Odezwa Hetmana Wielkiego

Kancelaria Hetmańska zajmuje się sprawami wojskowymi, jest to też miejsce, gdzie można wstąpić do wojsk Rzeczypospolitej.

Odezwa Hetmana Wielkiego

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 08 lip 2022, 01:50

Obrazek

Gniezno,
dnia 8 lipca R.P. MMXXII

Odezwa
Imci Hetmana Wielkiego

do żołnierzy, mieszkańców Rzeczypospolitej i innych zainteresowanych

Żołnierze!
Drodzy Państwo!

Z łaski i woli Jego Królewskiej Mości otrzymawszy buławę hetmańską, godności wynikającej z tego zaszczytu chciałbym uczynić zadość. Takoż chciałbym wypełnić chęć Króla Imci, by wojsko nasze na nogi postawić. Rzeczpospolita, ostatnimi czasy aktywności pewnej uzyskawszy, potrzebuje stanąć na nogi po okresie marazmu. Wojsko nasze, niestety, nie w waleczności i sile, lecz w zastoju stoi. Nie dla pomstowania ni dla zawiści to rzekę, jeno iż naprawić ten stan trzeba, peroruję. Zaniedbaliśmy armię naszą, podnieść ją na nogi i nam przynależy. Tę armię, co siłą polsko-litewskiego oręża wrogie potęgi miażdżyła.

Pierw zachęcę tych, co w sile zbrojnej naszej służyć pragną, coby wstąpili do niej i wsparli nas w odbudowie.

Teraz zaś ogłoszę parę kwestyj, w ramach planu wojsk naszych wzmocnienia między innymi się zawierających:
  • W niedalekiej przyszłości dokonam przeglądu wojsk naszych. Zawezwę żołnierzy, by stawili się z wojskiem w określonym miejscu i zaprezentowali oddziały.
  • Zamierzam dokonać uporządkowania działów związanych z wojskiem, a także by i wątpliwości nie było, gdzie co ogłaszać należy.
  • Dobrą rzeczą byłoby zorganizowanie ćwiczeń wojskowych, jak i rozmaitych zwiadów.
Nie wiem, jak moje zarządzanie wojskiem naszym w owocach wyglądać będzie, ale mam nadzieję, że choć trochę podnieść się je uda.

Wspomnę także i pewną kwestię, nad którą się zastanawiam: czy właściwe jest, że nasz dział wojskowy jest ukryty? Ja rozumiem, też w pewien sposób jestem przywiązany do obecnego stanu rzeczy, ale może tak nie powinno być. Warto się może zastanowić, czy widok tegoż nie przyciągnąłby kogo do Rzeczypospolitej? Co Wielmożni uważają?

Drodzy Żołnierze, Wielmożni Państwo,
Liczę, że wspomożecie mnie w misji ożywienia wojsk naszych.


Dziękuję bardzo!

Pro Fide, Lege et Rege!


Hetman Wielki
Michał Lubomirski

Obrazek
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Odezwa Hetmana Wielkiego

Postprzez Maurycy Orański » 08 lip 2022, 09:21

Jaśnie Wielmożny Hetmanie,
Staję do dyspozycji Waszej Wielmożności.
Co do ukrycia działu to uważam że nie powinien być ukryty. Na ten brak realizmu należy pozwolić ponieważ zupełnie zgadzam się że może on być potężna reklama.
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,
admirał królewskiej floty koronnej

Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3763
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Admirał
Gadu-Gadu: 60564017
Wykształcenie: Wojskowe

Re: Odezwa Hetmana Wielkiego

Postprzez Konrad Radziwiłł » 08 lip 2022, 10:14

Jasnie Hetmanie,
Ja również tak uwazam.
Cześnik Wileński

Porucznik w Bracławskim Pułku Kawalerii

Pan na Holszanach i Witebsku

Obrazek

Obrazek



Avatar użytkownika
Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość
 
Posty: 1293
Dołączył(a): 15 maja 2021, 14:52
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 4
Order Zasługi RON VI (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Amarantowa Wstążka (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Porucznik
Wykształcenie: Oficer


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Kancelaria Hetmana Wielkiego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości