Strona 1 z 1

Konstytucja Apostolska Kościoła Świętego

PostNapisane: 03 lut 2023, 18:54
przez Sebastian von Tauer
KONSTYTUCJA APOSTOLSKA

określające zasady działania

KOŚCIOŁA ŚWIĘTEGO


Słowo Wstępne


1) Kościół Święty jest projektem kościoła mogącego funkcjonować całkowicie w warunkach wirtualnych. Z założenia cała hierarchia kościelna – poczynając na diakonach, kończąc zaś na papieżu – jest wirtualnymi mieszkańcami mikroświata.

2) Każdy z panów braci, który w swych majątkach ma budynek kościoła, kapliczki lub inszej świątyni może opisywać uroczystości celebrowane przez wirtualnych hierarchów oraz udzielane przez nich sakramenty, które moc prawną mają na terenie Rzeczypospolitej, apelujemy zatem do panów braci, by czynili to rozważnie.

3) A to też postanawiamy, że kapłanem lub zakonnikiem Kościoła Świętego może zostać również każdy mężczyzna-realny mikronauta, o ile wyrazi taką chęć, także każda kobieta-realna mikronautka może zostać w ramach Kościoła Świętego zakonnicą.

4) Wiernym Kościoła Świętego – mikrokatolikiem – może zostać każdy mikronauta, który swą wolę ku temu wyrazi w jasny i klarowny sposób.

5) Należy założyć, że wszelkie kwestie dotyczące wiary itp. prezentują się tak, jak to miało miejsce w XVII-wiecznym kościele rzymskokatolickim, na którym Kościół Święty jest wzorowany.


Podział Administracyjny Rzeczypospolitej


1) Decydujemy się podzielić Rzeczpospolitą na trzy archidiecezje: gnieźnieńską: dla terenów polskich, lwowską: dla terenów ruskich i wileńską: dla terenów litewskich.

2) Archidiecezja Gnieźnieńska dzielić się ma na diecezje: chełmińską (Chełmża), warmińską (Frombork), poznańską (Poznań), kujawską (Włocławek), krakowską (Kraków) i płocką (Płock).

3) Archidiecezja Lwowska dzielić ma się na diecezje: chełmską (Chełm), kamieniecką (Kamieniec Podolski), kijowską (Kijów), łucką (Łuck) i przemyską (Przemyśl).

4) Archidiecezja Wileńska dzielić się ma na diecezje: żmudzką (Wornie), smoleńską (Smoleńsk) i inflancką (Wenden).

5) Każda z diecezji dzieli się na archidiakonaty.

6) Każdy archidiakonat dzieli się na dekanaty.

7) Każdy dekanat składa się ze stosownej liczby pojedynczych parafii.


Duchowieństwo


1) Papież: głowa całego kościoła świętego, jako że rezyduje w Rzymie, daleko od Rzeczypospolitej, przeto w jego imieniu wypowiada się prymas polski, prezentując bulle papieskie, a jeśli takiego nie ma, a sprawa jet ważna i nagła, może tego dokonać tego król jegomość, to jednak warujemy, iż nie może on w ten sposób wypowiadać się we własnej sprawie. Symbolem papieskim jest tiara.

2) Kardynał: w Rzeczypospolitej kardynałem jest prymas, to jest arcybiskup gnieźnieński. Jego symbolem jest kapelusz czerwony z pięcioma piętrami chwostów.

3) Arcybiskup: de iure arcybiskupi w Rzeczypospolitej są trzej, de facto dwóch (jako że gnieźnieński jest kardynałem). Symbolem arcybiskupa jest kapelusz zielony z czterema piętrami chwostów.

4) Biskup: biskupów w Rzeczypospolitej jest tyle, ile diecezji. Ich symbolem jest kapelusz zielony z trzema piętrami chwostów. Z symboliki tej korzysta także opat lub ksienia zakonu.

5) Kanonik: kanoników liczba nie jest ograniczona niczym, to jednak warujemy, że każda osoba, pełniące funkcję kanonika, ma mieć nadany archidiakonat, którym ma kierować. Symbolem kanonika jest kapelusz czarny z dwoma piętrami chwostów. Z symboliki tej korzysta też przeor lub przeorysza zakonu.

6) Dziekan: dziekanów liczba nie jest ograniczona niczym, to jednak warujemy, że każda osoba, pełniące funkcję dziekana, ma mieć nadany dekanat, którym ma kierować. Symbolem dziekana jest kapelusz czarny z dwoma chwostami, jeden pod drugim. Z symboliki tej korzysta także ojciec w zakonie.

7) Proboszcz: probostw liczba nie jest ograniczona niczym, to jednak warujemy, że każda osoba, pełniące funkcję proboszcza, ma mieć nadaną parafię, którą ma kierować. Symbolem proboszcza jest kapelusz czarny z pojedynczym chwostem. Z symboliki tej korzysta także brat lub siostra w zakonie,

8) Wikariusz: wikariuszy liczba nieograniczona niczym jest. Osoba będąca wikariuszem to kandydat do stanu duchownego, który w każdej chwili może go opuścić bez konsekwencji. Pełni on rolę pomocnika proboszcza w jednej z parafii. Symbolem jego jest kapelusz czarny bez chwostów. Z symboliki tej i zasad korzystają także nowicjusze w zakonach.

9) Wikariuszem zostaje każda osoba, która dołącza do stanu duchownego w Rzeczypospolitej i jest wyznania mikrokatolickiego. Otrzymać ona powinna, jeśli to możliwe, wsparcie od wyższego stopniem hierarchy w rozwoju swej kariery.

10) Na kolejne stanowiska powoływać mogą specjalnym rozporządzeniem osoby stojące wyżej w hierarchii kościelnej od awansowanej osoby, w przypadku ich braku – papież. A to jeno warujemy, że awanse w hierarchii dawać należy pojedynczo, stopnia żadnego nie pomijając. Osoba awansowana na dziekana pełnić funkcje w stanie duchownym powinna co najmniej miesiąc, zaś na biskupa – ogółem pół roku. Innych ograniczeń czasowych nie przewiduje się.

11) A to jeszcze warujemy, że papież dyspensę duchownym na ożenek dać może.

12) A to warujemy, że każdy duchowny herb swój mieć może niczym szlachcic czy mieszczanin gmerk, ponadto diakon i prezbiter każdy ma automatycznie mieszczaninem zostawać, wraz ze wszelkimi przywilejami stanu tego, dziekan i kanonik każdy korzystają z praw należnym skartabellom i szlachtą niepełnoprawną stają się automatycznie, na mocy samego mianowania na stopień kościelny, bez konieczności nobilitacji. Tak samo biskup, arcybiskup i kardynał liczeni są jako szlachta pełnoprawna.

13) Zadaniami duchownych jest sprawowanie sakramentów na terenie Rzeczypospolitej oraz świecenie aktywnością i przykładem moralnym. A kto by się do tego nie stosował,to znaczy moralnego zepsucia dał przykłady lubo też aktywność swą zawiesił na miesiąc i dłużej, może być poddany karom różnorakim, od napomnienia, po wydalenie ze stanu duchownego (a zatem też odebranie ewentualnych praw szlacheckich) kończąc.

14) Na terenie sobie podległym (lubo też w zakonie czy części jego) każdy kapłan tu wymieniony władzę ma odpowiednią do tej, jak hierarcha realny.


Postanowienia Końcowe


1) Konstytucja ta zmieniona może zostać jeno przez sobór składający się z wiernych i hierarchów kościoła większością głosów.

2) Wszelkie sprawy tu nieuregulowane regulować może dodatkowo regulować hierarchia kościelna.