Gdy już pójdą potępieni

Pierwsze pismo plotkarskie Rzeczypospolitej!

Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Małgorzata Słowacka » 05 lut 2023, 16:24

Powiem szczerze, że jak na skazanego na śmierć w Urbino Stanisław Wieniawa nadzwyczaj obficie obdarza rotryjczyków wszelkimi środkami stylistycznymi, z których najczęściej pojawia się chyba hiperbola i nadmierna stylizacja biblijna, a przy okazji inwektywy rzucane w stronę Rzeczypospolitej. Instynkt mówiłby raczej, żeby nie obrażać ludzi, który skazali cię na śmierć. Ale instynkt można olać.

Redakcyjnie przejrzeliśmy tę celebrę potępieńczą i muszę szczerze przyznać, że wierni musieli być mocno na niej zaskoczeni, kiedy tak kardynał zaczął z ambony zaczął grzmieć o Sodomie i Gomorze, która podobno w Rzeczypospolitej schronienie znalazła. A to wszystko doprawione fragmentem Dies Irae z Messa da Requiem Verdiego. Tak się zastanawiam czy miał to być przekaz podprogowy, biorąc pod uwagę fakt komu Verdi ten utwór zadedykował. Naprawdę chętnie się dowiem czy historia Alessandra Manzoniego miała jakikolwiek wpływ na wybór tego requiem, bo przecież wiadomo, że Mozarta lepszy. Tu koniec rozważań z pograniczna historii muzyki i włoskiej literatury, nie chcę nikogo zanudzić.

Widać tu tylko, że muzyka wcale nie łagodzi obyczajów, bo ciąg złorzeczeń wypowiedzianych przez kardynała stanowczo przekroczył próg złorzeczeń, który jest w stanie przyjąć ludzki umysł, a przede wszystkim ludzkie uczucia. Nikt nie uciekł w popłochu z kościoła? Nie? Dziwne…
I tak ważniejsi mieszkańcy RON’u zostali nazwani Judaszami, szatanami, złodziejami, oszustami i jedyne co mi się należy to ognie piekielne. Nie powiem, świetny sposób na przekonanie błądzących, w mniemaniu kardynała, wiernych na powrót na łono Kościoła. I na jakiekolwiek ratowanie sytuacji międzynarodowej również. Słowem wszystkim od razu zrobiło się od tych słów lepiej… A tak naprawdę pewnie tylko jemu zrobiło się lepiej, bo przecież wiadomo, że takie wyrzucenie z siebie negatywnych emocji działa oczyszczająco. I prawie udało mu się to zrobić na poziomie… Jako redakcja zastanawiamy się na jedną sprawą: skoro uczynki wielmożnych panów z Rzeczypospolitej zadały Rotrii tyle ran, to powinna się raczej wykrwawić, ewentualnie udać się na skomplikowaną kurację, a nie wykrzykiwać obelgi na prawo i lewo. To już cud czy może zadziałał tu ktoś z rogami?

Potem pojawił jest kolejny tekst nawiązujący do sytuacji. Tym razem adresowany do księcia Urbino. Czytam, czytamy: jakbyśmy już gdzieś to czytali; zdania takie do czegoś podobne, inwektywy na czymś wzorowane. I nagle olśnienie na redakcję spada i znowu przed oczyma duszy naszych widzimy step, Kozaków, słońce i pisanie listu. Ale tym razem to nie Kozacy, ucieleśnienie nieposkromionych żądzy, to człowiek wykształcony, chciałoby się rzec na poziomie, kardynał, odziany w eleganckie szaty, Wieniawa. Nie wiem jak panom, ale damom w naszej redakcji uszy zwiędły. Jedna nawet, ta największa idealistka, płakać poczęła, nad tym jak nienawiść znajduje pożywienie w ludzkich sercach…

Można by zadać pytanie czy słudzy Kościoła, słudzy Boga powinni się tak zachowywać w stosunku do innych wiernych (w końcu niezależnie od sytuacji, modlą się do tego samego Boga). Można by…
Ale przecież to nie jest prawdziwa rzeczywistość. Nikt tak naprawdę żadnej herezji nie popełnił, nie trzeba nikogo nawracać. Ponownie chyba konwencja przejęła kontrolę nad czyimś życiem i doprawdy jest to dużo bardziej niepokojące niż tworzenie w mikronacji odrębnego Kościoła…

A na koniec powstrzymać się nie mogę i wrzucam link do tego jedynego requiem. Panie i panowie, przed Państwem Mozart wraz z Requiem d-moll KV 626.

Dies Irae dla przeciwwagi
A tu coś dla świętych na poprawę humoru
Pierwsza plotkara Rzeczypospolitej



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 45
Dołączył(a): 11 gru 2022, 23:48

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 05 lut 2023, 17:12

Doprawdy, zadziwiający jest już sam tytuł wspomnianej Celebracji.

Narracja narracją, ale to jest już przykre, że tak się kard. Wieniawa zapamiętał w zwymyślaniu wobec mieszkańców Rzeczypospolitej, że takie rzeczy wygaduje.
Swoją drogą, to nawet do narracji nie przystaje. Cóż to za słowa w ustach kardynała?

Małgorzata Słowacka napisał(a):Ponownie chyba konwencja przejęła kontrolę nad czyimś życiem i doprawdy jest to dużo bardziej niepokojące niż tworzenie w mikronacji odrębnego Kościoła…


Istotnie, tak to wygląda.

Małgorzata Słowacka napisał(a):Powiem szczerze, że jak na skazanego na śmierć w RON’ie Stanisław Wieniawa


Tylko taka uwaga, nie w Rzplitej, lecz w Urbino.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Małgorzata Słowacka » 05 lut 2023, 17:31

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał(a):
Małgorzata Słowacka napisał(a):Powiem szczerze, że jak na skazanego na śmierć w RON’ie Stanisław Wieniawa


Tylko taka uwaga, nie w Rzplitej, lecz w Urbino.


Dziękuję za uwagę, już poprawiam. Jeszcze się tu trochę gubię. ;)
Pierwsza plotkara Rzeczypospolitej



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 45
Dołączył(a): 11 gru 2022, 23:48

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Sebastian von Tauer » 05 lut 2023, 18:22

Zacny artykuł, panno Małgorzato, jak zwykle zresztą.

Nie wiem czemu, ale bardzo liczyłem, że w linku na poprawę humoru znajdzie się coś w tym stylu: klik.
Książę na Bydgoszczy i Wyszogrodzie
Wojewoda Inowrocławski
Sędzia Grodzki


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 4936
Dołączył(a): 21 lip 2014, 18:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Medale: 23
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Order Virtuti Militari I (1)
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON I (1) Order Zasługi RON II (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Świętego Jerzego I (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1) Krzyż Monarchii II (1)
Medal Wojska (1) Medal Bene Merentibus (4) (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Godności Kancelaryjne: Hetman Wielki
Stopień: Hetman Wielki

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Małgorzata Słowacka » 05 lut 2023, 19:08

Sebastian von Tauer napisał(a):
Nie wiem czemu, ale bardzo liczyłem, że w linku na poprawę humoru znajdzie się coś w tym stylu: klik.


Coś mi się wydaje, że książę ma inny gust muzyczny po prostu.

Ale oczywiście mogę się postarać zaskoczyć w taki sposób:
wejście na własną odpowiedzialność
Pierwsza plotkara Rzeczypospolitej



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 45
Dołączył(a): 11 gru 2022, 23:48

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Joachim Cargalho » 05 lut 2023, 20:13

Małgorzata Słowacka napisał(a):Widać tu tylko, że muzyka wcale nie łagodzi obyczajów, bo ciąg złorzeczeń wypowiedzianych przez kardynała stanowczo przekroczył próg złorzeczeń, który jest w stanie przyjąć ludzki umysł, a przede wszystkim ludzkie uczucia. Nikt nie uciekł w popłochu z kościoła? Nie? Dziwne…
I tak ważniejsi mieszkańcy RON’u zostali nazwani Judaszami, szatanami, złodziejami, oszustami i jedyne co mi się należy to ognie piekielne. Nie powiem, świetny sposób na przekonanie błądzących, w mniemaniu kardynała, wiernych na powrót na łono Kościoła.


No cóż, od zawsze kościół grzmi z ambony słowami mającymi wywołać w ans strach przed potępieniem. To właśnie on trzyma wiernych w ławach świątyni. Tym razem jednak pojawia się alternatywa i, o ile będzie ona bardziej atrakcyjna, ludzie w końcu w popłochu uciekną.

Małgorzata Słowacka napisał(a):Można by zadać pytanie czy słudzy Kościoła, słudzy Boga powinni się tak zachowywać w stosunku do innych wiernych (w końcu niezależnie od sytuacji, modlą się do tego samego Boga). Można by…


W tej chwili każdy z tych kościołów służy sobie samemu, a konflikt pomiędzy nimi służy i Rotrii, i Rzeczpospolitej. Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, tak samo jak dobrymi awanturami wybrukowana jest droga do aktywności. Tego aktualnie jesteśmy świadkami. Pytaniem zaś jest: "Jak będzie wyglądała aktywność po tym zamieszaniu?" Tutaj, życzę oczywiście Rzeczpospolitej jak najlepiej, bo jak pokazują wydarzenia elekcyjne, pojawia się potencjał. Przynajmniej do chwilowego skoku jakościowego.



Avatar użytkownika
Gość zagraniczny
 
Posty: 34
Dołączył(a): 25 lut 2022, 23:37

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Samuel Radziwiłł » 05 lut 2023, 22:59

Można by zadać pytanie czy słudzy Kościoła, słudzy Boga powinni się tak zachowywać w stosunku do innych wiernych (w końcu niezależnie od sytuacji, modlą się do tego samego Boga). Można by…
Ale przecież to nie jest prawdziwa rzeczywistość. Nikt tak naprawdę żadnej herezji nie popełnił, nie trzeba nikogo nawracać. Ponownie chyba konwencja przejęła kontrolę nad czyimś życiem i doprawdy jest to dużo bardziej niepokojące niż tworzenie w mikronacji odrębnego Kościoła…


Muszę się tu całkowicie zgodzić z Panią Małgorzatą. Kiedy ktoś w mikroświecie zapomina, że to tylko ZABAWA W UDAWANIE, kończy się właśnie tak, jak JE Wieniawa. Problem w tym, że On sam nie bardzo wie kim już jest. W tej chwili żyje w pełnej zgodzie z decydentami rotryjskimi, ale nie zawsze tak bywało.

Santiago Vilarte przypomniał Mu na forum Rotrii o pewnej Jego wypowiedzi.
https://forum.rotria.pl/showthread.php?tid=3195&pid=32662#pid32662, która pochodzi z naszego forum- https://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=6051&p=64218#p64218
Wojewoda miński
Książe na Borysowie, Nieświerzu i Birżach
Obywatel Palatynatu Leocji
Pełnomocnik Namiestników Palatynatu

Obrazek


Obrazek



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 2448
Dołączył(a): 27 lip 2015, 14:25
Medale: 19
Order Orła Białego (1) Order Świętego Stanisława (1) Królewski Order Złotej Ostrogi (1)
Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1) Order Zasługi RON V (1)
Order Zasługi RON VI (1) Order Księcia Włodzimierza III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Krzyż Zasługi dla Kultury III (1) Medal Bene Merentibus (3) (1)
Medal Bene Merentibus (2) (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1)
Medal z Długoletnią Służbę III (1) Medal 100 lat niepodległości (1) Gwiazda Ukrainy (1)
Gwiazda Inflant (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Strażnik Polny
Gadu-Gadu: 9438133

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Daniel von Tauer-Krak » 05 lut 2023, 23:38

Samuel Radziwiłł napisał(a):
Santiago Vilarte przypomniał Mu na forum Rotrii o pewnej Jego wypowiedzi.
https://forum.rotria.pl/showthread.php?tid=3195&pid=32662#pid32662, która pochodzi z naszego forum- https://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=6051&p=64218#p64218


Piękne!
STEFAN II DANIEL

Obrazek



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 582
Dołączył(a): 21 kwi 2015, 16:06
Medale: 2
Medal Wojska (1) Gwiazda Mołdawii (1)
Stopień: Namiestnik
Skype: Daniel Niemo

Re: Gdy już pójdą potępieni

Postprzez Małgorzata Słowacka » 05 lut 2023, 23:49

Dodatek nadzwyczajny, akapity aż dwa:

Jako, że szanowny pan kardynał nie waha się nawet niewiast obrażać i stwierdzić, że klonem jestem, a ponad to babą mnie nazywa. (A tak to chciałam zaznaczyć, jeno książę von Tauer nazywać mnie może, a i tak czasem po głowie za to dostaje). Jestem ciekawa, co wyjdzie z analizy mojego stylu, naprawdę. Może się kardynał ogłady nauczy, kultury, wyjaśni dlaczego akurat to, a nie inne requiem wybrał. Nigdy nic nie wiadomo.

Ale jak już przy analizie stylu jesteśmy, to pragnę zaznaczyć, że z moich obserwacji wynika, że wściekły ton kardynała Wieniawy i obrazy, którymi rzuca na prawo i lewo, przywodzą na myśl wściekło-chaotyczne wypowiedzi pana Potockiego (analizę mogę przeprowadzić). Ale to tylko tak w ramach odpowiedzi na obrażenie mnie stwierdzam.
Pierwsza plotkara Rzeczypospolitej



Avatar użytkownika
Szlachcic
Szlachcic
 
Posty: 45
Dołączył(a): 11 gru 2022, 23:48


kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Charcik

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron