królewskie to: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lwów, Mińsk, Kijów, Wilno i Fort Jakuba.
Ponieważ Miasta Królewskie są samorządne, posiadają one własny organ władzy, podległy jeno królowi: Radę Miast Królewskich, do której należą wszyscy mieszczanie - jej posiedzenia zwoływane są przez króla.
4. Co dalej?Gdy już zostaniesz mieszczaninem, wiele dróg rozwoju stanie przed tobą otworem. Cechą mikronacji jest to, że każdy może być w nich tym, kim zechce.
1. Jeśli interesuje cię wojsko, możesz wstąpić do oddziałów koronnych, bądź litewskich. Na ich czele stoi hetman wielki.
2. Jeśli wolisz poświęcić się nauce i kulturze, to w Rzeczypospolitej działa
Uniwersytet Krakowski.
3. Być może wolisz oddać się polityce zagranicznej. Rzeczpospolita utrzymuje stosunki dyplomatyczne z wieloma innymi mikronacjami. Funkcja ambasadora może być dobrym początkiem kariery na salonach polskiego v- świata.
4. Możesz też zająć się handlem i za pomocą karawan spróbować zbić majątek.
5. W RON istnieje wiele urzędów, które często wakują - np. jeśli lubisz tworzyć grafikę komputerową możesz zająć się tworzeniem herbarza jako herold.
6. Pamiętaj, że zawsze możesz przetrzeć swój własny szlak...
5. Szlachta: prawdziwi obywatelePo 14 dniach aktywności mieszczanin ma prawo złożyć do króla
w tym dziale wniosek o nobilitację.
Szlachta Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest jednolita, nie ma w niej podziałów. Kiedy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, mieszczanin staje się
szlachcicem.
Nobilitowany młody szlachcic winien otrzymać od króla
dyplom nobilitacyjny, a także wieś z dworkiem i spichlerzem oraz pięcioma chłopskimi chałupami oraz 5000 DPL na dalszy rozwój majatku.
Każdy obywatel, który ciężko i wytrwale pracuje dla Rzeczypospolitej może zostać wyróżniony orderem, tytułem ziemskim lub nawet tytułem książęcym.Wyróżnia się dziesięć tytułów ziemskich:
1. Wojewoda
2. Kasztelan
3. Podkomorzy
4. Starosta
5. Stolnik
6. Podstarości
7. Podstoli
8. Cześnik
9. Miecznik
10. Wojski
6. Przydatne informacjeWaluta: denar polski (DPL), który dzieli się na sto grzywien
Położenie na Polinie: Nowy Kontynent, nazywany również Vaarlandem.
Uczestnictwo w organizacja międzynarodowych: państwo- założyciel byłej Rady Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (organizacja skupiała większość państw Vaarlandu) oraz państwo- założyciel wraz z Wielką Polondią
Wielkiej Biblioteki Współpracy. Dawniej Rzeczpospolita była członkiem Organizacja Polskich Mikronacji
Gospodarka: oparta na symulacji gospodarki w systemie PIAST