Pakt Unii z Rzeczpospolitą Obojga Narodów

Pakt Unii z Rzeczpospolitą Obojga Narodów

Postprzez Adriano Vittorino » 17 sie 2023, 08:10

Obrazek
Pakt Unii
pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Księstwem Urbino
z dnia 11 lipca Roku Pańskiego 2023



Artykuł I / Articolo 1
1. Postanawia się o zawarciu Unii między Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Księstwem Urbino.
2. Zastrzega się, iż każda ze Stron zachowuje suwerenność. Na mocy niniejszego Paktu Księstwo Urbino pewne, niżej wymienione, uprawnienia ceduje na partnera Unii.

Artykuł II / Articolo 2
1. Z chwilą zawarcia niniejszego paktu Rzeczpospolita Obojga Narodów przejmuje prowadzenie polityki zagranicznej Księstwa Urbino.
2. Rzeczpospolita Obojga Narodów i jej odnośne władze zobowiązują się, iż politykę zagraniczną prowadzić będą w sposób, który będzie miał na uwadze interesy Księstwa Urbino i ich ochronę.
3. Każdorazowy ambasador Rzeczpospolitej Obojga Narodów w państwie trzecim jest równocześnie ambasadorem Księstwa Urbino.
4. Wszelkie traktaty czy inne umowy miendzynarodwe zawierane są trójstronnie chyba, że odpowiednie władze Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Ksiestwa Urbino postanowią inaczej.
5. Rzeczpospolita Obojga Narodów zobowiązuje się renegocjować już zawarte traktaty i inne umowy miedzynarodowe w ten sposób by zabezpieczyć interesy Księstwa Urbino.

Artykuł III / Articolo 3
1. Rzeczpospolita Obojga Narodów przyjmuje na siebie obowiązek protekcji nad suwerennością Księstwa Urbino. Wojska Rzeczypospolitej pozostają w obowiązku chronić przed zbrojną napaścią ziemie Księstwa Urbino jakby były integralną częścią Rzeczypospolitej.
2. Nie wyłącza to jednakże prawa Księstwa Urbino to tworzenia własnych sił zbrojnych. Przeciwnie, Księstwo siły takie stworzy, a w razie napaści na Rzeczpospolitą Obojga Narodów pozostają one w obowiązku chronić przed zbrojną napaścią ziemie Rzeczypospolitej niczym swoje własne.

Artykuł IV / Articolo 4
1. Między Stronami powstaje unia celna.
2. Przepływ osób, towarów, usług i kapitału nie będzie napotykał przeszkód na granicach.

Artykuł V / Articolo 5
1. Pomiędzy Stronami powstaje unia gospodarcza.
2. Strony prowadzą wspólny lub podobny system gospodarczy odpowiednio do swoich potrzeb dostosowany tak by zachować wymóg Artykułu IV / Articolo 4.
2. Obywatele Księstwa Urbino prawo odtąd mają, aby na równi z mieszczanami Rzeczypospolitej Obojga Narodów prowadzić interesy i posiadać mienie. Jeśli zaś wskażą swą siedzibę w Rzeczypospolitej w którymś z Miast Królewskich, cieszyć się będą wszystkimi przywilejami stanu mieszczańskiego Rzeczypospolitej na równi z rdzennymi mieszkańcami Rzeczypospolitej.
3. A analogicznie, każdy poddany króla Polski i wielkiego xięcia litewskiego - pozyskuje prawo, ażeby w Księstwie Urbino prowadzić interesy i posiadać mienie. Jeśli zaś wskażą swą siedzibę w Księstwie, cieszyć się będą wszystkimi przywilejami w Księstwie na równi z rdzennymi mieszkańcami Księstwa Urbino.
4. Jeśliby zaś szlachta Księstwa Urbino pragnęła korzystać z przywilejów stanu szlacheckiego Rzeczypospolitej, lubo szlachta Rzeczypospolitej pragnęła korzystać z przywilejów stanu szlacheckiego Księstwa, wymagane będzie dla nich pozyskanie specjalnego patentu uznania stanu od, stosownie, władcy Rzeczypospolitej lub władcy Księstwa Urbino.
5. Ewentualne ograniczenia w uzyskiwaniu patentów uznania stanu lub prowadzenia interesów bądź posiadania mienia względem własnych obywateli może wprowadzić każda ze Stron.
6. A z obowiązku posiadania patentu wyłączeni pozostają władcy Rzeczypospolitej i Księstwa Urbino na okres, kiedy władzę oną dzierżą.

Artykuł VI / Articolo 6
1. W sprawach wewnętrznych każda ze stron zachowuje pełną suwerenność. Niemożliwa jest ingerencja władz Księstwa w sprawy wewnętrzne Rzeczypospolitej, ani ingerencja władz Rzeczypospolitej w sprawy Księstwa.
2. Jeśliby zaś powstała potrzeba utworzenia prawa, które by ingerowało w sprawy wewnętrzne drugiej ze Stron, Strona ta będzie musiała prawo owe sama u siebie implementować w sposób, jaki dla stanowienia takiego prawa jest przewidziany.

Artykuł VII / Articolo 7
1. Rzeczpospolita Obojga Narodów i Księstwo Urbino wzajemnie uznają wyroki sadów.
2. Każda ze stron ma prawo postanowić inaczej co jasno być musi wskazane w tekście wyroku lub w odpowiednim akcie prawnym.

Artykuł VIII / Articolo 8
1. Warunkiem zyskania mocy przez niniejszy Pakt jest wyrażenie zgody na jego zawarcie drogą konstytucji przez seym Rzeczypospolitej, oraz podpisanie go przez króla Polski i wielkiego xięcia litewskiego oraz księcia Urbino.
2. Każdorazowo przy objęciu władzy książę Urbino ma obowiązek złożenia uroczystego zaprzysiężenia postanowień Paktu. Jest to warunkiem korzystania przez tegoż księcia z przywilejów szlacheckich w Rzeczypospolitej.
3. Rzeczpospolita Obojga Narodów umieszcza odpowiedni zapis o respektowaniu Paktu w Pacta Conwenta składanych każdorazowo przez wybranego króla Polski i wielkiego xięcia litewskiego

Artykuł IX / Articolo 9
1. Strony zobowiązują się zachować podobny klimat historyczny. Zmiana tegoż wymaga uprzedniej renegocjacji Paktu.
2. Rzeczpospolita Obojga Narodów przekaże odpowiednią ilość miejsca na serwerze na potrzeby stron Księstwa Urbino, które w zamian zobowiązuje się do partycypacji w kosztach utrzymania serwera.
3. Rzeczpospolita Obojga Narodów wydzieli ponadto na swym głównym forum miejsce na działy Księstwa Urbino.
4. W razie gdyby Unia wygasła w jakikolwiek sposób, Rzeczpospolita zobowiązuje się przekazać odpowiednim władzom pliki Księstwa z serwera oraz zrzut danych z bazy danych.

Artykuł X / Articolo 10
1. Każda ze Stron ma prawo wypowiedzieć niniejszy Pakt, wydając akt rangi ustawowej w tej sprawie.
2. O wypowiedzeniu Paktu należy notyfikować drugą Stronę. Od dnia notyfikacji rozpoczyna bieg miesięczny termin wypowiedzenia, w czasie którego obywatele Stron zobowiązani są wycofać wszelkie swoje aktywa i wyzbyć się praw rzeczowych, jakie mają na terytorium drugiej Strony.
3. Wszelki majątek, jaki nie zostanie wycofany z terytorium Strony, zostaje po upływie okresu wypowiedzenia przez nią skasowany. Ekwiwalent pieniężny w pełnej wartości za ów majątek zostanie przez tę Stronę przekazany na konto państwowe drugiej Strony.
4. Niezależnie od tego Stronom przysługuje prawo rozwiązania Paktu wspólnie na innych zasadach oraz zmiany jego treści. Każdorazowo wymaga to akceptacji prawem rangi ustawy przez każdą ze Stron.

Artykuł XI / Articolo 11
1. Pakt wchodzi w życie z upływem 14 dni od chwili spełnienia ostatniego z następujących warunków:
- zaakceptowania go przez księcia Urbino mocą dekretu,
- zaakceptowania go przez seym Rzeczypospolitej mocą konstytucji,
2. Jeśliby zaś kwestie techniczne istniały, zwłaszcza związane z przystosowaniem systemu gospodarczego lub prawa wewnętrznego, które nie mogą zostać bezzwłocznie rozwiązane zgodnie z postanowieniami Paktu, zostaną one rozwiązane w najkrótszym możliwym terminie.

(-) Konrad Radziwiłł
z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski,
Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski,
Podlaski, Inflancki, Smoleński, Czernihowski etc. etc. etc.


Obrazek



(-) Adriano Vittorino
Książę Urbino





Avatar użytkownika
Stolnik
Stolnik
 
Posty: 659
Dołączył(a): 27 lip 2011, 08:23
Medale: 7
Order Świętego Stanisława (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 37354723
Wykształcenie: dr net.

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Akty prawne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość