RAPTULARZ - PAMIĘTNIK KRÓLEWSKI

Dwór Jego Królewskiej Mości

RAPTULARZ - PAMIĘTNIK KRÓLEWSKI

Postprzez Stanisław » 24 kwi 2024, 10:25

RAPTULARZ
STANISŁAWA
KRÓLA


Obrazek



Avatar użytkownika
Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość
 
Posty: 71
Dołączył(a): 02 mar 2020, 12:05

Re: Raptularz

Postprzez Stanisław » 24 kwi 2024, 10:36

Dano w dniu XXIV IV MMXXIV

Chociaż koronowany jeszczem oficjalnie nie został, obdarzony wyborem przez brać szlachecką przystąpiłem do swoich obowiązków. Choć jestem jeszcze z dala od Rzeczypospolitej w swojej kwaterze wraz ze swym sekretarzem osobistym, począłem sporządzać listy do szlachciców, których sobie upatrzyłem na urzędy kancelaryjne. Czas nagli, bo państwo potrzebuje po czasie posuchy mocnego przywództwa i ożywienia. Oby kandydaci zgodzili się wspomóc swego króla jegomościa w trudnym okresie a szlachta nabrała ochoty do działania!



Avatar użytkownika
Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość
 
Posty: 71
Dołączył(a): 02 mar 2020, 12:05

Re: RAPTULARZ - PAMIĘTNIK KRÓLEWSKI

Postprzez Olbracht Łaski » 25 kwi 2024, 12:50

Do rąk królewskich trafił list od posła Olbrachta Łaskiego, szlachcica oraz posła z województwa łęczyckiego, z wyrazami poparcia oraz przysięgą wierności dla obranego króla-elekta i już wkrótce, po mającej nastąpić oficjalnej koronacji, Miłościwego Króla Jegomości w Rzeczypospolitej Obojga Narodów ;)

W liście można było między innymi przeczytać:

" Wasza Królewska Mość! Pewne sprawy będą wymagać szybkiej interwencji Jego Królewskiej Mości, jak przedłużający się konflikt ze Szwecją na Bałtyku oraz w Inflantach, potencjalne zagrożenie od strony Moskwicinów, ciągle niezadowolonych od zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczplitej i pragnących złamać warunki pokoju zawartego przed kilku laty, a do tego jeszcze w Rzeszy cały czas trwa wojna Habsburgów z koalicją luterańskich książąt niemieckich, wspieranych przez państwa ościenne, zainteresowane osłabieniem Austrii. O ciągle wybuchających buntach Niżowców, oprócz tego prowokujących swoimi wyprawami czajkami na Morze Czarne Turków i Tatarów nawet nie chcę wspominać Jego Królewskiej Mości, bo to jest chleb powszedni dla tamecznej szlachty i ludności.

Oby Bóg był dla Waszej Królewskiej Mości oraz dla całej Rzeczypospolitej Obojga Narodów łaskawy!".



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 81
Dołączył(a): 25 cze 2023, 12:34
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: wyższe

Re: RAPTULARZ - PAMIĘTNIK KRÓLEWSKI

Postprzez Stanisław » 06 maja 2024, 09:00

Dano w dniu VI V MMXXIV

Bal się jeszcze nie zakończył, ale już tera rzec mogę, żem wielce kontent z jego przebiegu. Rad jestem wielce z przybycia wielu gości z obcych stron i pojawienia się szlachty i mieszczaństwa na obchodach. Czas już wysupłać z koronnej kiesy trochę grosza dla podzięki za pracę. Akuratnie wyszło!



Avatar użytkownika
Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość
 
Posty: 71
Dołączył(a): 02 mar 2020, 12:05

Re: RAPTULARZ - PAMIĘTNIK KRÓLEWSKI

Postprzez Stanisław » dzisiaj, 10:34

Wydałem dnia dzisiejszego dekret o uznaniu za zmarłych dwóch zasłużonych dla naszej społeczności osób - Wilhelma Orańskiego oraz Mikołaja Dredera, który był przez dłuższy czas naszym prymasem. Gorzka to rzecz, lecz konieczna być wiernym prawom ustanowionym przez naród. Proszę o ujawnienie się osób, jeśli takowe istnieją, które są w posiadaniu testamentów ww. Jeśli takowych nie ma, proszę o przybycie najbliższych krewnych celem przekazania dobytku zmarłych (mogą to oznajmić nawet tutaj).



Avatar użytkownika
Jego Królewska Mość
Jego Królewska Mość
 
Posty: 71
Dołączył(a): 02 mar 2020, 12:05

Re: RAPTULARZ - PAMIĘTNIK KRÓLEWSKI

Postprzez Maurycy Orański » dzisiaj, 17:41

Ja jestem najstarszym, i niestety jedynym żyjącym synem Pana Wilhelma
(-) Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
Hetman Wielki
wicekról Nowej Kurlandii
wojewoda sandomierski,
pan na Tarnowie,


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 3801
Dołączył(a): 21 kwi 2016, 14:36
Lokalizacja: Tarnów
Medale: 21
Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari III (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON II (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (4) (1)
Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Medal za Długoletnią Służbę I (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki
Wykształcenie: Wojskowe


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Dwór Królewski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości