Kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Maurycego

Kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Maurycego

Postprzez Jakob Iwan Wereszczyński-Bagrat » 19 sie 2016, 15:25

Obrazek

Kościół pod wezwaniem Świętych Jerzego i Maurycego


Obrazek


Kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Maurycego w Malborku powstały z inicjatywy Wielkiego Mistrza Stanisława von Tauer jest największą i najważniejszą świątynią w majątkach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. To tu odbywają się najważniejsze nabożeństwa zakonne, uroczystości oraz pasowani są rycerze. Znajdują się tu również najcenniejsze relikwie zakonne.

Świątynia nosi imiona po dwóch patronach rycerzy – Świętym Jerzym, legendarnym pogromcą smoka oraz Świętym Maurycym-jednym z męczenników z Agaunum. Otaczają oni swą opieką braci zakonnych i czuwają nad nimi na polach bitew.


Obrazek

Główna Nawa Kościoła Św. Jerzego i Maurycego w Malborku


Do kościoła prowadzi wspaniały gotycki portal z białego marmuru zwieńczony kunsztownie rzeźbioną rozetą i dwoma rzeźbami aniołów. Po wejściu przez wielkie brązowe wrota ukazujące scenę zwiastowania znajdziemy się w niewielkim przedsionku, w którym znajdują się dwa posągi, po lewej Św. Jerzego, po prawej zaś Św. Maurycego. Obydwa pamiętają jeszcze czasy powstawania Zakonu w XII wieku.

Główna nawa świątyni, reprezentująca wczesny styl renesansowy, mimo dość ubogiej w zdobienia formy zachwyca monumentalnością znakomicie oddając powagę i duchowy charakter tego miejsca. Na uwagę zasługują delikatne płaskorzeźby na arkadach i złocone kasetony na stropie będące dziełem artystów przybyłych z Florencji.

Ołtarz wykonany z szarego marmuru pokryty jest licznymi płaskorzeźbami ukazującymi sceny pasyjne z ukrzyżowaniem w centrum. Pochodzi on jeszcze z czasów Wielkiego Mistrza Albrechta Hohenzollerna.


Obrazek

Wnętrze Kaplicy Świętej Rodziny


W bocznych nawach zanjdują się bogato zdobione kaplice. Pierwsza od wejścia po lewej stronie jest poświęcona Świętej Rodzinie, a w szczególności Matce Jezusa Chrystura Maryi. Jest to największa z świątynnych kaplic, jej wnętrze jest urządzone w stylu barokowym. Ołtarz wykonany z hebanowego drewna jest otoczony spiralnymi, pozłacanymi kolumnami. W kaplicy znajdują się ponadto dwu i pół metrowe pomniki Świętego Józefa i Maryi.

Druga od lewej kaplica stanowi mauzoleum Wielkich Mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Pomiędzy nagrobkami są ustawione posągi apostołów. Po środku kaplicy stoi największy postument- Św. Piotr dzierżący pozłacane klucze do Królestwa Niebieskiego.


Obrazek

Wnętrze Kaplicy wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa


Za miejscem pochówku Mistrzów znajduje się kaplica wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa. Piękne renesansowe wnętrze jest wypełnione barwnymi freskami przywodzącymi na myśl dzieła najwybitniejszych twórców z samej Rotrii. Pod złoconym tympanonem ołtarza znajduje się XVI wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Zmartwychwstałego wstępującego do domu Ojca.

Pierwsza z kaplic po prawej stronie poświęcona jest Świętej Elżbiecie Węgierskiej-jednej z patronek Zakonu. Jej barokowe, owalne wnętrze otoczone jest pilastrami o kapitelach w stylu jońskim, nad pozłacanym, rzeźbionym w motywy roślinne gzymsem znajduje się fresk przedstawiające sceny z życia Świętej. W kaplicy znajduje się XIV wieczna chrzcielnica.


Obrazek

Wnętrze Kaplicy Świętej Walerii i Gerwazego męczenników


Dalej znajduje się jeszcze kaplica Świętej Walerii i Gerwazego-męczenników. Niemal całe pomieszczenie wypełnia szeroki, gotycki ołtarz przeniesiony tu z dawnej kaplicy zamkowej. Pochodzi on z przełomu XIV i XV wieku-czasu największej potęgi zakonu. W posadzce znajdują się marmurowe nagrobki -jest to miejsce pochówku wybitnych rycerzy i dostojników Zakonu.

Ostatnia z kaplic poświęcona jest wydarzeniu zwiastowania. Po obydwu stronach manierystycznego ołtarza z czarnego marmuru stoją białe posągi Archanioła Gabriela i Najświętszej Maryi Panny. Obydwa mają po dwa i pół metra wysokości. Na posadzce znajduje się mozaika we wzory roślinne.
Jakub Wereszczyński-Bagrat

książę Abachazji


Obrazek

ObrazekAvatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1804
Dołączył(a): 13 gru 2014, 19:55
Lokalizacja: Wereszczyn, Korona Królestwa Polskiego
Medale: 9
Order Virtuti Militari II (1) Order Zasługi RON VI (1) Krzyż Monarchii II (1)
Krzyż Zasługi dla Kultury II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Amarantowa Wstążka (1)
Gwiazda Ukrainy (1) Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Rotmistrz
Wykształcenie: Szkoła Rycerska

Re: Kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Maurycego

Postprzez Andream von Salza » 19 mar 2019, 23:11

Eminencjo Kardynale Zagłoba
Bardzo proszę o odprawienie nabożeństwa dziękczynnego
z powodu powrotu Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
na ziemie
Rzeczpospolitej Obojga Narodów
Andream von Salza

Kardynał Świętego Kościoła Rotryjskiego

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
strażnik wendeński

ObrazekAvatar użytkownika
Zmarły
 
Posty: 1368
Dołączył(a): 29 paź 2012, 11:13
Medale: 6
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Inflant (1)
Wykształcenie: Wyższe


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Komturia Malborska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron