Caraiba

Caraiba

Postprzez Friedrich von Baden » 23 cze 2024, 19:08

Caraiba

Tymczasowy wygląd osady

Miejscowość powstała w wyniku kolonizacji jaka została dokonana przez polskich szlachciców w listopadzie 2019 roku. Osada jest stolicą wyspy zwanej Clara Isla. Miejscowa ludność w większości zasymilowała się z przybyłymi kolonistami. Część tubylców pracuje na lokalnych plantacjach, część zaszyła się nieco głębiej w lesie, gdzie żyją tak jak ich przodkowie. Caraiba jest raczej niewielkim miasteczkiem, średniej wielkości osadą, wsią kolonialną, gdyż praktycznie nikt jej nie rozwijał i pozostała zostawiona w spokoju. Przez taki stan, w miasteczku mieszkają pośród mieszkańców także ludzie, którzy w przeszłości parali się piractwem.
/-/ Friedrich von Baden
Sekretarz Wielki
Pisarz miejski Miasta Gdańska
Wójt Królewskiego Miasta Fort Jakub
Trener reprezentacji RON w piłce nożnej
Obrazek

Pisarz miejski
Pisarz miejski

Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Porucznik
Wykształcenie: bakałarz net

Re: Caraiba

Postprzez Friedrich von Baden » 26 cze 2024, 16:14

Po kilku dniach morskiej podróży, statek z Friedrichem von Badenem na pokładzie dopłynął do brzegu wyspy Clara Isla. Przed oczami pasażerów ukazał się malowniczy widok – piękna, zielona wyspa, otoczona błękitnymi wodami oceanu. Niedaleko brzegu widać było średniej wielkości osadę, miasteczko Caraiba, które tętniło życiem.

Statek przybił do przystani, a marynarze natychmiast przystąpili do rozładunku. Friedrich, nowo mianowany gubernator, obserwował tę scenę z uwagą, czując narastającą odpowiedzialność. Marynarze, skończywszy swoją robotę, zaczęli kierować się w stronę pobliskiej tawerny, by odpocząć po długiej podróży.

Friedrich, zdeterminowany i pewny siebie, ruszył w stronę głównego budynku osady, gdzie urzędował starosta grodowy. Był to solidny budynek z kamienia i drewna, usytuowany w centrum miasteczka. Friedrich wszedł do środka, gdzie napotkał starostę, zajętego papierkową robotą za dużym biurkiem.
– Witam. – powiedział starosta, nie podnosząc wzroku znad dokumentów. – Z kim mam przyjemność, jeśli można to tak nazwać? - odparł lekko oschle.
Friedrich wyprostował się i odpowiedział zdecydowanie:
– Nazywam się Friedrich von Baden. Przybywam z Fortu Jakuba, mianowany gubernatorem Clara Isla przez wicekróla Maurycego Orańskiego.
Starosta uniósł wzrok, a na jego twarzy pojawiło się zaskoczenie. Friedrich wyciągnął list z pieczęcią wicekróla i podał go staroście. Ten, przeczytawszy kilka linijek, zbladł, po czym natychmiast wstał i skłonił się nisko przed nowym gubernatorem.
– Proszę o wybaczenie, Wielmożny Panie Gubernatorze. – powiedział starosta, przepraszając. – Nie wiedziałem, z kim mam do czynienia. Jestem do Pańskich usług i oddaję się pod rozkazy. - powiedział. Friedrich skinął głową, przyjmując przeprosiny.
– Chcę, abyście zorganizowali dla mnie najlepszy pokój w miejscowej karczmie. Przygotujcie także konie, gdyż pragnę obejrzeć miasto i udać się do fortu, gdzie stacjonuje Pułk Nowokurlandzki Clara Isla – polecił Friedrich. Starosta pośpiesznie potwierdził rozkazy. Sługa odszedł aby wykonać polecenia.
– Oczywiście, Panie Gubernatorze. Na wyspie mamy dwa oddzielne forty dla wojsk. Jeden bliżej Caraiby, z stajniami i stanicami, gdzie stacjonują rajtarzy oraz dragoni. Drugi fort znajduje się nieco dalej, tam stacjonują muszkieterzy.
Friedrich przyjął te informacje z zainteresowaniem.
– Dziękuję za raport. W takim razie, najpierw odwiedzimy fort z kawalerią. Proszę przygotować wszystko na moją wizytę. – polecił.
Starosta natychmiast przystąpił do działania, a Friedrich udał się do karczmy, by zameldować się w przygotowanym dla niego pokoju. Po krótkim odpoczynku, wyruszył na zwiedzanie miejscowości. Caraiba była urokliwym miasteczkiem z wąskimi uliczkami, pełnymi straganów, gdzie sprzedawano egzotyczne owoce, ryby i rzemiosło.
Gubernator von Baden, poruszając się po miasteczku, zwracał uwagę na każdy szczegół, chcąc jak najlepiej poznać swoje nowe władztwo. Wkrótce Friedrich, w towarzystwie starosty, sługi oraz niewielkiej obstawy konnej, dotarł do fortu z kawalerią. Widok, który go tam przywitał, nie był jednak taki, jakiego się spodziewał. Zamiast dobrze zorganizowanej jednostki wojskowej, zastał rozpuszczoną kompanię, ludzi niezbyt gotowych do natychmiastowej akcji.
– Proszę zarządzić alarm! – rozkazał Friedrich, chcąc sprawdzić gotowość oddziałów. Starosta wydał rozkaz, a trębacz natychmiast począć dąć w trąbkę.
Żołnierze z trudem zbierali się do porządku, a ich niechęć i brak dyscypliny były aż nazbyt widoczne. Gubernator przyglądał się temu z coraz większym niezadowoleniem. Kiedy wreszcie wszyscy stanęli w szeregu, Friedrich zwrócił się do namiestników dowodzących kompaniami rajtarów i dragonii.
– Stan waszych oddziałów jest nie do przyjęcia. – powiedział surowo. – Macie doprowadzić swoje oddziały do porządku. Następnym razem, kiedy przybędę, mają być gotowe do akcji. Czy to jasne? Namiestnicy, widząc złość gubernatora, szybko potwierdzili rozkaz.
– Tak jest, Panie Gubernatorze! – odpowiedzieli zgodnym chórem.
Friedrich skinął głową, dając do zrozumienia, że oczekuje natychmiastowego działania.
- Prócz władzy cywilnej mam również rozkazy od Hetmana Wielkiego, wedle których obejmuję swoim dowództwem kompanię rajtarską. - powiedział von Baden i pokazał namietniskowi list z rozkazami oraz obwieszczeniem Hetmana. Następnie odwrócił się do starosty.
- Dzisiaj już nie będę wizytował drugiego fortu, gdyż spodziewam się podobnego stanu jaki zastałem tutaj. Proszę jednak natychmiast udać się tam osobiście i zobaczyć w jakim stanie są tamte kompanie, nakazać aby się przygotowali, gdyż jutro przybędę tam na inspekcję. Teraz wracam do miasta aby odpocząć po podróży i dzisiejszych doświadczeniach. - powiedział zdecydowanie Friedrich, po czym odjechał z eskortą do Caraiby.
/-/ Friedrich von Baden
Sekretarz Wielki
Pisarz miejski Miasta Gdańska
Wójt Królewskiego Miasta Fort Jakub
Trener reprezentacji RON w piłce nożnej
Obrazek

Pisarz miejski
Pisarz miejski

Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Porucznik