Synod warszawski

Re: Synod warszawski

Postprzez Stanisław Wieniawa » 05 lut 2022, 11:48

I ten Kościół przyłączy się do MWCh?



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod warszawski

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 05 lut 2022, 11:55

Wasza Królewska Mość,
Tak jak pomysł popieram, to muszę zwrócić uwagę że Autokefalia oznacza niezależność, co za tym idzie wykluczałoby to możliwość wejścia w skład Międzynarodowej Wspólnoty Chrześcijańskiej. Dlatego musiałoby to się nazywać inaczej. Może tak jak kiedyś..?
Czytałem o tym, że w RON był już raz kościół Narodowy.
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: Synod warszawski

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 05 lut 2022, 12:03

Piotr Jan Szczygielski napisał(a):Wasza Królewska Mość,
Tak jak pomysł popieram, to muszę zwrócić uwagę że Autokefalia oznacza niezależność, co za tym idzie wykluczałoby to możliwość wejścia w skład Międzynarodowej Wspólnoty Chrześcijańskiej. Dlatego musiałoby to się nazywać inaczej. Może tak jak kiedyś..?
Czytałem o tym, że w RON był już raz kościół Narodowy.

Jak on funkcjonował? Był podległy królowi czy nie?
Jestem przeciwny powoływaniu Kościoła, gdzie głową jest władca świecki. Niech jednak ten Kościół lokalny będzie samorządny, z prymasem na czele.
Owszem, autokefalia oznacza niezależność, jednak czy stoi co na przeszkodzie, by Kościół autokefaliczny się zrzeszał z innymi? MWCh ma być luźniejszym związkiem raczej. Czy uważają Wielmożni, że autokefalia wyklucza jakąkolwiek podległość?
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Synod warszawski

Postprzez Tymoteusz Dostojewski » 05 lut 2022, 12:25

Ja popieram ustanowienie autokefalii, oraz jestem za kościołem narodowym.
Tymoteusz Dostojewski herbu Radwan odmiana Dostojewski
Wojski mścisławski
Pan na Bobrujsku




Avatar użytkownika
Wojski
Wojski
 
Posty: 412
Dołączył(a): 21 wrz 2021, 19:47
Lokalizacja: Bobrujsk
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Stopień: Pocztowy

Re: Synod warszawski

Postprzez Stanisław Wieniawa » 05 lut 2022, 13:20

Ideą MWCh jest zrzeszenie (konfederacja swego rodzaju) niezależnych wspólnot. Autokefalia nie stoi na przeszkodzie.



Chłop
Chłop
 
Posty: 160
Dołączył(a): 04 mar 2020, 14:11
Godności Kancelaryjne: .
Gadu-Gadu: 70516898
Wykształcenie: doktor neksjalizmu

Re: Synod warszawski

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 05 lut 2022, 15:06

Rozumiem.

Co uważają Wasze Ekscelencje w sprawie kształtu Kościoła lokalnego w Rzeczypospolitej? Bo nie chciałbym jakoś zbytnio odchodzić od modelu rotryjskiego. Mamy tu rotryjskie kościoły, księgi, ryty... więc ja bym był za tym, by był to jakiś rodzaj Kościoła rotryjskiego, ale autokefalicznego na ziemiach Rzeczypospolitej.
Jeśli byśmy chcieli tworzyć coś zupełnie nowego, trzeba by wszystko porządkować, wydawać dokumenty... z drugiej strony, nie może to też być kopiowanie dokumentów rotryjskich.
Niemniej jednak, opierałbym się na dziedzictwie Kościoła Rotryjskiego.
Swoją drogą, przyjechałem do Rzeczypospolitej wraz z sutanną kardynalską.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Synod warszawski

Postprzez Piotr Jan Szczygielski » 05 lut 2022, 15:12

Jan Zamoyski napisał(a):Ja popieram ustanowienie autokefalii, oraz jestem za kościołem narodowym.

A pisał Pan, że chce tworzyć na nowo tutaj kościół Rotryjski i chronić go przed upadkiem ?
Coś ciągle i nagle zmienia Pan strony ? Taka "sprzedajna chorągiewka" z Pana... :|

Michał V napisał(a):
Piotr Jan Szczygielski napisał(a):Wasza Królewska Mość,
Tak jak pomysł popieram, to muszę zwrócić uwagę że Autokefalia oznacza niezależność, co za tym idzie wykluczałoby to możliwość wejścia w skład Międzynarodowej Wspólnoty Chrześcijańskiej. Dlatego musiałoby to się nazywać inaczej. Może tak jak kiedyś..?
Czytałem o tym, że w RON był już raz kościół Narodowy.

Jak on funkcjonował? Był podległy królowi czy nie?
Jestem przeciwny powoływaniu Kościoła, gdzie głową jest władca świecki. Niech jednak ten Kościół lokalny będzie samorządny, z prymasem na czele.
Owszem, autokefalia oznacza niezależność, jednak czy stoi co na przeszkodzie, by Kościół autokefaliczny się zrzeszał z innymi? MWCh ma być luźniejszym związkiem raczej. Czy uważają Wielmożni, że autokefalia wyklucza jakąkolwiek podległość?

Stanisław Wieniawa napisał(a):Ideą MWCh jest zrzeszenie (konfederacja swego rodzaju) niezależnych wspólnot. Autokefalia nie stoi na przeszkodzie.

Rozumiem, dziękuje za wyjaśnienie. Skoro to nie przeszkadza, to może być Autokefaliczny Kościół Polski.. Potrzebne byłyby jakieś prawo; Bulla Zasadnicza lub Kodeks Prawa Kanonicznego.
Konto to było klonem panów Józefa Wilhelma i Michała Potockich.



Avatar użytkownika
Skazaniec
 
Posty: 133
Dołączył(a): 17 lis 2019, 16:15
Lokalizacja: Wilno
Medale: 1
Medal Bene Merentibus (1) (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: duchowne

Re: Synod warszawski

Postprzez August Medycejski » 05 lut 2022, 15:27

Pozwólcie Czcigodni Ojcowie i Wielmożni Państwo, że się wtrącę.

W naszej historii mieliśmy już polski, narodowy Kościół, którym kierował król Franciszek Ferdynand jako jego prymas. Uważam jednak, że łączenie świeckiej godności z kościelną nie uchodzi, zwłaszcza głowy państwa. Niech mi Wasza Królewska Mość wybaczy tę zbyt jawną opinię.

Być może, jeśli zdecydują się Waćpaństwo na kościół narodowy, archiwa dawnej wspólny okażą się pomocną inspiracją, niemniej zaczekałbym na oficjalną reakcję Rotrii bez podejmowaniem wiążących decyzji. A nuż przyszłość przyniesie inne rozwiązanie niż schizma.
Obrazek

(—) August Medycejski
książę na Uniejowie i Janowcu, wojewoda sieradzki,
książę Bari i Salty, profesor historii na Uniwersytecie Krakowskim



Avatar użytkownika
Wojewoda
Wojewoda
 
Posty: 1991
Dołączył(a): 03 gru 2010, 17:12
Medale: 7
Order Orła Białego (1) Order Zasługi RON II (1) Order Świętego Jerzego II (1)
Order Księcia Włodzimierza II (1) Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę I (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: Profesor historii

Re: Synod warszawski

Postprzez Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz » 05 lut 2022, 15:34

August Medycejski napisał(a):
Pozwólcie Czcigodni Ojcowie i Wielmożni Państwo, że się wtrącę.

W naszej historii mieliśmy już polski, narodowy Kościół, którym kierował król Franciszek Ferdynand jako jego prymas. Uważam jednak, że łączenie świeckiej godności z kościelną nie uchodzi, zwłaszcza głowy państwa. Niech mi Wasza Królewska Mość wybaczy tę zbyt jawną opinię.

Być może, jeśli zdecydują się Waćpaństwo na kościół narodowy, archiwa dawnej wspólny okażą się pomocną inspiracją, niemniej zaczekałbym na oficjalną reakcję Rotrii bez podejmowaniem wiążących decyzji. A nuż przyszłość przyniesie inne rozwiązanie niż schizma.


Jaśnie Oświecony Książę,

Dziękuję za zabranie głosu. Głos Wasz doświadczonego szlachcica i księcia nie może być pominięty, toteż tym bardziej dziękuję za wypowiedź.
Nie zamierzałem zostawać głową tego v-Kościoła. Prymasa mamy, więc on jest głową Kościoła w Rzeczypospolitej.
Nie chciałbym schizmy. Na razie proponuję funkcjonowanie dalej Kościoła lokalnego w Rzplitej. Słusznie prawicie - tak właściwie myślę, że nawet nie musimy zajmować się sporządzaniem jakichś aktów prawnych, o ile uważalibyśmy się za część Kościoła Rotryjskiego. Trochę szkoda jeno, że tylu duchownych go opuściło. Ja akurat nie opuściłem go, nawet się nie zrzekłem godności kardynalskiej.

Słusznie piszecie, wstrzymajmy się może nieco.
A co do Kościoła lokalnego, funkcjonujmy tak jak dotąd, a może nawet lepiej, bo z większą aktywnością.
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Kanclerz Wielki
Kasztelan brzeskolitewski
Rector Universitatis Cracoviensis


Obrazek



Avatar użytkownika
Kasztelan
Kasztelan
 
Posty: 3401
Dołączył(a): 05 sty 2018, 17:19
Lokalizacja: Białowieża
Medale: 13
Królewski Order Złotej Ostrogi (1) Order Zasługi RON III (1) Order Zasługi RON IV (1)
Order Zasługi RON V (1) Order Świętego Jerzego III (1) Krzyż Monarchii I (1)
Krzyż Monarchii II (1) Medal Bene Merentibus (3) (1) Medal Bene Merentibus (2) (1)
Medal Bene Merentibus (1) (1) Medal za Długoletnią Służbę II (1) Medal z Długoletnią Służbę III (1)
Medal 100 lat niepodległości (1)
Godności Kancelaryjne: Kanclerz Wielki
Stopień: Regimentarz
Gadu-Gadu: 50331381
Wykształcenie: bakałarz mikrozofii

Re: Synod warszawski

Postprzez Krzysztof Windsor » 05 lut 2022, 15:39

WKM,
Ekscelencje,

Jedynym mankamentem jest to, że takowy kościół narodowy, zupełnie nie podpięty pod zarządzanie Rotryjskie, chciałbym założyć w Sarmacji. Nie było by przeszkodą być Prymasem w Kościele RON ?
(-) abp Krzysztof Windsor-Windsachen
HKH Konigprins, Prins af Dravsk



Avatar użytkownika
Duchowny
 
Posty: 127
Dołączył(a): 01 wrz 2021, 15:58
Godności Kancelaryjne: .
Wykształcenie: mgr net.

Poprzednia stronaNastępna strona

kuchnie na wymiar kalwaria zebrzydowska

Powrót do Warszawa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość