VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Rada będąca sejmikiem dla miast królewskich.

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Gagik Bagratowicz » 06 lis 2021, 16:33

W związku z dyskusją na sejmie żądam, by nasz przedstawiciel na nim, p. Lisewicz, wyraził nasz sprzeciw wobec pomysłów opodatkowania stanu mieszczańskiego, zaś poparł królewski pomysł czerpania zysków przez Miasta Królewskie ze sprzedaży działek w nich.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Maciej Gerwazy Lisewicz » 06 lis 2021, 22:34

Niestety ostatnio nie miałem czasu, ale właśnie wypowiedziałem się na Sejmie.




Pierwsza sprawa, jaką musimy omówić, to uchwała o szkatule. Tak jak to pisałem na poprzednim posiedzeniu, kilka punktów jest zdecydowanie do wycofania.

Uchwałą nr 1 IV RMK o Szkatule Miast Królewskich mówiąca napisał(a):

1. Ustanawia się Szkatułę Miast Królewskich, która ma pełnić funkcję skarbu Miast Królewskich.
2. Dysponentem Szkatuły Miast Królewskich jest Rada Miast Królewskich, która pokrywa z niej swoje bieżące wydatki.
3. Każdy mieszczanin zobowiązany jest do opłacania comiesięcznych składek w wysokości 50 DPL.
4. Gdy mieszczanin nie ma środków do opłacenia składki, to po zawiadomieniu w odpowiednim wątku o zaistniałej sytuacji, może ją opłacić w następnym miesiącu.
5. W przypadku nieopłacania składek i niepoinformowaniu o sytuacji wyjaśnionej w punkcie 4, sprawa zostanie skierowana do Trybunału Głównego.

6. Każdy mieszkaniec Rzeczypospolitej może dobrowolnie przekazać dowolną sumę pieniędzy do Szkatuły Miast Królewskich.
7. Mieszczanie regularnie opłacający składki mają prawo do pożyczania pieniędzy od Miast Królewskich. Pożyczoną kwotę muszą spłacić, wraz z kwotą oprocentowania wynoszącą 10% pożyczonej kwoty, w ustalonym terminie.
8. Termin spłacenia pożyczki jest ustalany na bieżąco przez RMK w uzgodnieniu z pożyczkobiorcą.
9. Gdy pożyczka nie zostanie spłacona w określonym terminie naliczone zostaną dodatkowe koszty:
Jednorazowa opłata w wysokości 20% wartości pożyczki.
10. Gdy pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki miesiąc po ustalonym terminie spłaty, sprawa ta zostanie skierowana do Trybunału Głównego.
11. Jeżeli stan Szkatuły jest niższy niż 200 DPL albo niższy lub równy wysokości pożyczki, nie będzie możliwe pożyczenie pieniędzy od RMK.

12. W nadzwyczajnych sytuacjach RMK może nie udzielić pożyczki mocą decyzji.



Zaznaczone na czerwono punkty, moim zdaniem należałoby usunąć. Te na szaro zmienić. Do całości coś dodać, jeśli znajdzie się taka potrzeba.

Następnie trzeba pomyśleć, czy lepiej będzie wycofać tę uchwałę i uchwalić nową, czy dokonać nowelizacji i poprawić te rzeczy.
chor. Maciej Gerwazy Lisewicz
Podskarbi Wielki
Burmistrz Królewskiego Miasta Krakowa
Goniec Herbowy
Pisarz Skarbowy ds. Miast Królewskich





Avatar użytkownika
Burmistrz
Burmistrz
 
Posty: 419
Dołączył(a): 31 gru 2019, 15:09
Lokalizacja: Kraków
Medale: 5
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: Podskarbi Wielki
Stopień: Chorąży

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Gagik Bagratowicz » 06 lis 2021, 22:56

Dziękuję za wypowiedź na sejmie. Musimy bronić swych praw; niech szlachta pamięta, że Rzeczpospolita to nie tylko szlachetnie urodzeni!

Skoro przepisy te i tak pozostają praktycznie martwe (nie pamiętam, by ktoś poza mną i p. przewodniczącym Rady płacił składki), proponuję uczynić je dobrowolnymi, podobnie jak ich wysokość. Zamiast nakazu, zachęta ze strony Rady. Nie widzę natomiast potrzeby zmian punktów zaznaczonych na szaro.

Jak już p. przewodniczący wspomniał na sejmie, warto pomyśleć o różnego rodzaju inwestycjach, które będą przynosić zysk Szkatule i staną się - wobec zniesienia obowiązkowych składek - podstawowym (obok dochodów ze sprzedaży działek) sposobem jej funkcjonowania.

Chciałbym też podać pod decyzję Rady pomysł istnienia osobnych szkatuł miast. Nie zamierzam uszczuplać Szkatuły ogólnej, dlatego czerpały by one środki z darowizn. Przyznam, że chciałbym przeprowadzić we Lwowie kilka inwestycji jako burmistrz, a nie mam jak tego uczynić, chyba że sięgając po środki z własnej kieszeni.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 07 lis 2021, 12:14

Popieram Burmistrza Lwowa.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Jan Heweliusz » 09 lis 2021, 20:40

Zgadzam się z częścią postulatów O. Gagika Bagratowicza, Burmistrza Lwowa. Blisko mi do propozycji zaprezentowanej przez Jego Królewską Mość. Myślę, że możemy ją poprzeć. :)
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 74
Dołączył(a): 26 maja 2021, 13:53
Lokalizacja: Gdańsk
Medale: 2
Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 0
Wykształcenie: samouk

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Maciej Gerwazy Lisewicz » 12 lis 2021, 16:21

Nie wiem, czy tworzenie kolejnych szkatuł jest potrzebne. Sądzę, że jeśli któryś z burmistrzów będzie chciał otrzymać dofinansowanie ze szkatuły miast, to gdy dostanie zgodę, otrzyma dotację. Proszę zauważyć, że ja również będę musiał dostać taką zgodę, ponieważ nie ja rządzę nad miastami.

W tym celu można by utworzyć stały urząd, który nie byłby rozwiązywany, tak jak RMK. Zajmowałby się on szkatułą, jej prowadzeniem oraz zgodami na dotacje dla burmistrzów miast na inwestycje. Rozpatrywałby również wnioski o pożyczki dla zwykłych mieszczan. Mógłby się składać z 2-3 osób, choć 3 to trochę dużo zważywszy na ilość aktywnych mieszczan...

Co o tym Państwo sądzą?
chor. Maciej Gerwazy Lisewicz
Podskarbi Wielki
Burmistrz Królewskiego Miasta Krakowa
Goniec Herbowy
Pisarz Skarbowy ds. Miast Królewskich





Avatar użytkownika
Burmistrz
Burmistrz
 
Posty: 419
Dołączył(a): 31 gru 2019, 15:09
Lokalizacja: Kraków
Medale: 5
Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: Podskarbi Wielki
Stopień: Chorąży

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 12 lis 2021, 18:16

Popieram Burmistrza Krakowa.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: VII Posiedzenie Rady Miast Królewskich

Postprzez Gagik Bagratowicz » 12 lis 2021, 18:23

Maciej Gerwazy Lisewicz napisał(a):Nie wiem, czy tworzenie kolejnych szkatuł jest potrzebne. Sądzę, że jeśli któryś z burmistrzów będzie chciał otrzymać dofinansowanie ze szkatuły miast, to gdy dostanie zgodę, otrzyma dotację. Proszę zauważyć, że ja również będę musiał dostać taką zgodę, ponieważ nie ja rządzę nad miastami.

W tym celu można by utworzyć stały urząd, który nie byłby rozwiązywany, tak jak RMK. Zajmowałby się on szkatułą, jej prowadzeniem oraz zgodami na dotacje dla burmistrzów miast na inwestycje. Rozpatrywałby również wnioski o pożyczki dla zwykłych mieszczan. Mógłby się składać z 2-3 osób, choć 3 to trochę dużo zważywszy na ilość aktywnych mieszczan...

Co o tym Państwo sądzą?


Ma Pan rację, choć moim zdaniem wystarczyła by nawet jedna osoba, dla sprawności działania.
Gagik Bagratowicz

Burmistrz Królewskiego Miasta Lwowa

Գագիկ Բագրատունի



Avatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 169
Dołączył(a): 15 lut 2021, 14:46
Lokalizacja: Lwów
Medale: 3
Order Zasługi RON VI (1) Ord Przyjaźni i Współpracy III (1) Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Licencjusz teologii

Poprzednia strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Rada Miast Królewskich

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron