Goniec elekcyjny, część druga

Pierwsze pismo plotkarskie Rzeczypospolitej!

Goniec elekcyjny, część druga

Postprzez Małgorzata Słowacka » 18 sty 2023, 23:25

Polityka rzecz trudna. Czy ktoś temu zaprzeczy? Wewnętrzna już w ogóle. A wewnętrzna polityka internetowa jest najwyraźniej nie do ogarnięcia, bo jak inaczej wyjaśnić wypadki, które potoczyły się, a raczej nadal się toczą na Sejmie Elekcyjnym? Obserwuję sobie go z punktu widzenia osoby niezainteresowanej przedmiotem w sposób czynny i coraz częściej mam ochotę się roześmiać, przyznając Mickiewiczowi rację: Ja z synowcem na czele, i – jakoś to będzie! No miał wieszcz rację, no. To, jakoś to będzie winno być chyba naszym mottem narodowym. Krótkie, chwytliwe i napisane przez Polaka-patriotę – wybór idealny.

Tu co prawda nie ma synowca. Ale kandydata na króla też chyba nie…Otóż okazało się, że Książę Badenii, który już wygrał z opisywaną wcześniej czarodziejką (a to wyczyn niemały, bo kto wie, jakie czary mogła ona rzucić na głosujących?), przegrał z prawem, gdyż okazało się, że kandydować na króla nie może. Księstwo, z którego pochodzi, nie jest v-państwem, a zatem on królem Rzeczpospolitej być nie może. Zdarza się? Zdarza! Tylko dlaczego szlachta doszła do tego już po rozpoczętym głosowaniu?

Oczywiście, awangarda zawsze w modzie! Jak najbardziej, weryfikujmy czy kandydaci mogą brać udział w wyborach po części głosowań. Pójdźmy krok dalej! Wyłaniajmy kandydatów po głosowaniu, dlaczego nie? A nóż trafi się jakiś porządny. A jeśli nie, to… jakoś to będzie!

Można też rozważyć opcję: „król z łapanki”. Zaskakuje się takiego, kiedy się nie spodziewa (najlepiej w nocy) i uroczyście oznajmia, że zostaje królem. Zdefiniuję adekwatne uroczyście: pokój najlepiej zakadzić – niech się dym unosi, jasność jakakolwiek nie jest mile widziana – poustawiać portrety przodków i poprzednich władców – niech kandydat wie, że mu sprzyjają – a przed drzwiami, niech stoi chór śpiewający Te Deum. O ile szlachcic obudzony w ten sposób nie umrze ze strachu, można go ogłosić królem – niech mu to na dobrze wyjdzie!

Albo innym pomysł – czas na anarchię. Taką, która powie: „Panowie, spójrzcie jaki bałagan. Tak nie można, jakoś, to wcale nie będzie… Trzeba może wszystko przemyśleć, na spokojnie”, ale z drugiej strony oznajmi: „Ale jednak jestem chaosem, w który się wpędzacie! Strzeżcie się, bo mogę być groźniejsza!”
Kandydat się znalazł, więc chyba jesteśmy ocaleni. No bo, jakoś to będzie…
Pierwsza plotkara Rzeczypospolitej



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 45
Dołączył(a): 11 gru 2022, 23:48

Re: Goniec elekcyjny, część druga

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 18 sty 2023, 23:49

To ja sobie pozwolę na stosowny komentarz. Kluczowy aktem prawny dla rozstrzyganej kwestii jest KONSTYTVCYJA SEYMOWA z dnia XXX miesiąca I anno MMXXI o elekcji królewskiej
ustęp 3 - "Do elekcyi stanąć może każdy szlachcic Rzeczypospolitej, jako że równymi jesteśmy wszyscy pośród szlacheckiego Narodu. Do elekcji stanąć też mogą głowy zagranicznych państw, o ile otrzymają zgodę na kandydowanie od Interrexa."
Określa on, kto może zgłosić się jako kandydat na króla i tutaj mamy grupę szlachty i głów zagranicznych państw (Prezydenci, Monarchowie), aby odpowiedzieć na pytanie kim jest ów monarcha tudzież monarchini musimy sięgnąć do umów międzynarodowych podejmowanych przez Rzeczplitą. Interesują nas w tej materii strony, gdyż Rzeczplita i druga strona uznają wzajemnie swoje istnienie, a co za tym idzie głowa danego v-państwa nabywa zdolność do stania się Królem Rzeczplitej. Tożsamą zdolność mają szlachcice, tylko tutaj podstawą prawną jest Konwokacja Królewska, a nie umowa międzynarodowa. W oparciu o te kryterium Interrex ocenia, czy kandydat je spełnia i podejmuję decyzję. W tym przypadku została ona błędnie podjęta bez szerszej analizy przepisów, jak i też bez upewnienia się co do statusu kandydata. Oczywiście sytuacja jest nieco bardziej rozwojowa, jak i też ciekawsza, niż można sądzić. Gdyż kandydat z Badanie może złożyć odwołanie od decyzji Interrexa do sądu i wykazać, iż tą przesłankę o której mowa na początku spełnia w jakiś inny sposób. Jest to niemniej wątpliwe.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Goniec elekcyjny, część druga

Postprzez Małgorzata Słowacka » 19 sty 2023, 00:02

Łzy wdzięczności kręcą mi się w oku, kiedy widzę, że podlinkowany przez Pana został mój skromny artykuł do wątku sejmowo-elekcyjnego. :shock:

Nie mam też chyba prawa podjąć dyskusji na temat, kto może, a kto nie może zostać królem Rzeczpospolitej, nie uważam też, że jest to sprawa błaha. Chodzi mi jeno o to, że szlachta podchodzi do sprawy wyboru króla, posługując się staropolszczyzną, od zadniej strony i to jest meritum problemu, które należy zauważyć.
Pierwsza plotkara Rzeczypospolitej



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 45
Dołączył(a): 11 gru 2022, 23:48

Re: Goniec elekcyjny, część druga

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 19 sty 2023, 00:08

Małgorzata Słowacka napisał(a):Nie mam też chyba prawa podjąć dyskusji na temat, kto może, a kto nie może zostać królem Rzeczpospolitej, nie uważam też, że jest to sprawa błaha.

Zależy od miejsca.

Małgorzata Słowacka napisał(a):Chodzi mi jeno o to, że szlachta podchodzi do sprawy wyboru króla, posługując się staropolszczyzną, od zadniej strony i to jest meritum problemu, które należy zauważyć.

Wręcz przeciwnie to jest problem, a przyczynek do dyskusji niezwykle wręcz intersującej o podmiotowości v-państwa czy też o zdolnościach prawnych jakie mają poszczególne grupy w Rzeczpilitej.
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Goniec elekcyjny, część druga

Postprzez Małgorzata Słowacka » 19 sty 2023, 00:46

Daniel von Tauer-Krak napisał(a):
Małgorzata Słowacka napisał(a):Nie mam też chyba prawa podjąć dyskusji na temat, kto może, a kto nie może zostać królem Rzeczpospolitej, nie uważam też, że jest to sprawa błaha.

Zależy od miejsca.

Małgorzata Słowacka napisał(a):Chodzi mi jeno o to, że szlachta podchodzi do sprawy wyboru króla, posługując się staropolszczyzną, od zadniej strony i to jest meritum problemu, które należy zauważyć.

Wręcz przeciwnie to jest problem, a przyczynek do dyskusji niezwykle wręcz intersującej o podmiotowości v-państwa czy też o zdolnościach prawnych jakie mają poszczególne grupy w Rzeczpilitej.


Jestem chyba średnio inteligentną mieszczką, bo nie rozumiem jak się te odpowiedzi łączą z moim wypowiedziami.
Pierwsza plotkara Rzeczypospolitej



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 45
Dołączył(a): 11 gru 2022, 23:48

Re: Goniec elekcyjny, część druga

Postprzez Alfred Fabian » 22 sty 2023, 01:06

Wybór Księcia Badeńskiego, czy jaki on tam tytuł dzierży brzmi jak nieporozumienie. Szczególnie zważywszy na fakt, jakie na jego tematy chodzą plotki, nie tylko w Charciku, ale całym mikroświecie. Ale to nie miejsce i czas, żeby o takich rzeczach rozmawiać :D

Ja liczę tylko na rozum i godność szlachty polskiej i litewskiej. Bo od niej zależą kolejne miesiące Rzeczpospolitej.



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 54
Dołączył(a): 05 cze 2017, 17:33

Re: Goniec elekcyjny, część druga

Postprzez Krzysztof Windsor » 22 sty 2023, 02:56

Alfred Fabian napisał(a):Wybór Księcia Badeńskiego, czy jaki on tam tytuł dzierży brzmi jak nieporozumienie. Szczególnie zważywszy na fakt, jakie na jego tematy chodzą plotki, nie tylko w Charciku, ale całym mikroświecie. Ale to nie miejsce i czas, żeby o takich rzeczach rozmawiać :D

Ja liczę tylko na rozum i godność szlachty polskiej i litewskiej. Bo od niej zależą kolejne miesiące Rzeczpospolitej.


Niestety chyba za późno, tylko dwa głosy przeciw...
(-) abp Krzysztof Windsor-Windsachen
HKH Konigprins, Prins af Dravsk



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 127
Dołączył(a): 01 wrz 2021, 15:58
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: mgr net.


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Charcik

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość