Synod

Synod

Postprzez Stanisław Wieniawa » 09 lut 2022, 17:45

Obrazek


Umiłowani Bracia i Siostry,

dziś opublikowany został Statut Kościoła. To kolejny krok w jego rozwoju. Poprosiłem też JO Magnusa z Księstwa Sarmacji o sporządzenie herbu Kościoła, a w zasadzie Diecezji Urbino. Obiecał, że zdąży do piątku. W ten dzień napiszę dalsze ogłoszenia i otworzę księgę wiernych Kościoła, do której będzie mógł wpisać się każdy, kto chce być wyznawcą urbińskiego katolicyzmu.

Swój uroczysty ingres do Katedry planuję na 14 lutego. Jednocześnie otwieram wątek Synodu, który zgodnie z ustaleniami Statutu będzie obradował permanentnie. Czyli każdy wierny zawsze będzie mógł tu zabrać głos. Niekiedy będę do tego wzywał, kiedy trzeba będzie robić głosowania itp. W ramach Synodu rozpoczniemy też pracę nad Rytuałem Urbińskim, czyli księgą ceremonii Kościoła.

Bądźcie zdrowi i weseli. Z serca Wam błogosławię!


ks. bp dr net. Stanisław Wieniawa OSI
Biskup Urbino



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod

Postprzez Stanisław Wieniawa » 10 lut 2022, 11:13

Umiłowani!

Opracowałem pierwszą ceremonię naszego Kościoła. Bardzo proszę o uwagi. Jeśli ich nie będzie, odbędziemy ją próbnie z Janem Zamoyskim. Postanowiłem mu dać kolejną szansę. Jeśli nikt dziś nie zgłosi uwag, uznam, że Synod zaakceptował treść inwestytury diakonatu.


Inwestytura diakonatu


MC: Mistrz Ceremonii
B: Biskup
D: kandydat na diakona

W tym miejscu umieszcza się stosowne do opisu wideo i zdjęcie.

MC: Przez główną nawę katedry/kościoła pw. … (uzupełnić wezwanie) podąża procesja. Chór śpiewa podniosłą pieśń, a w kierunku ołtarza kroczą krucyferariusz, akolici ze świecami, turyfer z dymiącą kadzielnicą oraz pozostali usługujący. Na jej końcu podąża kandydat na diakona ubrany w białą albę. Przed ołtarzem na tronie siedzi Biskup Urbino/biskup pomocniczy Urbino/biskup emeryt (wybrać właściwe) ubrany w szaty pontyfikalne z bogato zdobioną mitrą na głowie. Gdy kandydat na diakona dociera przed tron, pada na kolana przed biskupem i mówi:

D: Miłościwy Ojcze! Zwracam się do Ciebie z błaganiem o namaszczenie mnie na diakona Kościoła Urbińskiego.

B: Czy jesteś świadom wszystkich obowiązków, które wiążą się ze stanem duchownym?

D: Tak, jestem świadom i przyrzekam ich przestrzegać.

B: Czy chcesz pomagać Biskupowi Urbino, innym biskupom Kościoła Urbińskiego oraz jego prezbiterom w pełnieniu posługi, przyrzekając im wierność?

D: Z całego serca przyrzekam! Pragnę być ponadto sługą wszystkich wiernych Kościoła.

B: Czy chcesz kontynuować nauki, aby w niedalekiej przyszłości przyjąć stopień prezbiteratu, czy chcesz służyć jako diakon stały?

D: Moim powołaniem jest prezbiterat/moim powołaniem jest diakonat. (wybrać właściwe)

B: Czy pragniesz żyć w czystości, czy łączyć służbę Kościołowi ze służbą własnej rodzinie?

D: Ślubuję czystość/Moim powołaniem jest zarówno służba Kościołowi, jak i własnej rodzinie. (wybrać właściwe)

MC: Biskup nakłada diakonowi skrzyżowaną stułę, mówiąc:

B: Przyjmij tę stułę jako symbol krzyża, który nieraz będziesz musiał nieść w swojej posłudze.

MC: Następnie biskup nakłada diakonowi dalmatykę ze słowami:

B: Przyjmij tę szatę sprawiedliwości, a służba Kościołowi niech będzie Twoją największą radością.

D: Amen.

MC: Biskup podnosi nowego diakona z kolan i wymienia z nim pocałunek pokoju. W świątyni rozbrzmiewają organy. Biskup wraz z diakonem podchodzą do ołtarza i rozpoczynają liturgię. Przewodniczy jej biskup, a nowy diakon usługuje mu do niej.

W tym miejscu umieszcza się stosowne do opisu wideo i zdjęcie.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod

Postprzez Stanisław Wieniawa » 10 lut 2022, 18:12

Opracowałem też już tekst ceremonii ingresu Biskupa Urbino.

Ingres Biskupa Urbino


MC – Mistrz Ceremonii
B – Biskup Urbino

W tym miejscu umieszcza się stosowne do opisu wideo i zdjęcie.

MC: Przez główną nawę katedry pw. św. Piotra i Pawła podąża procesja. Chór śpiewa podniosłą pieśń, a w kierunku ołtarza kroczą krucyferariusz, akolici ze świecami, turyfer z dymiącą kadzielnicą, pozostali usługujący oraz duchowieństwo względem precedencji: diakoni, prezbiterzy, prałaci i infułaci. Na jej końcu podąża Biskup Urbino, który dziś obejmuje swoją katedrę. Ubrany jest w albę i bogato zdobioną kapę, a na jego głowie błyszczy mitra. Podpierając się pastorałem kroczy w kierunku ołtarza, błogosławiąc wiernych. Gdy Biskup Urbino dociera przed ołtarz, jeden z duchownych odczytuje głośno książęcy akt nominacji na Biskupa Urbino.

W tym miejscu wkleja się książęcy akt nominacji na Biskupa Urbino.

MC: Następnie nowo powołany Biskup Urbino otrzymuje od jednego z usługujących klucze do katedry na atłasowej poduszce. Bierze je w dłonie i wysoko podnosi, a zebrany w katedrze lud wiwatuje. Gdy wrzawa ucichnie, biskup zwraca się do wiernych:

B: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry!

MC: Lud odpowiada: „A jego miłosierdzie trwa na wieki!

B: Umiłowani Siostry i Bracia w Chrystusie! Obejmuję dziś, z woli Pana Naszego oraz Jego Książęcej Mości, katedrę św. Piotra i Pawła, a tym samym zwierzchność nad diecezją Urbino i całym Kościołem Urbińskim. Przysięgam, że dopóki starczy mi sił, dbał będę o powierzony mojej pasterskiej pieczy lud. Tak mi dopomóż Bóg!

MC: Lud odpowiada: „Amen!”. W świątyni rozbrzmiewają organy. Biskup Urbino zdejmuje kapę i zostaje ubrany w szaty pontyfikalne. Rozpoczyna sprawowanie liturgii za pomyślność Księstwa.

W tym miejscu umieszcza się stosowne do opisu wideo i zdjęcie.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 10 lut 2022, 19:06

Nie mam uwag.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: Synod

Postprzez Stanisław Wieniawa » 11 lut 2022, 14:38

Dziś opracowałem kolejną uroczystość. Styl taki, jak poprzednie. Skromnie i niezbyt rozwlekle, ale treściwie.


Inwestytura prezbiteratu


MC: Mistrz Ceremonii
B: Biskup
D: diakon (kandydat na prezbitera)

W tym miejscu umieszcza się stosowne do opisu wideo i zdjęcie.

MC: Przez główną nawę katedry/kościoła pw. … (uzupełnić wezwanie) podąża procesja. Chór śpiewa podniosłą pieśń, a w kierunku ołtarza kroczą krucyferariusz, akolici ze świecami, turyfer z dymiącą kadzielnicy, pozostali usługujący oraz duchowieństwo względem precedencji: diakoni, prezbiterzy, prałaci i infułaci w stosownych strojach chórowych. Na jej końcu podąża diakon ubrany w białą albę ze skrzyżowaną stułą. Przed ołtarzem na tronie siedzi Biskup Urbino/biskup pomocniczy Urbino/biskup emeryt (wybrać właściwe) ubrany w szaty pontyfikalne z bogato zdobioną mitrą na głowie. Gdy diakon dociera przed tron, pada na kolana przed biskupem i mówi:

D: Miłościwy Ojcze! Zwracam się do Ciebie z błaganiem o namaszczenie mnie na prezbitera Kościoła Urbińskiego.

B: Czy jesteś świadom wszystkich obowiązków, które wiążą się z tym stopniem duchowieństwa?

D: Tak, jestem świadom i przyrzekam ich przestrzegać.

B: Czy chcesz sprawować funkcje kapłańskie i troszczyć się o powierzony Twojej opiece lud?

D: Z całego serca tego pragnę.

B: Czy przyrzekasz wierność każdorazowemu Biskupowi Urbino, Księciu Urbino oraz Synodowi?

D: Przyrzekam.

B: Czy pragniesz żyć w czystości, czy łączyć służbę Kościołowi ze służbą własnej rodzinie?

D: Ślubuję czystość/Moim powołaniem jest zarówno służba Kościołowi, jak i własnej rodzinie (wybrać właściwe).

MC: Biskup nakłada prezbiterowi manipularz, mówiąc:

B: Przyjmij ten manipularz jako symbol zmartwień i radości, które będziesz odczuwał spełniając dobre uczynki na drodze kapłańskiej.

MC: Następnie biskup nakłada prezbiterowi ornat ze słowami:

B: Przyjmij ten ornat, pamiętając, że służba kapłańska jest jarzmem ciężkim, lecz słodkim.

D: Amen.

MC: Biskup podnosi nowego prezbitera z kolan i wymienia z nim pocałunek pokoju. W świątyni rozbrzmiewają organy. Biskup wraz z prezbiterem podchodzą do ołtarza i rozpoczynają liturgię. Przewodniczy jej biskup, a nowy prezbiter koncelebruje.

W tym miejscu umieszcza się stosowne do opisu wideo i zdjęcie.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod

Postprzez Stanisław Wieniawa » 14 lut 2022, 15:47

Według tych rytuałów liturgia będzie się odbywać niejako na próbę do pewnego czasu. Jeśli będę miał wolniejszą chwilę, wyzdrowieję od ataku realiozy, to przygotuję lepsze rytuały, wzorowane na Book of Common Prayer.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod

Postprzez Stanisław Wieniawa » 25 lut 2022, 11:56

Synod musi się pochylić nad odebraniem Tymoteuszowi Dostojewskiemu nominacji diakonatu. Przyjął on bowiem nominację prezbiteriatu w Kościele Rotryjskim.

Otwieram głosowanie. Głosuję jednocześnie za.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Pałac Biskupi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron