Dołączenie do MBP.

Kancelaria Kanclerza jest miejscem składania wniosków do Jego Królewskiej Mości oraz zajmuje się ona polityką wewnętrzną. Mieści się w niej także kancelaria podkanclerzego, zajmująca się polityką zagraniczną.

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 29 lis 2022, 13:59

Ja uważam, że moglibyśmy dołączyć do MBP na zasadzie hybrydowej. Raczej nie jest problemem, by te 2 systemy oboj siebie funkcjonowały. Należałoby ustalić kurs, albo... jak pisze Imć Wereszczyński — oprzeć to na zasadzie wolnej giełdy.
Ewentualnie ustalić limity rządowe wykupywania ZŁP.

No tym bardziej bym przystał na tę opcję, że de facto równoległa waluta już istnieje i funkcjonuje. Tylko nie jest oficjalnie uznana przez państwo, ani używana na większą skalę.


Dziękuję za tę dyskusję, bo jak tak teraz myślę, to nie jest aż tak skomplikowane, jak mi się wczoraj wydawało.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Samuel Radziwiłł » 29 lis 2022, 15:16

Czekam na konkretny przykład, jak to będzie funkcjonowało w systemie hybrydowym. Postać z innej mikronacji chce kupić coś u nas, oraz w drugą stronę- postać od nas chce użyć swojego majątku w innej mikronacji.
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 29 lis 2022, 16:47

Gdy ktoś z zagranicy chce kupić coś u nas, to płaci poprzez MBP, jeśli zaś ma płacić w denarach, zakupuje ich odpowiednią liczbę za np. złote polskie w MBP.

Jeśli ktoś od nas chce użyć swojego majątku w innej mikronacji, to dokonuje zakupu np. złotych polskich i wykorzystuje je — lub po wymianie na inną walutę — w innych mikronacjach.

Pytanie jest następujące, czy winien istnieć stały rządowy przelicznik do rządowych transakcji walut polskich, czy pozostawiamy to giełdzie/rynkowi.

No i możliwe, że powinny zostać określone rządowe limity.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat » 29 lis 2022, 19:30

Co do takiego stałego przelicznika to interesuje mnie jedna rzecz - wszystkie pieniądze w MBP generuje aktywność, prawda?
Część dochodu osiąganego z publikowania postów idzie do nas, część do skarbu. By wymienić określoną ilość denarów na złotówki, skarb państwa musi posiadać wystarczającą ilość tych drugich, zgadza się?

Bo jeśli działa to tak jak opisałem spokojnie możemy spróbować z tym przelicznikiem, najwyżej później się to zmieni jeśli nie będzie nam odpowiadać.
Jakub Wereszczyński-Bagrat

książę Abachazji


Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1804
Dołączył(a): 13 gru 2014, 19:55
Lokalizacja: Wereszczyn, Korona Królestwa Polskiego
Medale: 9
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Szkoła Rycerska

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 29 lis 2022, 19:52

To wygląda tak, że pieniądz jest emitowany zgodnie z odpowiednim wzorem. Państwa pobierają od tego podatek, domyślnie jest to 50%.

Państwo ma skończoną ilość pieniędzy. Ponadto wraz z dołączeniem państwo otrzymuje pieniądze według aktywności z chyba dwóch ostatnich lat. Nie jestem pewien, ale chyba my otrzymalibyśmy jakieś sześćdziesiąt parę tysięcy. (?) (Łatwo można to w Leocji sprawdzić.)

Może i można by wyznaczyć przelicznik, przy czym mam wątpliwości co do przelicznika 1 ZŁP = 1000 DPL, o czym wcześniej pisałem.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat » 29 lis 2022, 21:33

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):Państwo ma skończoną ilość pieniędzy. Ponadto wraz z dołączeniem państwo otrzymuje pieniądze według aktywności z chyba dwóch ostatnich lat. Nie jestem pewien, ale chyba my otrzymalibyśmy jakieś sześćdziesiąt parę tysięcy. (?) (Łatwo można to w Leocji sprawdzić.)


O to właśnie chodziło, dziękuję za informację.

Sprawdziłem właśnie w systemie - widzę 3 540,00 D i 4 177,20 ℳ na koncie skarbu
Jakub Wereszczyński-Bagrat

książę Abachazji


Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1804
Dołączył(a): 13 gru 2014, 19:55
Lokalizacja: Wereszczyn, Korona Królestwa Polskiego
Medale: 9
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Szkoła Rycerska

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 29 lis 2022, 21:34

Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat napisał(a):
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):Państwo ma skończoną ilość pieniędzy. Ponadto wraz z dołączeniem państwo otrzymuje pieniądze według aktywności z chyba dwóch ostatnich lat. Nie jestem pewien, ale chyba my otrzymalibyśmy jakieś sześćdziesiąt parę tysięcy. (?) (Łatwo można to w Leocji sprawdzić.)


O to właśnie chodziło, dziękuję za informację.

Sprawdziłem właśnie w systemie - widzę 3 540,00 D i 4 177,20 ℳ na koncie skarbu


Tak to właśnie wygląda. Ja obecnie administruję naszym kontem (od paru już chyba miesięcy?).
Gdy oficjalnie dołączymy, zdaje się dostaniemy przelew o wartości kilkudziesięciu tysięcy (czy jakoś tak).
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Sebastian von Tauer » 29 lis 2022, 22:51

Pomysł giełdy nie wypali moim zdaniem - i to niezależnie od obecnej aktywności. By to działało, musiałoby być kilkadziesiąt - kilkaset RON-owiczów. Wtedy może znaleźliby się tacy, co by chcieli w jedną lub drugą stronę przejść. Jeśli chodzi o stały przelicznik między dwiema walutami, to obawiam się, że to też kiepski pomysł - jeśli imć Helwetyk się na to zgodzi, czeka system bardzo szybka inflacja, więc jeśli już by to miało działać, to na zasadzie wymiany w jedną stronę - możesz kupić walutę forumową, ale forumowej na tą z systemu bankowego nie wymienisz. A jeśli to tylko tak ma działać to czy... jest sens w ogóle dołączać do systemu? W istocie sprowadzi się to jeno do dodatkowe źródła dochodu za aktywność, które pobierać będą najaktywniejsi obywatele, więc i Ci, co mają masę majątków i przyśpieszymy tylko ten efekt kuli śnieżnej gromadzenia przez magnaterię dóbr.

EDIT:
wydaje mi się, żebyśmy najpierw odpowiedzieli na pytanie "co chcemy poprzez dołączenie do systemu bankowego osiągnąć" a potem sprawdzić, czy nie da się tego w prostszy sposób załatwić.

EDIT 2:
wydaje mi się - to tak odpowiadając na zadane powyżej pytanie - że dodatkowy dochód za aktywność byłby czymś, co mogłoby okazać się ciekawe dla nowych obywateli, zaczynających u nas zabawę. Czy jesteśmy w stanie wymyśleć coś dla tych osób -bo to im dochody się przydadzą, tym, co dopiero tworzą swe majątki? I czy mierzenie aktywności za pomocą liczby postów jest słuszne? Trudno bowiem zapomnieć spamu w dziale "Tego dnia" i warto nie tworzyć systemu zachęcającego do takich, pustych działań. Tu by się przydało nagradzanie za coś więcej, niż kopiuj-wklej z wikipedii i odpisywanie "dzień dobry" w każdym wątku z działu powitań na dwa lata wstecz...
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 29 lis 2022, 23:04

Przyznam, że w systemie bankowym de facto już od jakiegoś czasu jesteśmy, tyle że nie do końca oficjalnie.
Sebastian von Tauer napisał(a):najaktywniejsi obywatele, więc i Ci, co mają masę majątków

Wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Są także tacy, którzy przez lata dorobili się majątków, ale obecnie już takiej aktywności nie wykazują.

Sebastian von Tauer napisał(a):przyśpieszymy tylko ten efekt kuli śnieżnej gromadzenia przez magnaterię dóbr.

To właściwie słuszna uwaga, że może to zostać przyspieszone, a wartość denara jeszcze szybciej będzie spadać.

Nasz system jest o tyle charakterystyczny że jest stały. Nawet jak jest inflacja wielka, to dla młodych mieszkańców stosunkowo niewielkie sumy mogą się wydawać dużą ilością pieniędzy, przynajmniej tak z doświadczenia mojego, że np. tysiąc DPL to nie było tak mało. Z czasem gromadzenia majątku (a mój w sumie nie jest szczególnie wielki) wartość pieniądza dla mieszkańca spada.

Odnośnie do giełdy to de facto taka opcja już istnieje, potrzeba tylko pary wzajemnych sprzedawców-kupujących i dokonania transakcji.

Sebastian von Tauer napisał(a):jeśli imć Helwetyk się na to zgodzi, czeka system bardzo szybka inflacja


Skoro nie możemy samowolnie generować dodatkowych pieniędzy (bo tak działa system), to i nie spowodujemy gigantycznej inflacji, chyba że jakiś element pominąłem. Uważam że powinniśmy też raczej ustalić limit wymian rządowych.

Sebastian von Tauer napisał(a):jeśli już by to miało działać, to na zasadzie wymiany w jedną stronę - możesz kupić walutę forumową, ale forumowej na tą z systemu bankowego nie wymienisz


Ja właśnie myślałem raczej o tej wymianie w stronę forum -> bank.
Nie widzę problemu, by coś takiego robić.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Dołączenie do MBP.

Postprzez Sebastian von Tauer » 30 lis 2022, 09:46

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):
Sebastian von Tauer napisał(a):jeśli imć Helwetyk się na to zgodzi, czeka system bardzo szybka inflacja


Skoro nie możemy samowolnie generować dodatkowych pieniędzy (bo tak działa system), to i nie spowodujemy gigantycznej inflacji, chyba że jakiś element pominąłem. Uważam że powinniśmy też raczej ustalić limit wymian rządowych.

Sebastian von Tauer napisał(a):jeśli już by to miało działać, to na zasadzie wymiany w jedną stronę - możesz kupić walutę forumową, ale forumowej na tą z systemu bankowego nie wymienisz


Ja właśnie myślałem raczej o tej wymianie w stronę forum -> bank.
Nie widzę problemu, by coś takiego robić.


Jeśli nie możemy samowolnie generować pieniędzy, to skąd wziąć środki na wymianę waluty forumowej na tą w systemie bankowym? Bo przecież środki, co je dostaniemy na start, i te 50% zysków z aktywności, które zamiast do danej osoby trafiają do banku, skończy się. Co jeśli będę chciał moje 5 czy 6 mln. DPL wymienić? A wraz ze mną inni panowie? Gdy nagle okaże się, że państwa na skup nie stać? Wprowadzimy limity? W pewnym momencie wstrzymamy wymianę? A może zmienimy jej kurs? Niezależnie od tego, co zrobimy, okaże się ostatecznie, że waluta forumowa jest warta nic lub prawie nic i będzie sytuacja jak z dolarami i złotówką za PRL-u. Nie idźmy tą drogą. Jeszcze raz wzywam do przemyślenia tego, co chcemy zrobić, zamiast rzucać się na jakieś nowe rozwiązania bez głębszej refleksji o ich celowość, bo to jest akurat modne.

EDIT:
oczywiście ta wypowiedź nie oznacza, że jestem przeciwnikiem dołączania do systemu. Chcę jedynie, byśmy zrobili to (o ile dojdziemy do tego, że bilans zysków przewyższa straty) z głową, rozsądnie, wybierając to, co dla RON dobre.

PS.
proponuję też zrobić gdzieś listę problemów do rozwiązania, nad którymi musimy się zastanowić. Z tego, co widzę, największym problemem jest to, że chcemy zjeść ciastko i mieć ciastko - być w systemie opartym o aktywność, a jednocześnie czerpać zyski z majątków ziemskich - bo w tym leży problem, tak?
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kancelaria Kanclerza Wielkiego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron