Dołączenie do MBP.

Kancelaria Kanclerza jest miejscem składania wniosków do Jego Królewskiej Mości oraz zajmuje się ona polityką wewnętrzną. Mieści się w niej także kancelaria podkanclerzego, zajmująca się polityką zagraniczną.

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 18 lis 2022, 21:50

Zastanawiam się, czy w związku z możliwością dołączenia do MBP, nie powinniśmy pomyśleć o "denominacji" naszych Denarów. Kiedyś rzuciłem pomysł o Czerwonych Dukatach/Złotych. Taki CD mógłby dzielić się na 100 Groszy. Przy tym ważne jest jaka kwota aktualnie powinna stanowić owego Czerwonego Dukata. Moja propozycja w tej materii, to 10 000 DPL. Zdaję sobie sprawę, że trzeba to dokładnie przemyśleć, dokonać przewalutowania, pozmieniać Konstytucję o gospodarce, ale moim zdanie warto. Da to wreszcie możliwość wykorzystania wirtualnych pieniędzy, a to w jakiś sposób napędzi gospodarkę i szansę na fajną zabawę.

[EDIT: Po sprawdzeniu lepszą wymianą byłoby 5 000DPL = 1NDPL]
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2475
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 19 lis 2022, 18:09

Samuel Radziwiłł napisał(a):Zastanawiam się, czy w związku z możliwością dołączenia do MBP, nie powinniśmy pomyśleć o "denominacji" naszych Denarów. Kiedyś rzuciłem pomysł o Czerwonych Dukatach/Złotych. Taki CD mógłby dzielić się na 100 Groszy. Przy tym ważne jest jaka kwota aktualnie powinna stanowić owego Czerwonego Dukata. Moja propozycja w tej materii, to 10 000 DPL. Zdaję sobie sprawę, że trzeba to dokładnie przemyśleć, dokonać przewalutowania, pozmieniać Konstytucję o gospodarce, ale moim zdanie warto. Da to wreszcie możliwość wykorzystania wirtualnych pieniędzy, a to w jakiś sposób napędzi gospodarkę i szansę na fajną zabawę.

[EDIT: Po sprawdzeniu lepszą wymianą byłoby 5 000DPL = 1NDPL]


Mości Książę,
Jak najbardziej popierałem koncepcję z czerwonymi złotymi. Całkiem ciekawy jest pomysł, by nie tylko była to jednostka obrachunkowa do dużych sum, ale faktyczna jednostka i to powiązana z MBP! Ciekawa sprawa.

Podział na inną liczbę groszy byłby może ciekawszy i chyba bardziej poprawny historyczne, ale ze względu na MBP możemy rozważyć to uproszczenie, że będzie to 100 groszy.

Owszem, należałoby wymyślić przelicznik. Póżniej może to rozważę.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3413
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 21 lis 2022, 19:32

Na stronie głównej jest podane, 1 Denar = 100 Grzywien, a nie Groszy.

Jak tylko znajdę chwilkę czasu wolnego, to też posprawdzam różne opcje/możliwości. Teraz podstawowym pytaniem jest, czy tę sprawę mamy załatwić na Sejmie? A drugie, to kiedy ów sejm będzie, bo chyba nie za obecnego króla.

Jeszcze jedna kwestia- co zrobi Urbino w tym temacie? Czy może dałoby się stworzyć dodatkowe konta urbińskie w MBP?
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2475
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 21 lis 2022, 20:18

Samuel Radziwiłł napisał(a):Na stronie głównej jest podane, 1 Denar = 100 Grzywien, a nie Groszy.


A, tak. Rzeczywiście.

Ale jednak jak będziemy mieli złote/czerwone złote, to będziemy mieli 1 złoty = 100 groszy.

Samuel Radziwiłł napisał(a):Jak tylko znajdę chwilkę czasu wolnego, to też posprawdzam różne opcje/możliwości. Teraz podstawowym pytaniem jest, czy tę sprawę mamy załatwić na Sejmie? A drugie, to kiedy ów sejm będzie, bo chyba nie za obecnego króla.


Może i tak, choć z drugiej strony czy za jego panowania był już Sejm? Wydaje mi się że nie, dobrze piszę?

Samuel Radziwiłł napisał(a):Jeszcze jedna kwestia- co zrobi Urbino w tym temacie? Czy może dałoby się stworzyć dodatkowe konta urbińskie w MBP?


Sądzę że jest to do zrobienia. Pytanie natomiast, jak się do tego odnosi Książę Adriano.


Pomyślę może niedługo nad rozwiązaniami.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3413
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat » 21 lis 2022, 21:19

Historycznie złotówka to 30 groszy, więc 540 denarów, najbliżej stu denarów byłaby monetka o nazwie szóstak (108 denarów), tak jakby ktoś chciał być purystą historycznym.
Dukat miałby np. 1 008-1 0026 denarów.
Portugał ponad 10 000.
Jakub Wereszczyński-Bagrat

książę Abachazji


Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1804
Dołączył(a): 13 gru 2014, 19:55
Lokalizacja: Wereszczyn, Korona Królestwa Polskiego
Medale: 9
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Szkoła Rycerska

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 21 lis 2022, 21:49

Jak tak jednak przeliczyłem, 5000 DPL to jednak za dużo za 1 ZŁP. Za w miarę aktywny (choć nie szczególnie) miesiąc (codziennie coś pisząc np.) zarobiłoby się chyba gdzieś koło 300 ZŁP. Jeżeli ktoś zarabia na majątkach 20 000 DPL miesięcznie, byłaby to równowartość ok. 66,67 ZŁP.
Oczywiście to nie oznacza, że równo należy cenić aktywność co przychód z majątków, ale jednak 5000 DPL jako 1 zł to chyba trochę sporo.

Jak ktoś ma 2 miliony DPL, byłaby to równowartość 400 zł. Ja wiem, że 400 zł w banku nie byłoby tak łatwo zyskać, ale jednak różnica jest zbyt duża.
Gdyby wziąć przelicznik 1 ZŁ = 1000 DPL, to ktoś o majątku 2 mln DPL, miałby 2 tys. zł. Raczej bym szedł właśnie w tę stronę.

Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat napisał(a):Historycznie złotówka to 30 groszy, więc 540 denarów, najbliżej stu denarów byłaby monetka o nazwie szóstak (108 denarów), tak jakby ktoś chciał być purystą historycznym.
Dukat miałby np. 1 008-1 0026 denarów.
Portugał ponad 10 000.


Rozumiem, dziękuję za podanie danych.

Tutaj na potrzeby systemu przyjąłbym uproszczenie, tj. uznał że waluta będzie się dzielić na 100 równych części.

Myślę, że mogłyby to być złote/czerwone złote (ZŁP), dzielone na 100 groszy.

Przelicznik mógłby być następujący: 1 ZŁP = 1000 DPL.

Interesująca jest natomiast możliwość, że złotówka byłaby równa 540 denarów, jak Waszmość podał jako wartość historyczną. Na co jednak byśmy to podzielili? Może możemy przyjąć uproszczenie z groszami? Wiem, że to niepoprawne historycznie (w pewnym okresie), ale na potrzeby systemu chyba można by tak przyjąć.

Interesująca jest propozycja z dukatami mającymi wartość około 1000 denarów, to by też nam do przelicznika pasowało.

Ja bym jednak raczej obstawał za złotówkami.

Wątpliwość mam jednak do podanej przez WPana wartości dukatów. Z tego co czytam, tzw. czerwone złote określały m.in. takie monety jak dukaty. Choć może byśmy tu mieli do czynienia z 2 razy większym dukatem, no i już by się w przybliżeniu zgadzało (o ile takie były? No nie wiem...).

Przychylam się zatem do przelicznika 1 ZŁP = 540 DPL.
Co Wielmożni uważają w tej sprawie?

Co do zaś części setnych złotego, wzięlibyśmy do tego grosze czy jest to zbytnie naruszenie poprawności historycznej?


PS. Nota bene: 1 grzywna mennicza polska = 240 denarów wg Wikipedii. Ciekawe skąd ktoś to u nas wziął, że w 1 denarze mamy 100 grzywien. ;)
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3413
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Sebastian von Tauer » 22 lis 2022, 10:01

Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat napisał(a):Historycznie złotówka to 30 groszy, więc 540 denarów, najbliżej stu denarów byłaby monetka o nazwie szóstak (108 denarów), tak jakby ktoś chciał być purystą historycznym.
Dukat miałby np. 1 008-1 0026 denarów.
Portugał ponad 10 000.


Panowie, zatrzymajmy się na chwilę. W realnej RON istniały DWIE złotówki - złoty polski - wart właśnie przytoczone 30 groszy (kwota czysto obrachunkowa, nie istniała moneta o takim nominale) i czerwony złoty, czyli dukat, wart 180 groszy. Taki komentarz historyczny.

Jeśli chodzi o wielkość zarobków, to w wieku XVII twierdza wraz z bodajże 70 wsiami kosztowała 70 000 groszy, zatem czerwony złoty miał ogromną siłę nabywczą.

Wydaje mi się, że zmiana waluty wyszłaby nam na dobre. przelicznik 1 czerwoniec - 1000 DPL wydaje się odpowiedni. nie szedłbym jednak w przeliczenia inne niż dziesiętne, w żadne 30 czy 180 bym się nie bawił, zbytno to utrudni naszą sytuację. Myślę, że 1 czerwoniec - 100 groszy to dobry przelicznik, przy czym za podstawową wartość uznałbym właśnie te grosze i w groszach się rozliczał,
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat » 22 lis 2022, 13:04

Złoty polski był w obiegu od roku 1663, zaś w czasach Stanisława Augusta został podstawową jednostką monetarną (reformy ostatniego monarchy znacznie zmieniły jednak system przez co nowe złotówki stanisławowskie odpowiadały 4 groszom). Jego charakter nie był więc tylko obrachunkowy.





1. Złotówka z 1663 - potocznie zwana tymfem
2. Złotówka stanisławowska z 1766

Zaokrąglone przeliczenie jeden dukat (czerwony złoty) - 1 000 DPL mi się podoba, 540 byłoby zbyt skomplikowane i mogłoby lekko "odstraszać" przy pierwszym zetknięciu z systemem.
Jakub Wereszczyński-Bagrat

książę Abachazji


Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1804
Dołączył(a): 13 gru 2014, 19:55
Lokalizacja: Wereszczyn, Korona Królestwa Polskiego
Medale: 9
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Szkoła Rycerska

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 22 lis 2022, 16:33

Myślę, że opcja z przelicznikiem 1 zł = 1000 denarów jest dobrą opcją, a czy najlepszą?

Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat napisał(a):540 byłoby zbyt skomplikowane i mogłoby lekko "odstraszać" przy pierwszym zetknięciu z systemem.


Nie jestem przekonany. Przecież i tak dotyczyłoby to rządowej sprzedaży ZŁP.

Kolejna sprawa: czy powinien to być sztywny kurs? Państwowo może tak, ale raczej nie byłoby nic na przeszkodzie, by inne podmioty handlowały złp po innym kursie? Hmm.

Wydaje mi się, że nie najlepszym pomysłem byłoby opieranie się na ścisłej liczbie, bo jednak tamta waluta jest generowana aktywnościowo, a to nie musi iść w parze z wartością denara polskiego.

Może to nie pasuje historycznie. :-/ ale należy mieć na uwadze, że te systemy działają inaczej niż zwykły przelicznik kruszcowy.

Sebastian von Tauer napisał(a):przy czym za podstawową wartość uznałbym właśnie te grosze i w groszach się rozliczał,


Może i można by tak zrobić, jednak w systemie MBP i tak podstawową walutą byłby złp, a grosze byłyby równe setnej części tego złotego.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3413
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Konrad Radziwiłł » 22 lis 2022, 19:58

Ja uważam że 1zl to 1000 denarów byłoby najprostrza opcją, co do reszty się nie wypowiadam, ponieważ nie posiadam wiedzy adekwatnej.
Cześnik Wileński

Porucznik w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Cześnik
Cześnik
 
Posty: 1367
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Porucznik
Wykształcenie: Oficer

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kancelaria Kanclerza Wielkiego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości