|
przez Pius IV » 31 lip 2011, 20:37
Wasza Królewska Mość, Czcigodni Senatorowie! Przedstawiam Wam zmodernizowaną Ustawę o tytułach arystokratycznych, która rozweseli nieco nasz zatwardziały system nobilitacyjny  . Otwieram debatę na tym projektem  . Ustawa Senatu Królewskiego Rzeczpospolitej Obojga Narodów
z dnia 31 lipca Roku Pańskiego Dwutysięcznego Jedenastego
„O tytułach arystokratycznych Rzeczpospolitej”.Art. 1Niniejsza ustawa jest prawną regulacją związaną z tytułami szlacheckimi, arystokratycznymi i honorowymi w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Art. 2Tworzy się niniejszym tytuły szlacheckie, począwszy od najwyższego: 1. Diuk 2. Margrabia 3. Hrabia 4. Wicehrabia 5. Baron 6. Baronet 7. Kawaler Art. 3Tworzy się niniejszym tytuły arystokratyczne, począwszy od najwyższego wraz z przysługującą tytulaturą: 1. Król – Jego Królewska Mość, Jego Królewski Majestat, Jego Miłość, Jego Wysokość. 2. Arcyksiążę – Jego Arcyksiążęca Wysokość, Jego Miłość, Jego Wysokość. 3. Wielki Książę – Jego Wielkoksiążęca Wysokość, Jego Wysokość. 4. Książę – Jego Książęca Mość, Jaśnie Oświecony, Jego Wysokość. Art. 4Tworzy się niniejszym tytuły honorowe, począwszy od najwyższego, wraz z przysługującą tytulaturą: 1. Król senior – Jego Królewska Wysokość, Jego Królewska Łaskawość, Jego Wysokość. 2. Wicekról – Jego Królewska Mość(tylko w przypadku pełnienia obowiązków królewskich w drodze upoważnienia Króla), Jego Królewska Wysokość, Jego Wysokość. 3. Lord protektor – Jego Wysokość. Art. 5Tytuły szlacheckie, arystokratyczne i honorowe nadaje Król Rzeczpospolitej Obojga Narodów w drodze Dekretu Królewskiego. Art. 6Tytułów szlacheckich, arystokratycznych i honorowych (za wyjątkiem Króla) pozbawić może Król Rzeczpospolitej i Arbitraż Królewski, na mocy prawomocnego wyroku. Art. 7Tytuły szlacheckie, arystokratyczne i honorowe może zdobyć każdy obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz gość zagraniczny, w uznaniu zasług położonych dla kraju. Wniosek o przyznanie tytułu arystokratycznego może złożyć obywatel z godnością Arcyksięcia, Diuka oraz z godnościami honorowymi. Art. 8Tytuł Króla Seniora Rzeczpospolitej może zostać nadany każdemu obywatelowi, z wyjątkiem Króla ustępującego z tronu – w takim przypadku, Król otrzymuje tytuł „atomatycznie”. Art. 9Tytuł honorowy Wicekróla Rzeczpospolitej ma możliwość zmiany swoich właściwości na zakres obowiązków powierzonych przez Króla w drodze upoważnienia. Art. 10Tytuł honorowy Lorda Protektora Rzeczpospolitej posiadają każdorazowo regenci sprawujący władzę w imię Monarchy (chyba, że Król postanowi inaczej) do czasu pełnienia obowiązków oraz wszyscy obywatele, którzy zostaną do niego nominowani. Art. 11Tracą moc wszystkie przepisy regulujące kwestię tytułów szlacheckich, arystokratycznych i honorowych w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej. Art. 12Ustawa wchodzi w życie z chwilą zatwierdzenia przez Senat Królewski lub z chwilą powołania jej Dekretem Królewskim z Mocą Ustawy przez Króla Rzeczpospolitej. Zapraszam do debaty  !
/-/ Pius IV
-
-

- Zmarły
-
- Posty: 1678
- Dołączył(a): 06 gru 2010, 14:55
- Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
- Medale: 12
-
-
-
-
- Wykształcenie: Profesor doktor hab.
przez Henryk Horoch » 01 sie 2011, 10:30
Wasza Królewska Mość, Wysoka Izbo. Ustawa w podobnym kształcie funkcjonowała już za panowania króla Jerzego I wprowadzona dekretem z mocą ustawy. Kolejni władcy dokonali jej zmian i myślę że słusznie, bo szeroki wachlarz tytułów które zawiera nie ma nic wspólnego z Polską tradycją w tym zakresie. Ustawa obejmuje praktycznie wszystkie tytuły jakie funkcjonowały w obrębie państw Europejskich na przestrzeni wieków, dlatego nie ukrywając jestem sceptycznie nastawiony do zapisów w niej przedstawionych. Dodatkowo wprowadza się kila błędnych pojęć, które są powieleniem błędów w tytulaturze innych mikronacji, i tak:
1. Król nie jest tytułem arystokratycznym, tylko monarszym, podobnie jak cesarz. Proszę pamiętać, że król jest suwerenem. 2. Arcyksiążę i Wielki Książę to jedno i to samo z tą różnicą, iż pierwszy był tytułem funkcjonującym w państwach zachodniej Europy, drugi we wschodniej. 3. Diuk to książę nie będący krwi królewskiej przywiązany do jurysdykcji ziemskiej. Książę krwi królewskiej to Princeps. Podział ten był stosowany jedynie w krajach Europy Zachodniej, na wschodzie funkcjonował tytuł książę. 4. Wicehrabia jest to tytuł odnoszący się do rodziny hrabiowskiej z prawem primogenitury, gdzie tytuł hrabiego przysługiwał jedynie najstarszemu członkowi rodu, a wtedy tytuł wicehrabiego przypada jego synowi. Stosowany rzadko i wyłącznie w krajach Europy Zachodniej. 5. Markiz to tytuł równorzędny z Margrabią stosowany w Anglii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i bodajże Japonii. 6. Baronet to najwyższy stopień wśród niższej szlachty angielskiej, w innych krajach nie nadawany. 7. Kawaler tytuł niższej szlachty, stojący tylko powyżej szlachty nieutytułowanej. Używany w Anglii i Francji. Pozostałe kraje Europy odnoszą ów tytuł raczej do Orderów (Kawalerów Orderowych). Na gruncie polskim dokumenty nazywają szlachtę właściwą nobilitas.
Co do tytułu Wicekróla, to odnosi się on do urzędnika królewskiego, sprawującego władzę nad danym terytorium w imieniu swojego władcy. Więc jest niczym innym jak namiestnikiem królewskim, przeważnie na terytoriach zamorskich. Gdybyśmy mieli go wprowadzić i tytuły te nadać namiestnikom (czemu jestem przeciwny) trzeba by dokonać zmian w konstytucji. Zastrzeżenie moje budzi też sam podział na tytuły szlacheckie i arystokratyczne. Wszystkie tytuły powyżej barona odnoszą się do szlachty utytułowanej i były traktowane jako magnackie. Szlachta w Rzeczpospolitej teoretycznie nie była podzielona, w praktyce podział ten jedna istniał i był związany z zamożnością danego rodu i obejmował: zaścianek (gołotę) pisani jako urodzeni, posesjonatów (na jednej lub kilku wsiach) pisani jako nobiles i karmazynów (wielkie, znaczące rody).
Przepraszam za swój przydługi wywód, sprawę jedna tratuję z najwyższą powagą.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch
-
-

- Zmarły
-
- Posty: 2325
- Dołączył(a): 02 gru 2010, 16:03
- Medale: 10
-
-
-
-
przez Henryk Horoch » 01 sie 2011, 11:49
Wasza Królewska Mość, Wysoka Izbo
Reasumując, proponuję wprowadzić kilka istotnych zmian w zapisach niniejszej ustawy. By całość była czytelna przedstawiam je w formie tekstu jednolitego.
Ustawa Senatu Królewskiego Rzeczpospolitej Obojga Narodów
z dnia X sierpnia Roku Pańskiego Dwutysięcznego Jedenastego
„O tytułach arystokratycznych Rzeczpospolitej”.
Art. 1 Niniejsza ustawa jest prawną regulacją związaną z tytułami szlacheckimi i honorowymi w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Art. 2 Tworzy się niniejszym tytuły szlacheckie wraz z przysługującą tytulaturą, począwszy od najniższego:
1. Kawaler (Imć Pan) 2. Baronet (Waszmość Pan)
Art. 3 Tworzy się niniejszym tytuły arystokratyczne wraz z przysługującą tytulaturą, poczynając od najniższego:
1. Baron (Jaśnie Pan) 2. Burgrabia (Wielmożny Pan) 3. Hrabia (Jaśnie Wielmożny Pan) 4. Margrabia (Jego Wielmożność) 5. Książę (Jego Książęca Mość) 6. Arcyksiążę (Jego Arcyksiążęca Wysokość, Jego Wysokość)
Art. 4 Ustanawia się niniejszym tytuł monarszy Króla Polski przysługujący wyłącznie władcy Rzeczpospolitej (Jego Królewska Mość, Jego Królewski Majestat, Jego Miłość, Jego Wysokość)
Art. 5 Tworzy się niniejszym tytuły honorowe, wraz z przysługującą tytulaturą:
1. Król Senior (Jego Królewska Wysokość, Jego Wysokość) 2. Wicekról – (Jego Wysokość)
Art. 6 Wszystkie tytuły szlacheckie, arystokratyczne i honorowe nadaje Król Polski, władca Rzeczpospolitej Obojga Narodów w drodze Dekretu Królewskiego.
Art. 7 Tytułów szlacheckich, arystokratycznych i honorowych pozbawić może Król Polski i Arbitraż Królewski, na mocy prawomocnego wyroku.
Art. 8 Tytuły szlacheckie i arystokratyczne może otrzymać każdy obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz gość zagraniczny, w uznaniu zasług położonych dla Rzeczpospolitej. Wniosek o przyznanie tytułu szlacheckiego lub arystokratycznego może złożyć obywatel z godnością Arcyksięcia lub Księcia, oraz z godnościami honorowymi.
Art. 9 Tytuł honorowy Króla Seniora przysługuje wyłącznie władcy Rzeczpospolitej który abdykował.
Art. 10 Tytuł honorowy Wicekróla, posiadają każdorazowo na czas pełnienia obowiązków, regenci sprawujący władzę w imię Monarchy, chyba, że Król postanowi inaczej.
Art. 11 Tracą moc prawną wszystkie przepisy regulujące kwestię tytułów szlacheckich, arystokratycznych i honorowych w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej.
Art. 12 Ustawa wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Senat Królewski i zatwierdzenia przez Króla Polski.
(-) gen. płk. Henryk książę Horoch
-
-

- Zmarły
-
- Posty: 2325
- Dołączył(a): 02 gru 2010, 16:03
- Medale: 10
-
-
-
-
przez Pius IV » 01 sie 2011, 11:57
Panie Hetmanie. Ja zaś jestem przeciwny Pańskiemu zdaniu, otóż tytulatura w krajach wirtualnych jest tytulaturą NIEZALEŻNĄ od świata realnego i kompetencje, sposób nadawani i honorowość poszczególnych osób może określi jedynie kompatybilna, powołana do tego Ustawa. Jeżeli nasza tytulatura skupiała się jedynie na 5 tych samym tytułach, to była nudna. Awans był szybki, i obywatel z godnością książęcą miał "w nosie" Rzeczpospolitą - ja zaś tego nie chcę. Bogato zdobione dobrodziejstwa nadawane przez Król zachęcają obywateli do ciągłej pracy, i tak powinno być. Wicekról NIE JEST absolutnie tym samym co namiestnik. Namiestnik jest tylko urzędnikiem, sprawującym władzę na danym terenie (wojewoda). Wicekról zaś jest zastępcą samego Monarchy - sprawuje w Jego imieniu określoną w upoważnieniu władzę. Tytuł markiza WYWODZIŁ się od Margrabiego, lecz hierarchicznie jest od niego wyższy, ponieważ jest tuż pod samym tytułem książęcym. Zalecam lekturę chociażby popularnej wikipedii. A wręcz przytoczę z niej cytat: Pierwotnie powstał z tytułu margrabiego (zarządcy marchii w czasach nowożytnego cesarstwa rzymskiego), dopiero w późniejszym okresie nabrał cech dziedzicznego tytułu arystokratycznego, choć nadawano też tytuły margrabiowskie osobiste (nie dziedziczne). Jako tytuł arystokratyczny znajduje się w hierarchii na drugim miejscu, zaraz po księciu, a przed hrabią.
To sprawę wyjaśnia  . Chciałbym, by w Rzeczpospolitej obywatele mieli na co pracować, by mieli różnorodność swoich tytułów, by zawsze "było o co walczyć". Nasza hierarchia jest skromna i tytuły nie są niczym znamienitym. Sądzę, że moje stanowisko zostanie zrozumiane  .
/-/ Pius IV
-
-

- Zmarły
-
- Posty: 1678
- Dołączył(a): 06 gru 2010, 14:55
- Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
- Medale: 12
-
-
-
-
- Wykształcenie: Profesor doktor hab.
kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska
Powrót do Archiwum Sejmu Walnego
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
|
|