Wieści z MAW

Wieści z MAW

Postprzez Michał apo Zep » 02 lip 2012, 20:22

An meine Völker!
Népeimhez!

W tych słowach, zarezerwowanych dla monarchy, zwracam się do Was po raz ostatni. Dziś jeszcze podpiszę akt abdykacji i przekazania tronu w nowe, mam nadzieję lepsze, ręce - Jaśnie Wielmożnego Grófa Tivadara Zoltána Szücsa. Akt zyska moc prawną w środę 4 lipca.

Niektórych moje słowa zdziwią, może ucieszą, a nawet i zasmucą. Franciszek Józef, który panuje nieprzerwanie od siedmiu lat, który czasowo "przegonił" legendę Piotra Mikołaja, nagle odchodzi. Nie jak Ferdynand Dobrotliwy, w wyniku rewolucji, nie jak inni władcy austriaccy, którzy nie potrafiliby zrezygnować z władzy w żadnym wypadku - wszak władzę nadano im z boskiej mocy i tylko ona może im to odebrać.

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze tym poglądem gardziłem. Uważałem też mojego "imiennika", Franciszka Józefa I, za miernego przywódcę, skoro nie potrafił stworzyć warunków, by jego następcy byli zdolni objąć tron, który im pozostawił.

Jestem założycielem Monarchii Austro-Węgierskiej, tym bardziej jest mi droższa. Dlatego tak mocno zdaję sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą kurczowe trzymanie się władzy, którą ktoś młodszy i bardziej energiczny może wykorzystać lepiej niż ja. Kilkakrotnie słyszałem, że stałem się swego rodzaju symbolem Monarchii - ogromnie mnie to cieszy, zwłaszcza że być symbolem tak wspaniałej społeczności to naprawdę powód do dumy. Jednakże moment, kiedy jest się symbolem, jest też momentem by wybrać - czy pielęgnować nadal symbol, czy może wykorzystując go, oddać przywództwo komuś innemu?

Ja wybrałem, zdecydowałem się na odejście w chwili, kiedy nie stałem się martwym symbolem. Moment ten nie jest dla Monarchii szczytem jej możliwości, ale też nie jest katastrofą. Wierzę, że tym, co jest dla niej najlepsze, jest właśnie zmiana na tronie.

Uwierzyłem też w grófa Szücsa jako godnego następcę tronu. Zdaję sobie sprawę, że sympatie i antypatie istnieją nieprzerwanie, ale też cieszę się z tego, bo to znaczy, że mój następca jest osobą, która w Monarchii zawsze działała aktywnie i z pełnym zaangażowaniem. Jeszcze większą radością napawa mnie fakt, że gróf Szucs w wielu sprawach ma ode mnie zupełnie odmienne poglądy, że nie stanowi mojej kopii - po cóż byłaby zmiana na tronie, gdyby styl panowania nie uległ zmianie?

Pragnę poprosić wszystkich Austriaków i Węgrów, by okazali nowemu monarsze swój szacunek i estymę. Jednocześnie wierzę, że ów respekt będzie w pełni zasłużony, bo nie tytuł ani uprawnienia tworzą autorytet, ale właśnie praca i godne zachowanie.

Wszystkim Austriakom i Węgrom dziękuję za piękne chwile - z tego, co mi się udało, pozostanę dumny, a za wszelkie niepowodzenia przepraszam i ufam, że błędy te się nie powtórzą po mojej abdykacji.

(-) FJ II, I. R., m. p.



(-) Artur Korwin-Czartoryski
Ambasador RON w MAW
(-) Michał apo Zep
Książę Surmenii



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 902
Dołączył(a): 25 gru 2011, 05:22
Lokalizacja: Warszawa
Medale: 3
Order Virtuti Militari II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury I (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Wykształcenie: wyższe

Re: Wieści z MAW

Postprzez Pius IV » 02 lip 2012, 20:27

Mości Baronecie,
dziękujemy za wiadomości.
Pragnę jednakowoż zawiadomić, że dzięki życzliwości Ekscelencji Victorio Martuusa, Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości Franciszka Józefa II oraz gróf'a Szucsa, wiedziałem o tym z dużym wyprzedzeniem ambasady :D. Nie mniej cieszę się, że placówka aktywnie działa i raz jeszcze dziękuję za informację :D.
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Wieści z MAW

Postprzez Marek Wiktorowicz » 03 lip 2012, 12:34

Jego Cesarska i Królewska Mość godnego wybrał sobie następcę, jednak czy cesarz nie miał synów?
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wieści z MAW

Postprzez Pius IV » 03 lip 2012, 16:47

Miał, jednakże jeden zmarł, a drugi - szczerze mówiąc - nie wiem, czy jeszcze działa :).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Wieści z MAW

Postprzez Marek Wiktorowicz » 03 lip 2012, 23:11

Rozumiem :)

No cóż, w tej sytuacji wielkim plusem jest osoba następcy - człowiek kompetentny i obyty. Wierzę, że dobrze poprowadzi Monarchię :)
Obrazek

/-/ Marek Paweł Wiktorowicz
Książę Urbino



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 2754
Dołączył(a): 31 sie 2011, 10:44
Medale: 13
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari II (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Świętego Jerzego I (1)
Order Świętego Jerzego II (1) Order Księcia Włodzimierza II (1) Krzyż Monarchii I (1)
Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Gwiazda Mołdawii (1)

Re: Wieści z MAW

Postprzez Pius IV » 04 lip 2012, 08:45

Eminencjo, wszyscy w to wierzymy :).
/-/ Pius IV



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1678
Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:55
Lokalizacja: Apostolskie Miasto Rotria
Medale: 12
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Przyjaźni i Współpracy I (1) Krzyż Monarchii I (1) Medal Wojska (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Wykształcenie: Profesor doktor hab.

Re: Wieści z MAW

Postprzez Maksymilian Teodor I » 07 lip 2012, 11:33

Rudolf nie jest synem JCKW Franciszka Józefa II. Jest jego wnukiem - to tak w kwestii sprostowania. ;)



Gość zagraniczny
 
Posty: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, 14:12
Medale: 1
Order Przyjaźni i Współpracy I (1)


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Archiwum Państwowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości