KSW o Szlachcie

Konstytucje traktujące o społeczeństwie Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach

KSW o Szlachcie

Postprzez Sebastian von Tauer » 12 wrz 2020, 16:57

KONSTYTVCYJA SEYMOWA Z DNIA XXIX MIESIĄCA IX ANNO DOMINI MMXX O SZLACHCIE


My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:


I.
Szlachta najwyższym jest stanem Rzeczypospolitej, ponad którym jeno król stoi.

II.
Szlachcicem zowie się ten, kto od króla otrzymał dyplom nobilitacyjny.

III.
Dyplom nobilitacyjny wydawany jest przez króla wedle jego woli, jednakowoż wzbronionym jest nadanie szlachectwa głowie państwa obcego bez zgody seymu. Jeśliby zaś król bezpodstawnie odmówił nobilitacyi, seym władny jest nakazać mu nobilitacyę.

IV.
Nobilitowany może być jeno taki mieszkaniec Rzeczypospolitej, który uprzednio co najmniej dwa tygodnie był mieszczaninem lub duchownym posługującym w Rzeczypospolitej, wykazując w tym czasie aktywność i napisawszy na forum Rzeczypospolitej jako mieszczanin lub duchowny przynajmniej 20 postów. Stawiamy także wymóg, by Król lub członek jego administracji przeprowadził lustrację każdego, kto się ubiega o nadanie szlachectwa, poprzez sprawdzenie czy nie posiada on w Rzeczypospolitej kont będących jego klonami. Za każdym razem wymagane jest odpowiednie oświadczenie Króla Jegomości lub członka jego administracji w tej sprawie, wyrażone publicznie.

V.
A to postanawiamy, że świeżo nobilitowany mieszkaniec Rzeczypospolitej pierwej przez 3 miesiące skartabellem będzie, nim się pełnoprawnym szlachcicem stanie. Po upływie wzmiankowanego terminu osoba taka przestaje być skartabellem i pełnię praw szlacheckich otrzymuje — nie potrzebuje do tego żadnej decyzji organów państwowych, dzieje się tak a natura rei. Ten stan rzeczy jest oznajmiany poprzez zmianę grupy osoby zainteresowanej ze „skartabell” na „szlachta”.

VI.
Dodaje się artykuł VI w brzmieniu:
„Skartabell jest to szlachcic nowokreowany. Osoba będąca skartabellem cieszy się wszystkimi przywilejami szlacheckimi (ma zatem herb, może tytułować się szlachcicem, posiadać majątki itd.), z tym, że:
  1. nie może otrzymać od hetmana zgody na zaciąg wojsk;
  2. w sejmach uczestniczy jeno z głosem doradczym;
  3. tytułów ziemskich przyjmować nie może — a jeśliby jako mieszczanin jakoweś tytuły miejskie posiadał i chciał, by je wedle zasad Konstytucji sejmowej o Tytułach Ziemskich i Miejskich zamieniono na ziemskie, następuje to dopiero po zakończeniu skartabellatu;
  4. wysuwać kandydata na elekcję królewską ni samemu kandydować nie może;
  5. nie może ordynacji założyć;
  6. na własną prośbę może być zaliczony z powrotem w poczet mieszczaństwa, w takim wypadku majątek ziemski (jeśli by taki posiadał) zwrócić ma skarbowi królewskiemu, odzyskuje zaś swoje dawne mieszczańskie godności;
  7. jeśliby przez więcej niż dwa tygodnie nieaktywny pozostawał, tj. postu żadnego nie utworzył, szlachectwo ma być mu odebrane na podstawie decyzji królewskiej.”

VII.
A to też postanawiamy, że król wydając dyplom nobilitacyjny, w wyjątkowych okolicznościach, poradziwszy się uprzednio swej kancelarii, może zdecydować, by okres skartabellatu skrócić lub całkowicie znieść. Winno być to w wyraźny sposób zaznaczone w konwokacji królewskiej.

VIII.
Szlachcic prawo do swego własnego herbu ma, który to Herold urzędujący mu przygotuje, a w razie braku tegoż - na swój koszt nobilitowany przygotuje, y królowi przed nobilitacyą przedłoży.

IX.
Dla zachowania i uszanowania prestiżu tytułów książęcych przez Sejm nadawanych oraz nobilitacji szlacheckiej, postanawiamy, co mieszkańcy Rzeczpospolitej nijakiego prawa ani zgody szlachty nie mają, by na terenie Korony i Litwy posługiwać się tytułami i herbami uzyskanych z zagranicą.

X.
Zaś co by wstrętu i ujmy nie czynić cudzoziemcom w Rzeczpospolitej przebywającym (to znaczy osobom, które nie należą do grupy "szlachta" lub "mieszczanie"), zezwala się i powszechnie uznaje wsze ich godności, tytuły i herby, którymi mogą swobodnie dysponować i publicznie je prezentować. To samo dotyczy godności kościelnych, z tym, że mają oni prawo do posługiwania się tytułami oraz herbami kościelnymi także w sytuacji, w której osoba duchowna zostanie mieszczaninem lub szlachcicem w Rzeczypospolitej. Nakładamy jednak obowiązek na duchownych, by w tych sytuacjach, zaprezentowali gmerk lub herb, który będzie przynależał ich rodowi w Rzeczypospolitej, pozbawiony oznak godności duchownej. Herb taki powinien znaleźć się w dyplomie nobilitacyjnym.

XI.
A jeżeliby szlachcic godności szlacheckiey zrzec się chciał, nie wymieniając przyczyny, zostanie mu to przyzwolone. Jednakowoż powinno to zostać dobrze przez niego przemyślane, bo swych majątków y praw jako mieszczanin, duchowny lubo kmieć posiadać mógł nie będzie.

XII.
Jeśliby szlachcic wieść pewną o swej śmierci dał lub przez dwa lata nijakiej aktywności na forum Rzeczypospolitej nie wykazywał albo też (a nie toczyłby się przeciw niemu wcześniej proces nagany szlachectwa), godność swą, majątki i oddziały wszelakie bezpowrotnie utraci i uznawany jest za zmarłego. Majątki i oddziały szlachcica zmarłego, coby na zmarnowanie nie poszły, dziedzicowi przysługują, to jest osobie wspomnianej przez tegoż szlachcica w testamencie, bądź najbliższemu jego krewnemu wedle tradycji. Jeśliby takowy się nie znalazł, majętność cała do Skarbu Państwa należeć będzie.
Jeśliby zaś szlachcic jakiś, niebędący księciem, przez pół roku postu żadnego nie utworzył lub utworzyłby ich w tym czasie pięć lub mniej, może być wobec niego proces o naganę szlachectwa wytoczony. W wyniku procesu osoba taka traci szlachectwo i zaliczana jest w poczet mieszczan, nad jej majątkami zaś przejmuje tymczasowy zarząd Skarb Państwa. Jeśli persona taka w przeciągu tygodnia po zapadnięciu wyroku oblatuje dokument odpowiedni w kancelarii sądowej, w którym zapewni, że chce dalej być szlachcicem (za oblatę tę płaci Skarb Państwa z przejętego w zarząd majątku), osoba taka a natura rei skartabellem zostaje i dotyczą się jej wszelkie prawa, którym podlegają skartabelle, zaś po upływie 3 miesięcy i przyjęciu do grona pełnej szlachty osoba taka odzyskuje też swój dawny tytuł ziemski. Jeśliby zaś osoba taka nie oblatowała wymienionego wyżej dokumentu, po upływie tygodnia Skarb Państwa oddaje zajęte majątki spadkobiercom (jeśli takowi są).

XIII.
Jeśliby szlachcic, co nie dał wieści pewnej o swej śmierci, po nieobecności i uznaniu za zmarłego powrócił, zaliczany jest a natura rei w poczet skartabellów i trzy miesiące minąć muszą, nim zostanie na powrót szlachcicem pełnoprawnym, jeśli zaś powróciłaby osoba po procesie nagany szlachectwa, przeprowadzonym wskutek nieaktywności, zwykłą drogą musi ona na powrót do szlachectwa dotrzeć. W wypadku, gdy majętności takich szlachciców przeszły na dziedziców ich- z nimi, gdy skartabellami zostaną, powinni się oni układać o ich zwrot. Jeśli by zaś konflikt jaki przy tym powstał, do sądu obie strony zwrócić się mogą z protestacją. Jeśliby zaś majątki przeszły na skarb państwa, nikt inny, jeno oni sami, bez ich zgody kupić od Skarbu ich nie może.

XIV.
Nobilitowany może wziąć sobie żonę lub adoptować syna lubo córkę. Osoba taka przypuszczona na mocy oblatowanego aktu adopcji zostaje do herbu danego szlachcica i zostaje skartabellem.

XV.
Konstytucję tę Seym Walny wpierw uchwali, a pieczęć królewska mocy jej nada.



Obrazek


/-/ Sebastian January II,
z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski,
Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski,
Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski, etc. etc. etc.



/-/ Michał Jerzy Potocki,
Kanclerz Wielki,
wojski pomorski

/-/ abp Mikołaj kardynał Dreder,
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński,
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów,
Książę Warmiński

/-/ Maurycy Orański,
Podskarbi Wielki,
Wicekról Nowej Kurlandii
kasztelan sandomierski

/-/ Henryk Mikołaj xiążę Hrychowicz,
Hetman Wielki,
wojewoda krakowski

/-/ Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz,
Podkanclerzy Wielki,
cześnik wileński

/-/ Wilhelm Orański,
Herold Wielki

/-/ Aleksander Trzaska-Chojnacki,
wojski mazowiecki
Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej
Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

/-/ xiążę Adriano Vittorino,
Książę Urbino,
wojski kaliski

/-/ Samuel Radziwiłł,
wojewoda miński

/-/ Hubert Szablarczyk-Hrychowicz,
wojski wołyński





Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: KSW o szlachcie

Postprzez Sebastian von Tauer » 12 wrz 2020, 16:58

Powyższy tekst jest tekstem ujednoliconym. Poniżej publikuje się tekst pierwotny, a jeszcze pod nim stosowne poprawki do konstytucji:

KONSTYTVCYJA SEYMOWA Z DNIA XXIX MIESIĄCA IX ANNO DOMINI MMXX O SZLACHCIE


My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów, mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:

I.
Szlachta najwyższym jest stanem Rzeczypospolitej, ponad którym jeno król stoi.

II.
Szlachcicem zowie się ten, kto od króla otrzymał dyplom nobilitacyjny.

III.
Dyplom nobilitacyjny wydawany jest przez króla wedle jego woli, jednakowoż wzbronionym jest nadanie szlachectwa głowie państwa obcego bez zgody seymu. Jeśliby zaś król bezpodstawnie odmówił nobilitacyi, seym władny jest nakazać mu nobilitacyę.

IV.
Nobilitowany może być jeno taki mieszkaniec Rzeczypospolitej, który uprzednio co najmniej dwa tygodnie był mieszczaninem, wykazując w tym czasie aktywność.

V.
Szlachcic prawo do swego własnego herbu ma, który to Herold urzędujący mu przygotuje, a w razie braku tegoż - na swój koszt nobilitowany przygotuje, y królowi przed nobilitacyą przedłoży.

VI.
A jeżeliby szlachcic godności szlacheckiey zrzec się chciał, nie wymieniając przyczyny, zostanie mu to przyzwolone. Jednakowoż powinno to zostać dobrze przez niego przemyślane, bo swych majątków y praw jako mieszczanin, duchowny lubo kmieć posiadać mógł nie będzie.

VII.
Jeśliby szlachcic wieść pewną dał o swej śmierci lubo przez rok cały nijakiej aktywności na forum Rzeczypospolitej nie wykazywał, godność swą i majątki i oddziały wszelakie bezpowrotnie utraci i uznawany jest za zmarłego. Majątki i oddziały szlachcica zmarłego, coby na zmarnowanie nie poszły, dziedzicowi przysługują, to jest osobie wspomnianej przez tegoż szlachcica w testamencie, bądź najbliższemu jego krewnemu wedle tradycji. Jeśliby takowy się nie znalazł, majętność cała do Skarbu Państwa należeć będzie.

VIII.
Jeśli szlachcic taki po swej nieobecności ponad rocznej powróci, po dwóch tygodniach aktywności może ubiegać się o przywrócenie szlachectwa. Jeśli majętności jego przeszły na dziedzica jego - z nim powinien się układać o ich zwrot. Jeśli by zaś konflikt jaki przy tym powstał, król może wziąć udział w mediacji między szlachcicami.

IX.
Nobilitowany może wziąć sobie żonę lub adoptować syna lubo córkę, jednakże ani małżonek, ani dziecko szlachcica nie będą uznawane za należące do stanu szlacheckiego, chyba że wypełnią wymagania tej konstytucji, tj. po dwutygodniowym okresie mieszczańskiej działalności wniosek o nobilitację złożą.

X.
Konstytucję tę Seym Walny wpierw uchwali, a pieczęć królewska mocy jej nada.



Obrazek


/-/ Sebastian January II,
z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski,
Książę Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski,
Inflancki, Smoleński, Siewierski, Czernihowski, etc. etc. etc.



/-/ Michał Jerzy Potocki,
Kanclerz Wielki,
wojski pomorski

/-/ abp Mikołaj kardynał Dreder,
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński,
Prymas Rzeczypospolitej Obojga Narodów,
Książę Warmiński

/-/ Maurycy Orański,
Podskarbi Wielki,
Wicekról Nowej Kurlandii
kasztelan sandomierski

/-/ Henryk Mikołaj xiążę Hrychowicz,
Hetman Wielki,
wojewoda krakowski

/-/ Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz,
Podkanclerzy Wielki,
cześnik wileński

/-/ Wilhelm Orański,
Herold Wielki

/-/ Aleksander Trzaska-Chojnacki,
wojski mazowiecki
Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Najświętszej
Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie

/-/ xiążę Adriano Vittorino,
Książę Urbino,
wojski kaliski

/-/ Samuel Radziwiłł,
wojewoda miński

/-/ Hubert Szablarczyk-Hrychowicz,
wojski wołyński








Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: KSW o Szlachcie

Postprzez Wilhelm Orański » 21 lut 2021, 17:31

I POPRAWKA
do Konstytucyi Seymowey o szlachcie
z dnia XXI miesiąca II anno MMXXI


My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów,
mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:


I.
Dodać punkt VI o brzmieniu:
"Dla zachowania i uszanowania prestiżu tytułów książęcych przez Sejm nadawanych oraz nobilitacji szlacheckiej, postanawiamy, co mieszkańcy Rzeczpospolitej nijakiego prawa ani zgody szlachty nie mają, by na terenie Korony i Litwy posługiwać się tytułami i herbami uzyskanych z zagranicą".

II.
Dodać punkt VII o brzmieniu:
"Zaś co by wstrętu i ujmy nie czynić cudzoziemcom w Rzeczpospolitej przebywającym (to znaczy osobom, które nie należą do grupy "szlachta" lub "mieszczanie"), zezwala się i powszechnie uznaje wsze ich godności, tytuły i herby, którymi mogą swobodnie dysponować i publicznie je prezentować. To samo dotyczy godności kościelnych, z tym, że mają oni prawo do posługiwania się tytułami oraz herbami kościelnymi także w sytuacji, w której osoba duchowna zostanie mieszczaninem lub szlachcicem w Rzeczypospolitej. Nakładamy jednak obowiązek na duchownych, by w tych sytuacjach, zaprezentowali gmerk lub herb, który będzie przynależał ich rodowi w Rzeczypospolitej, pozbawiony oznak godności duchownej. Herb taki powinien znaleźć się w dyplomie nobilitacyjnym".

III.
Zmienić numerację punktów w ten sposób, by była ona odpowiednia.

IV.
Konstytucję tę Seym Walny wpierw uchwali, a pieczęć królewska mocy jej nada.


Obrazek


/—/ Jan V
Król Polski a Wielki Xiążę Litewski

y lud slachecki
Wilhelm Jan Orański
wojski pomorski
pan na San Alberto
komodor Marynarki Wojennej


Obrazek



Avatar użytkownika
Miecznik
Miecznik
 
Posty: 1068
Dołączył(a): 17 lip 2015, 15:17
Lokalizacja: San Alberto
Medale: 11
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Zasługi RON VI (1) Order Przyjaźni i Współpracy I (1)
Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Podkanclerzy
Stopień: Komodor
Gadu-Gadu: 53381222

Re: KSW o Szlachcie

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 31 maja 2022, 17:37

KONSTYTVCYJA SEYMOWA
z dnia XXVIII miesiąca III anno Domini MMXXII
Zmieniająca Konstytucję o Szlachcie


My, Rady Koronne i Litewskie oraz stany oboyga narodów,
mając na uwadze dobro całej Ojczyzny naszej, a także dać wyraz woli naszej, postanawiamy, co następuje:


I.
Artykuł IV o brzmieniu:
„Nobilitowany może być jeno taki mieszkaniec Rzeczypospolitej, który uprzednio co najmniej dwa tygodnie był mieszczaninem, wykazując w tym czasie aktywność.”
otrzymuje brzmienie:
„Nobilitowany może być jeno taki mieszkaniec Rzeczypospolitej, który uprzednio co najmniej dwa tygodnie był mieszczaninem lub duchownym posługującym w Rzeczypospolitej, wykazując w tym czasie aktywność i napisawszy na forum Rzeczypospolitej jako mieszczanin lub duchowny przynajmniej 20 postów. Stawiamy także wymóg, by Król lub członek jego administracji przeprowadził lustrację każdego, kto się ubiega o nadanie szlachectwa, poprzez sprawdzenie czy nie posiada on w Rzeczypospolitej kont będących jego klonami. Za każdym razem wymagane jest odpowiednie oświadczenie Króla Jegomości lub członka jego administracji w tej sprawie, wyrażone publicznie.”

II.
Dodaje się artykuł V w brzmieniu:
„A to postanawiamy, że świeżo nobilitowany mieszkaniec Rzeczypospolitej pierwej przez 3 miesiące skartabellem będzie, nim się pełnoprawnym szlachcicem stanie. Po upływie wzmiankowanego terminu osoba taka przestaje być skartabellem i pełnię praw szlacheckich otrzymuje — nie potrzebuje do tego żadnej decyzji organów państwowych, dzieje się tak a natura rei. Ten stan rzeczy jest oznajmiany poprzez zmianę grupy osoby zainteresowanej ze "skartabell" na "szlachta"”

III.
Dodaje się artykuł VI w brzmieniu:
„Skartabell jest to szlachcic nowokreowany. Osoba będąca skartabellem cieszy się wszystkimi przywilejami szlacheckimi (ma zatem herb, może tytułować się szlachcicem, posiadać majątki itd.), z tym, że:
  1. nie może otrzymać od hetmana zgody na zaciąg wojsk;
  2. w sejmach uczestniczy jeno z głosem doradczym;
  3. tytułów ziemskich przyjmować nie może — a jeśliby jako mieszczanin jakoweś tytuły miejskie posiadał i chciał, by je wedle zasad Konstytucji sejmowej o Tytułach Ziemskich i Miejskich zamieniono na ziemskie, następuje to dopiero po zakończeniu skartabellatu;
  4. wysuwać kandydata na elekcję królewską ni samemu kandydować nie może;
  5. nie może ordynacji założyć;
  6. na własną prośbę może być zaliczony z powrotem w poczet mieszczaństwa, w takim wypadku majątek ziemski (jeśli by taki posiadał) zwrócić ma skarbowi królewskiemu, odzyskuje zaś swoje dawne mieszczańskie godności;
  7. jeśliby przez więcej niż dwa tygodnie nieaktywny pozostawał, tj. postu żadnego nie utworzył, szlachectwo ma być mu odebrane na podstawie decyzji królewskiej.”

IV.
Dodaje się artykuł VII w brzmieniu:
„A to też postanawiamy, że król wydając dyplom nobilitacyjny, w wyjątkowych okolicznościach, poradziwszy się uprzednio swej kancelarii, może zdecydować, by okres skartabellatu skrócić lub całkowicie znieść. Winno być to w wyraźny sposób zaznaczone w konwokacji królewskiej.”

V.
Następne artykuły numeruje się kolejno.

VI.
Obecny artykuł IX przyjmuje brzmienie:
"Jeśliby szlachcic wieść pewną o swej śmierci dał lub przez dwa lata nijakiej aktywności na forum Rzeczypospolitej nie wykazywał albo też (a nie toczyłby się przeciw niemu wcześniej proces nagany szlachectwa), godność swą, majątki i oddziały wszelakie bezpowrotnie utraci i uznawany jest za zmarłego. Majątki i oddziały szlachcica zmarłego, coby na zmarnowanie nie poszły, dziedzicowi przysługują, to jest osobie wspomnianej przez tegoż szlachcica w testamencie, bądź najbliższemu jego krewnemu wedle tradycji. Jeśliby takowy się nie znalazł, majętność cała do Skarbu Państwa należeć będzie.
Jeśliby zaś szlachcic jakiś, niebędący księciem, przez pół roku postu żadnego nie utworzył lub utworzyłby ich w tym czasie pięć lub mniej, może być wobec niego proces o naganę szlachectwa wytoczony. W wyniku procesu osoba taka traci szlachectwo i zaliczana jest w poczet mieszczan, nad jej majątkami zaś przejmuje tymczasowy zarząd Skarb Państwa. Jeśli persona taka w przeciągu tygodnia po zapadnięciu wyroku oblatuje dokument odpowiedni w kancelarii sądowej, w którym zapewni, że chce dalej być szlachcicem (za oblatę tę płaci Skarb Państwa z przejętego w zarząd majątku), osoba taka a natura rei skartabellem zostaje i dotyczą się jej wszelkie prawa, którym podlegają skartabelle, zaś po upływie 3 miesięcy i przyjęciu do grona pełnej szlachty osoba taka odzyskuje też swój dawny tytuł ziemski. Jeśliby zaś osoba taka nie oblatowała wymienionego wyżej dokumentu, po upływie tygodnia Skarb Państwa oddaje zajęte majątki spadkobiercom (jeśli takowi są).

VII.
Obecny artykuł X przyjmuje brzmienie:
"Jeśliby szlachcic, co nie dał wieści pewnej o swej śmierci, po nieobecności i uznaniu za zmarłego powrócił, zaliczany jest a natura rei w poczet skartabellów i trzy miesiące minąć muszą, nim zostanie na powrót szlachcicem pełnoprawnym, jeśli zaś powróciłaby osoba po procesie nagany szlachectwa, przeprowadzonym wskutek nieaktywności, zwykłą drogą musi ona na powrót do szlachectwa dotrzeć. W wypadku, gdy majętności takich szlachciców przeszły na dziedziców ich- z nimi, gdy skartabellami zostaną, powinni się oni układać o ich zwrot. Jeśli by zaś konflikt jaki przy tym powstał, do sądu obie strony zwrócić się mogą z protestacją. Jeśliby zaś majątki przeszły na skarb państwa, nikt inny, jeno oni sami, bez ich zgody kupić od Skarbu ich nie może.

VIII.
Obecny artykuł XI przyjmuje brzmienie:
"Nobilitowany może wziąć sobie żonę lub adoptować syna lubo córkę. Osoba taka przypuszczona na mocy oblatowanego aktu adopcji zostaje do herbu danego szlachcica i zostaje skartabellem."

IX.
Sejm tę konstytucję uchwali a pieczęć królewska mocy jej nada.


Obrazek



Król Polski a Wielki Xiążę Litewski


/—/ Sebastian xiążę von Tauer
Kanclerz Wielki

/—/ Samuel xiążę Radziwiłł
Hetman Wielki

/—/ Maurycy Orański
Podskarbi Wielki

/—/ Adriano Vittorino
Xiążę Urbino, Podstoli kaliski

/—/ Aleksander Trzaska-Chojnacki
Cześnik mazowiecki

/—/ Konrad Radziwiłł
Miecznik wileński

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do O sprawach społecznych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość